ДС против електронских здравствених књижица

ЂИЛАСОВА СТРАНКА ТВРДИ ДА ВЛАСТ НЕМА НИКАКВУ ВИЗИЈУ

И ДА СРБИЈА НЕ ТРЕБА ДА БУДЕ ХИПИ КОМУНА

 

  • Србија је, како је, такође, упозорио, по броју смртности од срчаних болести и тумора прва у Европи
  • Набавка лекова мора бити изузета из јавних набавки. Процедура траје јако дуго и направила је хаос и узрокује недостатак лекова и медицинских апарата

        ДЕМОКРАТСКА странка данас је оценила да садашња власт нема визију о даљем развоју Србије, нити квалитетне кадрове који би могли да реализују промене чак и кад би таква визија постојала и то поткрепила анализом стања у неколико владиних ресора.

        Потпредседница ДС Весна Мартиновић поручила је грађанима да не наседају на изјаве владиних функционера и статистике, већ да само треба да завире у своје новчанике како би увидели да су и плате и пензије реално мање у односу на прошлу годину.

        „Да ли данас живите боље у односу на прошлу годину, да ли они који имају срећу да су и даље запослени могу данас да издржавају своју породицу, да ли пензионери могу да живе на достојанствен начин“, упитала је Мартиновић грађане.

        Уместо да се бави проблемима грађана, влада се, како је оценила, бави собом, квазиреконструкцијама, међустраначким размирицама, рејтинзима и свиме оним што се не дотиче грађана на непосредан начин.

        „Актуелна власт треба да се погледа у огледало, да буде објективна да призна да нема ни визију о даљем развоју Србије, нити квалитетне кадрове који би, све да та визија и постоји, могли да је реализују“, рекла је Мартиновић.

        Она је истакла да ДС на све позитивне предлоге усмерене на оствариваје друштвеног бољитка добија салве увреда, на које, међутим, неће одговарати, већ ће уместо тога власти постављати конретна питања.

        ДС ће, наиме, ове седмице свакодневно на конференцијама за новинаре износити конкретне критике на рад појединих министарстава, а данас су на реду биле области здравства, социјалне политике и рада.

        „Србија не треба да буде хипи комуна у којој ће све да зависи од добре воље грађана, већ држава као систем мора да стане иза појединца и његовог проблема“, рекла је Мартиновић, осврћући се на само један од пороблема у здравственом систему, а то је недостатак новца за трансплантације органа код најмлађих пацијената и за лечење деце оболеле од тешких и ретких болести.

        Детаљну критику постојећег здравственог система изнео је председник Ресорног одбора ДС за здравство Душан Милисављевић који је најпре указао на бесмисленост плана да се уведу електронске здравствене књижице уз трошкове од око 20 милиона евра, а да при том грађани неће имати никакву корист од тога.

        „ДС сматра да је ово вид намета на грађане Србије, јер та књижица неће допринети квалитету здравствених услуга, нити ће грађани имати било каквог бенефита, будући да не постоји јединствен информациони систем у здравству. Та књижица, такође, неће садржати ништа што већ не постоји на личној карти“, објаснио је Милисављевић.

        Србија је, како је, такође, упозорио, по броју смртности од срчаних болести и тумора прва у Европи, и то доказује да систем није квалитетан и да није учињено ништа да се побољша здравствена заштита.

        Грешка је, како је рекао, и то што је у последњих годину дана успорена набавка медицинских апарата и створен хаос на тржишту лекова.

        „Набавка лекова мора бити изузета из јавних набавки. Процедура траје јако дуго и направила је хаос и узрокује недостатак лекова и медицинских апарата“, рекао је Милисављевић.

        ДС, такође, упозорава да је Србија на претпоследњем месту у Европи по броју обављених трансплантација, да је здравствени систем суочен са дефицитом специјалиста и да истовремено тај сектор бележи пораст одлива мозгова.

        Када је реч о раду и социјалној политици, ДС указује да неки од облика социјалне помоћи прима близу 700. 000 људи у Србији, а да се 10. 000 деце храни у народним кухињама, да је 40. 000 људи остало без посла у привреди, да 150. 000 грађана неће успети да повеже стаж због Закона о пореском поступку и пореској администрацији, а да су плате и пензије реално мање за шест одсто него лане.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари