Како су поводом председничких избора постављене и подељене велике силе?

КОЈИ СТРАНИ ИНТЕРЕСИ СТОЈЕ ИЗА ВУЧИЋА, КО ПОДРЖАВА НИКОЛИЋА,

А КО ЈЕРЕМИЋА И ЈАНКОВИЋА?

  • Душан ПРОРОКОВИЋ: Главни фаворити на овим изборима су у мањој или већој мери блиски појединим спољним факторима, али то ће у крајњој линији имати тек ограничени домет. Светски политички систем се већ трансформисао, он је мултиполаран и сада улазимо у фазу његове легитимизације, односно признавања статуса великим силама које ће у деценијама пред нама креирати међународни поредак. Та фаза може потрајати и читаву деценију, али председник Србије, ма ко да буде изабран, то не може игнорисати
  • Александар ПАВИЋ: С обзиром да је вест о Николићевој кандидатури дошла преко Спутњика, многи ће закључити да је он руски кандидат. Међутим, Николић је имао више иступа који су охрабрили српску патриотску јавност, па их онда разочарао, па ово може бити ново разочарење. Јанковић, Јеремић и Вучић су повезани првенствено са западним фактором. Вучић је добио неко упориште у Русији, али је он човек пре свега са западним програмом мењања свести српског народа и претварања Србије у радни логор јефтине радне снаге, убијања националног духа
  • Душан ЈАЊИЋ: Ово што ће се сад верификовати као појачано присуство Русије - трајаће сигурно бар десет година. Лоше стоје социјалдемократске идеје и групације, лоше стоје и они који би заговарали брзи улазак у ЕУ и NATO, а још лошије стоје они који би хтели да направе неку аутентичну српску самоодрживу алтернативу

        СРБИЈА је у предворју председничких избора који могу утицати и на укупну конфигурацију власти. Поготово ако се Томислав Николић по стоти пут не нагоди а својим „политичким сином“ и наступи као самостални кандидат.

        С обзиром на политичка постројавања поводом избора, која су се већ догодила, јасно је да шансе имају Александар Вучић, Николић (ако се кандидује), Вук Јеремић, Војислав Шешељ и Саша Јанковић.

        Како су поводом избора постављене и подељене, што би се рекло, велике силе?

        Ко ће - видљиво или скривено - подржавати Вучића?

        Коме би одговарала победа Николића?

        Чије карте су постављене на Јеремића и Јанковића?

Не знамо ни да ли ће ЕУ опстати до краја мандата новог председника Србије

Душан ПРОРОКОВИЋ, Центар за стратешке алтернативе
 
• Током протеклих пет година, поред већ дуго присутних Американаца, Британаца и Немаца, институционалне механизме за вршење притиска на наше власти развили су или обновили и Руси и Кинези. Волео би свако од њих да им на власти буду људи који су им ближи, али када имате тако разграђене механизме - онда можете утицати на свакога ко дође на власт
 

        УЛАЗИМО у врло турбулентна и непредвидива времена. Шта данас било ком кандидату значи етикета да га подржава ЕУ?

        Па ми не знамо ни да ли ће та ЕУ опстати до краја мандата новог председника Србије!

        Главни фаворити на овим изборима су у мањој или већој мери блиски појединим спољним факторима, али то ће у крајњој линији имати тек ограничени домет.

                Светски политички систем се већ трансформисао, он је мултиполаран и сада улазимо у фазу његове легитимизације, односно признавања статуса великим силама које ће у деценијама пред нама креирати међународни поредак. Та фаза може потрајати и читаву деценију, у њој се дешавају разни земљотреси и за очекивати је да на трусном Балкану буде разних дестабилизација.

        Председник Србије, ма ко да буде изабран, то не може игнорисати.

        Просто, околности ће га терати да реагује чак и ако то не буде хтео. У крајњој линији, то ће бити и бирачи који су показали да дуго памте и користе прву извесну прилику да казне.

        Николић је чешће ћутао него што је говорио, па ево како је завршио.

        Пример постављања Вука Јеремића такође иде у прилог овој тези. Од једног од највећих заговорника пријема Србије у NATO, постао је заговорник доношења Закона о војној неутралности.

        Поред тога, треба имати у виду да су у протеклих пет година, поред већ дуго присутних Американаца, Британаца и Немаца, институционалне механизме за вршење притиска на наше власти развили или обновили и Руси и Кинези.

        Волео би свако од њих да им на власти буду људи који су им ближи, али када имате тако разграђене механизме, онда можете утицати на свакога ко дође на власт.

Ни Вучић, ни Јеремић, ни Јанковић нису Трампови кандидати

Александар ПАВИЋ, Фонд стратешке културе
 
• Вучић може да буде партнер Русима код чисто прагматичних питања, али њих тројица су западни фактор - и то непријатељски, глобалистички
 

        СВА четири кандидата су повезана са неким иностранством, а неки чак и са супротстављеним центрима стране моћи.

        То су људи који нису аутономне личности. Једино им је заједничка воља за моћи.

        Даље од тога не могу да кажем, јер је ово што се дешава у председничкој кампањи пример колико је наша политичка сцена нетранспарентна и отуђена - од обичног народа и од оних који су мало образованији. Једноставно не можете та знате одакле ветар дува: да ли су у питању супротстављени центри моћи или неко тргује да би извукао што више за себе.

        Сигурно је само да ту нема патриотизма. Са сигурношћу ништа друго не могу да тврдим.

        С обзиром да је вест о Николићевој кандидатури дошла преко Спутњика, многи ће закључити да је он руски кандидат. То је прво разбеснело Зорану Михајловић. Међутим, Николић је имао више иступа који су охрабрили српску патриотску јавност, па их онда разочарао, ово може бити ново разочарење. То би значило да он добије оно што тражи или- да му неко једноставно извуче нешто из фиоке због чега он мора да ућути.

        Јанковић, Јеремић и Вучић су повезани првенствено са западним фактором. Вучић је добио неко упориште у Русији, али је он човек пре свега са западним програмом мењања свести српског народа и претварање Србије у радни логор јефтине радне снаге, убијања националног духа.

        Он може да буде партнер Русима код чисто прагматичних питања, али сва три кандидата су западни фактор - и то непријатељски, глобалистички. Нико од њих није кандидат Трампа, да то тако кажем.

Ко год постане председник Србије - руски енергетски интереси биће заштићени

Душан ЈАЊИЋ, Активна Србија
 
• Највећи заговорник ЕУ је управо Вучић. Мада он није антируски. Верујем да се ЕУ тиме задовољила и да зато ништа специјално ни не ради, одлучила је да не улази у борбу и само шаље поруке да би волела да види Вучића, а да је интересују преговори о Косову и преговори о ЕУ. Али се због сопствених проблема и маргинализације Србије не укључују дубље
 

        ИЗГЛЕДА да ће међу најутицајнијим кандидатима бити Шешељ, Николић и Вучић, уз додатак Вука Јеремића. У било ком од тих случајева су руски енергетски интереси заштићени.

        Русија нема шта да брине. Са становишта њених интереса- садашњих и будућих - ови избори ће проћи добро.

        Да ли је у интересу Русије или није да Србија не уђе у NATO, то је друга прича.

        Прича да су велике паре стигле са Запада су смешне.

        Новац Јеремића је из енергетског лобија. Не само руског.

        Испоставља се да је највећи заговорник ЕУ управо Вучић. Мада он није антируски.

        Верујем да се ЕУ тиме задовољила и да зато ништа специјално ни не ради, одлучила је да не улази у борбу и само шаље поруке да би волела да види Вучића, а да је интересују преговори о Косову и преговори о ЕУ. Али се због сопствених проблема и маргинализације Србије не укључују дубље.

        Ниво посета у последњих седам-осам месеци говори да је Србија ушла у мини изолацију и окренутост ка Белорусији и Русији. Можда је на то утицала и конфузија око могуће промене политике према Србији у Вашингтону, али до те промене неће доћи у овој години.

        Дакле, Русија има највећи интерес и утицај и то у директном и дипломатском смислу кроз поруке Лаврова, Путина, честитке и јасне ставове да ће се пратити избори итд.

        Русија не стоји лоше ни у тзв. опозиционом сектору ДСС, Двери и серији мањих странака које ће се вероватно сад ујединити око Томе Николића.

        Све у свему, лоше стоје социјалдемократске идеје и групације, лоше стоје они који би заговарали брзи улазак у ЕУ и NATO, и још лошије стоје они који би хтели да направе неку аутентичну српску самоодрживу алтернативу.

        По мени, ово што ће се сад верификовати као појачано присуство Русије трајаће сигурно бар десет година.

        Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари