Канцеларија за КиМ: Kао што не постоји држава Косово* - не постоји ни „косовско културно наслеђе“
ВЛАСТ ОВК У ПРИШТИНИ ТРАЖИ ОД МУЗЕЈА СРБИЈЕ ОКО 1000 АРТЕФАКАТА
* Саопштила да Косово* није ни држава ни у чланству Унеско и да су сви артефакти који потичу са Космета део културног и историјског наслеђа Србије
____________________________________________________
КОСОВО и Метохија је и по Уставу Србије и по међународном праву део територије Србије, а Београд, као што не признаје самопроглашену косовску државност, не познаје ни категорију “косовског” културног наслеђа, што значи да су сви артефакти који потичу са Космета део културног и историјског наслеђа Србије, саопштено је из Канцеларије Владе Србије за КиМ.
Из Канцеларије су поручили да су због тога невалидни сви аргументи којима такозвани “Национални музеј Косова” тражи српске културно-историјске артефакте.
„Први аргумент (Косова) јесте позивање на споразумно уступање артефаката потписано између две културне институције Србије, а данас те предмете потражује културна институција која је, и са становишта Устава Србије и са становишта међународног права, непостојећи ентитет”, наведено је у саопштењу.
Из Канцеларије су саопштили да се такозвани “Национални музеј Косова” у другом аргументу позива на конвенцију Унеска, али самопроглашено Косово нити је држава нити чланица Унеска, а да су предмети о којима је реч пореклом са територије Србије, те да се и данас налазе у земљи порекла.
„У трећем аргументу се такозвани „Национални музеј Косова“ позива на Ахтисаријев план, који, подсећамо, Савет безбедности УН никада није усвојио”, наведено је у саопштењу.
У саопштењу је наглашено да је Београд досљедно опредељен за то да се све несугласице са Приштином рјешавају дијалогом, који се тренутно одвија уз посредовање ЕУ, а да питање културне баштине заслужује да буде предмет дијалога и оно не може бити решавано једнострано, мимо успостављеног процеса нормализације односа и мимо неспорних чињеница.
Из Канцеларије су указали да Београд оправдано страхује да би артефакти пореклом са Косова и Метохије били угрожени јер искуство показује какав је деструктиван однос привремених институција самоуправе у Приштини према културно-историјском и верском налеђу државе Србије, посебно према споменицима који улазе у категорију српског хришћанског наслеђа.
„Однос Приштине према једном од најдрагоценијих културно-верских споменика на Косову и Метохији, који је део и светске културне баштине, манастиру Високи Дечани, до те мере је нехајан и антицивилизацијски да га је организација „Европа ностра“ недавно, оправдано, уврстила међу седам најугроженијих културно-историјских локалитета на нашем континенту”, наведено је у саопштењу.
Из Канцеларије сматрају да управо примјер Високих Дечана показује да Приштина није спремна да поштује ни сопствене законе и највише правне одлуке ако су оне на корист Српске православне цркве, српског народа и очувања његовог културног, историјског и верског наслеђа.
Директор “Народног музеја Косова” Ајет Љеци упутио је писмо директорима Народног и Етнографског музеја из Београда и председнику Српске академије наука и уметности, у коме тражи да се Приштини врате археолошки и етнографски артефакти који се и даље чувају у Србији.
Приштина од Београда тражи више од 1.000 археолошких и етнографских артефаката.