КОШТУНИЦА: Сада се ломи судбина Србије, треба јој референдум народа а не власти

ОД ЂУРЂЕВДАНСКИХ ИЗБОРА САМО ЈЕДНОМ РАЗГОВАРАО СА ТОМИСЛАВОМ НИКОЛИЋЕМ

  • Народ треба својом иницијативом да организује референдум о КиМ а не власт. Србија се није уморила и не може уморити од себе саме, од својих државних и националних интереса, од свог Косова, јер у противном би био угрожен и сам њен опстанак
  • Уверен сам да ови споразуми неће бити спроведени јер је народ против ових споразума. Исто тако, промена Устава остаће празна прича, пошто би промена Устава сада значила потпуно разбијање Србије
  • Да постоји држава Србија и да у тој држави имамо Уставни суд, онда би тај Уставни суд прогласио неуставним и ставио ван снаге ове споразуме.
  • Не постоји државни, економски и политички разлог да Србија учествује у преговорима о КиМ које организује Европска унија, јер је ЕУ потпуно на страни албанских сепаратиста

        ЛИДЕР ДСС Војислав Коштуница као да полако стаје на чело ширег националног фронта отпора „бриселском споразуму” и политичком курсу тандема Дачић-Вучић.

       Овај утисак потврдио је и његов интервју дневном листу „Наше новине”.

       Најавили сте нове облике борбе и протеста због споразума који је потписан у Бриселу. Да ли мислите да у Србији има довољно оних који ће вас подржати, односно, да ли мислите да је Србија уморна од уличних протеста?

       - Ускоро ће бити сазван велики народни протест на коме ће бити покренута иницијатива да се распише народни референдум. Народ треба својом иницијативом да организује референдум а не власт. Србија се није и не може уморити од себе саме, од својих државних и националних интереса, од свог Косова, јер у противном би био угрожен и сам њен опстанак.

       Да ли сте веровали, на основу разговора које сте водили са председником Томиславом Николићем, да споразум у Бриселу неће бити потисан?

       - Од мајских избора само сам једном разговарао са Николићем и то поводом платформе за Косово и Метохију, и јавност је о томе била обавештена. После тог разговора у Председништву Србије сутрадан сам још једном разговарао телефоном са њим о истој теми. То су били сви наши контакти у ових годину дана.

       Да ли сте били изненађени када је Србија ипак одлучила да то уради? Да ли вас је Николић преварио? Да ли је то био разлог што сте реаговали тек пошто је стављен параф на споразум?

       - Ово су историјски дани за Србију када се ломи њена судбина. То је једини разлог зашто смо с једне стране упозоравали власт да не потписује антисрпски споразум, а с друге се надали да ова власт неће бити прва која би се усудила да потпише такав споразум. ДСС је са своје стране показала стрпљење јер се радило о судбоносном питању, а када је власт потписала овај срамни споразум онда смо и јавно рекли шта овакав споразум значи за Србију.

       И ви и власт се позивате на референдум као средство на коме би се одлучивало фактички о будућности Косова. Какав исход очекујете, то јест, како би сте поступили ако би његов резултат био супротан вашим очекивањима ?

       - Народ на Косову и Метохији је први покренуо иницијативу за референдум и народ а не власт треба да организује референдум. На референдуму треба сви да се погледамо са народом очи у очи и да видимо шта је народ одлучио. Уверен сам да ће на референдуму грађани у огромној већини гласати да Косово остане у саставу Србије и да се поништи бриселски споразум.

       Ако бисте могли да вратите сат уназад, да ли мислите да сте погрешили 2008. године када сте због једностраног проглашења независности Косова, поднели оставку? Да ли верујете да сте у том тренутку могли више да урадите да сте остали на власти?

       - Разлог за подношење оставке био је тај што је ДС одустала од борбе за Косово и што више нисам имао већину у Влади за спровођење државотворне политике за Косово и Метохију. Подсећам да је на седници Владе Демократска странака Србије била прегласана поводом захтева да се одржи Скупштина Србије на којој би се донела резолуција да Србија може наставити европске интеграције само као целовита држава са Косовом и Метохијом. На тој седници Владе била су два супротстављена извештаја, један који је поднео тадашњи министар Слободан Самарџић, а други тадашњи министар Вук Јеремић. Већином гласова ДС и Г17 прегласани су министри из ДСС и то је био неминовни крај Владе.

       Чекају нас нови преговори са Приштином о имплементацији постигнутих споразума и на јесен нови, о добросуседским односима. Чињеница је да и једно и друго води ка све ближем признању независног Косова. Шта то може да спречи?

       - Може да спречи организовање референдума на коме ће народ одлучити којим путем Србија треба да иде даље. Два су пута, један државотворни и српски, а други пут води потпуном разбијању Србије.

       Немачка инсистира да се кривци за паљење њихове амбасаде у Београду током протеста после једностраног порогласења независног Косова – казне. Обзиром да вас многи означавају као кривца, да ли бринете да ова власт може да вас позове на одговорност?

       - Немачка нека води бригу о својим интересима, а Србија би барем морала да води рачуна о елементарној истини. Увек када су угрожени интереси Србије потеже се питање паљења амбасада, а свакоме је на основу здравог разума јасно да ми никада нисмо посезали за насиљем, већ смо се бранили од насилног отимања Косова.

       Да ли је основна стратешка грешка било измештање преговора из окриља Уједињених нација?

       - У Савету безбедности имали смо подршку Русије која има право вета, тако да ниједна одлука која је била противна интересима Србије није могла да прође. Онда је прошли режим донео кобну одлуку да се напусти Савет безбедности и да се преговори ставе у руке Европске уније која жели да разбије Србију. Нема сумње да је то била пресудна одлука која има историјски лоше последице за Србију.

       Да ли постоје правни механизми којима би сви до сада постигнути споразуми могли да буду суспендовани? На чему би сте ви инсистирали да сте на месту преговарача у овим преговорима?

       - Да постоји држава Србија и да у тој држави имамо Уставни суд, онда би тај Уставни суд прогласио неуставним и ставио ван снаге ове споразуме. А не постоји државни, економски и политички разлог да Србија учествује у преговорима које организује Европска унија, јер је ЕУ потпуно на страни албанских сепаратиста.

       Све се чешће говори и о промени Устава Србије, али и о имплементацији постигнутих споразума у Бриселу у Устав Србије. Према неким тумачењима то би значило брисање преамбуле Устава у коме се наводи да је Косово део Србије. Да ли је могуће имплементирати споразум у Бриселу а не мењати Устав?

       - Уверен сам да ови споразуми неће бити спроведени јер је народ против ових споразума. Исто тако, промена Устава остаће празна прича, пошто би промена Устава сада значила потпуно разбијање Србије.

       Делује да ДСС није много расположен за акциону сарадњу са радикалима. У којим снагама видите савезнике за своје будуће деловање?

       - За ДСС је увек народ једина права снага на коју може да се рачуна. Када је реч о спречавању примене бриселских споразума, онда сви треба заједнички да учествујемо у мирном отпору, јер то није страначка ствар, него национално питање од највећег значаја.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари