КАЛАНОВИЋ: Није тачно да су Динкић и Г 17 били против Русије

МИНИСТАРКА О НОВОМ ИНВЕСТИЦИОНОМ ЦИКЛУСУ И ПЛАНОВИМА ВЛАДЕ

Верица Калановић

  • Данашња ситуација и преговори са Русијом, али и са земљама ЕУ, Кином и Индијом, имају само један циљ, а то је да из ове кризе изађемо што је могуће пре, са што је могуће мањим последицама
  • Русија у овом моменту нуди најповољније аранжмане за нас у области инвестиција и инфраструктурних пројеката, све  до подршке буџету. Озбиљно и интензивно разговарамо да то спроведемо у делу

        „РЕБАЛАНС буџета који је усвојила Влада Србије, припреман је у веома тешким финансијским условима у Србији, ако се узме у обзир дефицит буџета, висина јавног дуга, финансијска криза која још увек траје и стање у привреди. Ипак је ребалансом државне касе планирано да се штете од суше, а потом и пожара финансирају из буџета, мада су додатно оптеретиле ионако смањене приходе у овој години“, изјавила је у разговору за „Дневник“ министарка регионалног развоја и локалне самоуправе Верица Калановић.

        Она је истовремено указала на значај Русије, која уз најповољније кредитне аранжмане нуди и подршку дефицитарној српској државној каси.

        Постоји ли шанса, и на који начин, да се дође до инвестиционих пара и покрене нови циклус, као и оних неопходних за попуњавање буџета и обавеза из њега?

        - То је наша једина могућност да изађемо из кризе. Србија има мало конкурентних производа за извоз и неопходно је довођење страних инвестиција уз покретање озбиљних домаћих инвестиција, јер без тога нема ни повећања извоза, ни новог заопошљавања. Подршка инвестицијама и производњи је неопходна.

        Ако се погледа шта за месеца дана радимо као нова Влада, то је значајно побољшавање привредног амбијента. Ту су планови подршке привредним субјектима и новим инвестицијама и надам се да ћемо и у 2013. години све оне који су заинтересовани да инвестирају у квалитетну производњу задржати и наћи начина да их у томе подржимо.

        Ко ће нам дати паре?

        - Сви они који их имају, спремни су да инвестирају, а Србију виде као могућу дестинацију. На нашу срећу таквих има доста, нису то само велики као што су Фијат, Јура или Бенетон, поменућу на пример компанију Конти 3, чије има многима не значи ништа, али грађанима Велике Плане, где је тај италијански инвеститор направио контејнере за монтажу Фијатових аутомобила, значи нова радна места, сигурност и плате.

        Слично је са  фирмом Андреа конфециони, која је дошла у Јагодину и наишавши на повољне услове пословања, на ефикасност у граду, довела још једног инвеститора и позвала привреднике из целог Поморавља да буду њихови гости у Италији, да се састану са другим италијанским партерима, у циљу евентуалне будуће сарадње.

        Са јасним циљевима и плановима наћи ћемо оне, који имају довољно новца и ентузијазма да инвестирају у Србију. Што се тиче задуживања, питање није, где ћемо се, већ за шта ћемо се задужити.

        Стари домаћини кажу да је „дуг зао друг“, али ако погледате и најуспешније компаније у свету, видећете да су и оне корисници кредита које врло добро сервисирају и користе на прави начин. Кључно питање је у шта се кредити пласирају. Због тога сматрам да задуживање није најстрашнија ствар за Србију.

        Недопустиво је да кредити иду само у потрошњу, што је у доброј мери био случај у предходном периоду. Уколико задуживање иде у правцу инвестирања, развоја инфраструктуре, што је претпоставка новог инвестиционог циклуса, онда нема опасности од таквих кредита.

        То да ли ћемо се задуживати до краја године је питање за министра финансија Млађана Динкића. Знам да постоји бојазан за исплату плата и пензија, али чврсто верујем да је буџет спреман да измирује обавезе државе, не само до краја године, већ и надаље. Политика Министарства финансија је да ћемо у наредном периоду ићи у правцу и смањења дефицита и смањењења јавног дуга.

        Многе је изненадило и УРС окретање према Русији као партнеру, пре свега економском, јер је остала у сећању тврда прозападна политика Г 17 плус? Да ли је Русија тренутно главни ослонац за излазак из кризе?

        - То је још једна од многих медијски фабрикованих заблуда о УРС-у.

        Подсетићу вас да је Г17 плус, која је стожер УРС, настао на политици коју смо дефинисали слоганом „Србија на првом месту“.  Све што смо до сада радили, било да се односило на уговоре или договоре са Западним земљама, Русијом или Кином, све те активности биле су усмерене искључиво и једино за добробит Србије и наших грађана. Једнако смо поставили питање исправности уговора са израелском компанијом око сателита, као што смо јавно поставили питање око приватизације и преношења власништва Мобтела са аустријским држављанином. Конкретно, утисак да смо били против Руса створио се због неких интерепретација да НИС не треба да приватизују Руси. Ми то никада нисмо рекли, већ смо указивали и залагали се за транспарентни јавни тендер у приватизацији овако важног националног ресурса.

        Данашња ситуација и преговори са Русијом, али и са земљама ЕУ, Кином, Индијом имају само један циљ, а то је да из ове кризе изађемо што је могуће пре, са што је могуће мањим последицама.

        Има доста активности са Руском Федерацијом, која има и енергенте и могућност да инвестира у Србију. Добродошли су Руси, као што су били и Италијани када је био Фијат у питању, Немци у многим инвестицијама, Кореанци када су направили четири фабрике Јуре за само две године и запослили неколико хиљада наших људи. Све што је у интересу Србије и њених грађана УРС подржава.

        Значи Русија је данас главни ослонац?

        - Русија у овом моменту нуди најповољније аранжмане за нас у области инвестиција, инфраструктурних пројеката до подршке буџету. Озбиљно и интензивно разговарамо да то спроведемо у делo.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари