КОШТУНИЦА: Без референдума о ЕУ уследиће - нове напетости

У НОВОМ САДУ ПРЕДСТАВЉЕНА НОВА КЊИГА ЛИДЕРА ДСС

„ПОЛИТИЧКА НЕУТРАЛНОСТ ИЛИ ЕВРОПСКА УНИЈА“

  • Уколико би се на референдуму показало да већина грађана Србије не подржава улазак у ЕУ, Скупштина Србије би морала да прекине преговоре са Европском унијом и да прогласи политичку неутралност, а уколико би референдум имао супротан резултат онда би Влада Србије добила легитимитет за преговоре који сада нема
  • МАТИЈА БЕЋКОВИЋ: Било би превише да Србија, негирајући своју историју, свој национални идентитет и своју традицију, без иједне речи против, без националне дебате, заврши на беспућу европских интеграција, јер би у том случају без борбе, готово шапатом предала своју будућност и своју судбину у руке странцима

        ЛИДЕР Демократске странке Србије Војислав Коштуница изјавио је данас да о будућности Србије и њеном уласку или неуласку у Европску унију треба да одлучују сами грађани Србије на референдуму који је, по њему, неопходно расписати у најкраћем року.

        Коштуница је на промоцији своје нове књиге „Политичка неутралност или Европска унија“ у Конгресном центру Новосадског сајма рекао да свако избегавање расправе и референдума на поменуту тему може довести до нових напетости.

        Он је, обраћајући се присутнима казао да би Скупштина Србије, уколико би се на референдуму показало да већина грађана Србије не подржава улазак у ЕУ, морала да прекине преговоре са Европском унијом и да прогласи политичку неутралност, а уколико би референдум имао супротан резултат онда би, по његовим речима, Влада Србије добила легитимитет за преговоре о приступању Европској унији, који, како је рекао, „сада нема“.

        „Циљ књиге је да подстакне расправу да ли Европска унија треба да буде државни интерес Србије или државни интерес Србије треба да буде, што је и логично, сама Србија“, рекао је Коштуница додајући да је „највећи узрочник кризе у којој се Србија налази став да је Србија нераскидиво везана са Европском унијом“.

        Лидер ДСС-а је рекао да заступа став да Србија треба да редефинише свој однос са Европском унијом и да одлуку о будућости Србије могу донети искључиво њени грађани, а свој став да је приступање Европској унији погрешан пут за Србију је поткрепио речима да је пре неколико месеци Исланд прекинуо преговоре о приступању ЕУ, који су били у завршној фази, те да ће у Великој Британији до 2017. године бити расписан референдум о изласку тог краљевства из Европске уније.

        Поред аутора, на промоцији Коштуничине књиге говорили су и академици Матија Бећковић и Данило Баста.

        Бећковић је, говорећи о теми која се обрађује у књизи, рекао да је „данас преко потребна воља и снага да се покрене национална дебата о будућности Србије“, јер се, како је истакао, „пред тим питањем више не може ћутати“.

        „И важне националне институције треба да се огласе и кажу шта мисле о будућности земље и путу којим Србија треба да иде“, рекао је Бећковић, додајући да би „било превише да Србија, негирајући своју историју, свој национални идентитет и своју традицију, без иједне речи против, без националне дебате, заврши на беспућу европских интеграција, јер би у том случају без борбе, готово шапатом предала своју будућност и своју судбину у руке странцима“, нагласио је Бећковић.

        Сваки глас против, по Бећковићевим речима, важан је и треба да се чује и то управо сада.

        Данило Баста је истакао да прекид преговора за улазак у Европску унију за Србију не би значио прекид осноса са чланицама Европске уније и да би политичка неутралност Србији дала могућност стабилизације односа са свим земљама у свету. „О приступању Србије Европској унији треба да одлуче грађани на референдуму, јер је то сувише важно питање да би њему одличивали превртљиви политичари“, рекао је Баста.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари