Јеремић: „Не”уласку Косова у УН не мора водити конфликту са његовим покровитељима

„МНОГИ СУ ЧИНИЛИ ГРЕШКЕ, АЛИ БИ ПРЕГОВАРАЧКИ СТО - ДА САМ СЕ ЈА ПИТАО - БИО ВРАЋЕН У ЊУЈОРК”

  • „Одговорно тврдим да је то могуће и зато се залажем за политику 'не косовској столици у УН'. Да ли је ова власт у стању да тако уради - не знам, али ту је разлика између оних који су уцењени и оних који нису, а у руководству Србије не знам ко није уцењен”
  • “Сада наша власт нема план Б. Сада су схватили да заузврат неће добити ништа и ја заиста не знам шта тај човек, који управља свим и који не дозвољава да се било ко други ангажује, има у глави, али ја мислим да то што нас чека крајем ове године је, или испуњавање обећања онога што је направљено, а што није у складу са националним интересима и законима Србије, или једна потпуна промена међународног окружења у коме се налазимо, а у контексту онога што се дешава”

          ПРЕДСЕДНИК Народне странке Вук Јеремић изјавио је данас да неприхватање да Косово добије столицу у Уједињеним нацијама не мора да значи и улазак у конфронтације и конфликт са онима који имају супротно мишљење.

          Он је на седници Главног одбора Народне странке рекао да та партија по том питању треба да заузме чврст став и истакао да је могуће не пристати на косовско чланство у УН уз дипломатске вештине и без конфликта, али да је проблем садашње власти што је уцењена.

          “Треба имати мало дипломатске мудрости, вештине и способности да би се избегао конфликт, а опет не пристати баш на све што се од вас тражи. Одговорно тврдим да је то могуће и тиме што се залажем за политику 'не косовској столици у УН', то не мора увести ову земљу у конфликт. Да ли је ова власт у стању да тако уради не знам, али ту је разлика између оних који су уцењени и који нису, а у руководству Србије не знам ко није уцењен”, рекао је Јеремић.

          Он је казао да се, уколико не спрече намеру власти да пристане на члансто Косова у УН, “боји да ћемо доћи у ситуацију да ћемо, по истом принципу по којем су га притискали за Косово, а заузврат му давали да ради шта хоће и да хара по Србији, само прећи на следећу тачку дневног реда, а то је Република Српска”.

          “Бојим се и да ће после завршетка косовске приче рећи, хајде сада да завршимо функционалност БиХ, а он ће рећи `за то ми треба пуна контрола и медији`, а они ће рећи `може` и ући ћемо у још један циклус, који, ја се бојим, неће бити последњи”, рекао је Јеремић.

          Он је истакао да зато отпор треба пружити сада уз ангажовање међународних чинилаца.

          “То ће бити сложена битка, али сам уверен да је та једначина са ма колико непознатих решива”, додао је Јеремић.

          Он је казао и да је председник Србије Александар Вучић покушао да стави на сто план размене територије као компензацију за улазак Косова у УН, односно да је понудио отуђивање једног дела наше територије који не припада Косову и Метохији.

          Како је додао, добра вест је да међународна заједница ту понуду одбила, а лоша што није понудила ништа друго осим да се потпише правно-обавезујући споразум који би Косово унео у УН.

          “Сада наша власт нема план Б. Сада су схватили да заузврат неће добити ништа и ја заиста не знам шта тај човек, који управља свим и који не дозвољава да се било ко други ангажује, има у глави, али ја мислим да то што нас чека крајем ове године је, или испуњавање обећања онога што је направљено, а што није у складу са националним интересима и законима Србије, или једна потпуна промена међународног окружења у коме се налазимо, а у контексту онога што се дешава, како у Србији, тако и у остатку Западног Балкана”, истакао је Јеремић.

          Поводом критика актуелне власти на рачун претходне власти да је водила погубну политику када је Косово у питању, он је казао да су многи чинили грешке, али да је најпогубнија била политика из 1998. и 1999. године коју је водила садашња власт, а која је довела до бомбардовања земље и и повлачења државе са сопствене територије.

          Он је казао да је после тога било добро што је пред Међународним судом правде постигнуто да се за преговарачки сто врати албанска страна, али да је проблем што српска делегација, која за тим столом седи, нема довољно знања, нити исправне намере.

          Јеремић је истакао и да би, да се он питао, преговарачки сто био враћен у Њујорк.

          (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари