Како је Дачић наступио у Њујорку, да ли сте очекивали више?

НОВА ВЛАСТ ЈОШ СТАБИЛИЗУЈЕ ПОЗИЦИЈЕ И СПРЕМА „ПЛАТФОРМУ ЗА КИМ”, ПА ИПАК...

         НОВА власт, колико се види, чини све да јој `кола` не претекну `коње`. Да пре крупнијих и далекосежнијих потеза стабилизује позиције. Уосталом, тек прави `платформу за КиМ`.

         Па ипак се од наступа премијера Ивице Дачић очекивало да покаже макар – шта Србија више неће, на шта више не пристаје.

         Шта је Дачић на Ист Риверу заиста рекао `испод речи`? Шта је најавио? Шта се од тога може реално очекивати?

 

Марко ЈАКШИЋ, народни посланик и потпредседник Скупштине Заједнице општина КиМ     

Косово се или задржава цело или – губи цело!

  • Подсећам само да је председник једне странке на власти рекао да је одбрана Косова колективно лудило! Сад та власт хоће да се договори да се на почетку регионалних скупова прочита објашњење фусноте да се статус Косова не прејудицира - како би могли да учествују на истим скуповима. То ни претходна власт није радила!

         НИЈЕ прихватљиво да се поштују споразуми Стефановић -Тахири, јер су противни важећим законима и Уставу Србије. Они се фактички спроводе кроз уредбе, које су противзаконите и противуставне. Ако те споразуме примењујете дословно, како их је Борко Стефановић потписао, ви фактички на терену имате независну државу!

         Тадићева прича коју Дачић понавља – да Србија никада неће признати независно Косово – идиотска је, јер то нико ни од ове ни од претходне власти није тражио. Запад тражи да се на терену фактички призна Косово, што се постиже кроз споразуме Стефановић-Тахири.

         Дачићева прича о разграничењу са Албанцима је прича о подели Косова, а то је против Устава Србије. Дачић је положио заклетву за целовиту државу, без подела. Ако примени споразуме, нема ништа од поделе. А сви наши политичари морају да науче једну ствар: Косово се или добија цело или губи цело.

         Подсетићу само да је председник једне странке на власти рекао да је одбрана Косова колективно лудило! Сад та власт хоће да се договори да се на почетку регионалних скупова прочита објашњење фусноте да се статус Косова не прејудицира - како би могли да учествују на истим скуповима. То ни претходна власт није радила!

         Чим сте пристали да учествујете на скупу држава, а ту је и Косово  - ви сте га фактички признали.

         И јуче је била једна слична кооперативност с наше стране, јер је Дачић остао у сали док је Тачи говорио. Тачи је рекао да има подршку Срба, јер су они део политичког система тзв Косова.

         То говори колико је погрешна била политика претходне владе која је аминовала Србима да уђу у владу тзв Косова и положе заклетву на устав тзв Косова и да заузимају високе функције.

         У време Слободана Милошевића ниједан Албанац није учествовао у власти ни на једном нивоу, јер нису признавали државу Србију. А Београд је подстицао Србе да буду део друге државе. То се не може опростити!

         Дачић је увео неке новине у наступу: то су делови о Међународној управљачкој групи, Еулексу и повратку Срба. Али, у целој ствари је битно да све споразуме које је Борко направио са Тахиријевом – потписао је Ивица Дачић. Није Цветковић, него Дачић, јер је, забога, то тражио Тадић!

         Сад је у незгодној и специфичној ситуацији да не може да не брани нешто што је сам потписао – а то је признање свих атрибута државности Косова.

 

Крстимир ПАНТИЋ, председник општине Косовска Митровица

Огромна је разлика између Тадића и Дачића

  • Лично сам задовољан изјавом председника Николића да ће Србија спроводити оно што није у супротности са нашим Уставом и сигуран сам да је Дачић мислио на то када је рекао да ће се спроводити сви споразуми

         ДАЧИЋ је показао да је Србија искрена и одлучна да интерес на Косову и Метохијибрани отворено, као и да Влада Србије прихвата тежњу косовских Албанаца да уживају одређени степен аутономије.

         Показано је да нова влада отвореније намерава да решава питање КиМ, као и да ће међународна заједница морати да изврши притисак на Приштину да не излази увек са максималистичким захтевима, већ да и косовски Албанци уваже интересе Србије на КиМ.

         Разлика између Тадића и Дачића, што примећују и међународни званичници, у томе је што су нова влада и председник Николић много искренији по питању КиМ. Од Тадића смо често слушали да никада неће признато Косово, а у пракси се дешавало супротно. Многи постигнути споразуми су у супротности са нашим интерсима.

         Лично сам задовољан изјавом председника Николића да ће Србија спроводити оно што није у супротности са нашим Уставом и сигуран сам да је Дачић мислио на то када је рекао да ће се спроводити сви споразуми.

         Међутим, потребно је да не долазимо у ситуацију да Уставни суд поништава неке одлуке. Пре спровођења свих договора мора се проверити да ли су у складу са Уставом. Ако јесу, нема разлога да се не поштују.

 

Милан ИВАНОВИЋ, председник СНВ северног Косова и Метохије

Потребан је дисконтинуитет са Тадићевом „косовском политиком”

  • Дачић позива да се утврди пуна истина о догађајима на КиМ и да се утврди кривица за трговину органима, да се СБ УН укључи у овај процес. То разликује ову власт од претходне, под којом нам се десило све најгоре

         ДАЧИЋ је рекао у Савету безбедности УН да су претходно постигнути споразуми статусно неутрални, у складу са Резолуцијом 1244 УН, и да нова власт намерава да спроведе све договорено. Дачић каже да и Приштина треба да спровде претходне договоре.

         Међутим, преговори нису вођени у интересу Србије и Срба, него под притиском пристрасних инспиратора и организатора квазинезависног Косова. А постигнути споразуми угрожавају наше виталне интересе, слободу кретања и опстанак на КиМ.

         Зато уопште није питање да ли ће Приштина да их спроводи или неће!

         Питање је да ли су противуставни или нису, о чему ће се изјаснити Уставни суд. Ми најбоље знамо шта угрожава наш опстанак, а ако договори нису у складу са у Уставом, не могу бити примењени.   

         Дакле, основна замерка Дачићу је што су споразуми штетни за наше интересе, што не омогућавају осигурање нашег статуса, а нису ни статусно неутрални, нити су у складу са Резолуцијом 1244.  

         Потребан је дисконтинуитет, а ово прихватање споразума није дистанцирање од онога што је угрозило наше националне интересе.

         Еулекс је доведен вољом Бориса Тадића. Он је заменио резолуцију усвојену у Скупштини Србије којом се јачају улога Унмика и Резолуција 1244. Приватном Тадићевом резолуцијом је Унмик маргинализован и доведен је Еулекс да спроведе Ахтисаријев план за независност Косова.

         Ново тражење да Еулекс појача свој капацитет и улогу – зато није у нашем интересу!

         Дачић позива да се утврди пуна истина о догађајима на КиМ и да се утврди кривица за трговину органима, да се СБ УН укључи у овај процес. То разликује ову власт од претходне, под којом нам се десило све најгоре.

 

Мићо ВАСИЋ, нови председник општине Лепосавић  

Гасимо пожар, немам времена ни за Дачића!

         НЕМАМ ни времена ни снаге да говорим ни о дачићу, ни о било чему другом! Сад мислим само о томе да нам гори сто хектара шуме, а пожар се примиче два села. Од недеље се боримо против стихије која бесни и не можемо да је зауставимо!

         Направили смо валику акцију у којој су били и ватрогасци, људи из јединице за елементарне непогоде, грађани, чак сам молио и Кфор да нам помогне. Кфор је по устаљеном фазону обишао терен и обећао помоћ само ако су угрожени људски животи.

         До недеље ће бити страшне температуре и немогуће је да зауставимо ватру. Свако јутро у 4 сата крећемо у гашење са екипом која увек има више од сто људи! Ангажоване су и пазарачка, митровачка, звечанска територија да нам помогну, јер ће после стићи и њих. У сваком моменту је ангажовано око 150 људи, а имамо и цистерне, али сваки успех који постигнемо од 4 до 10 сати - страшне температуре до поднева врате на почетак!

         Помаже нам механизацијом и предузеће Србијашуме, булдожерима и лопатама покушавају да разграниче ватру од незахваћеног дела терена.

         Од недеље само на то мислимо. Обратили смо се на све могуће адресе – чак смо звали и Александра Вулина и послали вечерас поруку Александру Вучићу да покушају да нам некако помогну. Ми немамо шансе!

 

Владимир РАКИЋ, организатор Петровданске петиције против споразума Стефановић-Тахири

Како „просрпска влада” може да примењује споразуме Борка и Едите?!

         КАД смо покретали петицију, обавестили смо све битне државне институције, али никакве реакције није било! Онда смо чекали да ли ће бити преиспитана ваљаност и законитост споразума Борка и Едите, јер смо очекивали да ће последица бити поништавање споразума као незаконитих и неуставних.

         Сад смо затечени јер је и премијер Србије у Савету безбедности рекао да ће све те споразуме да примени!

         Врло смо изненађени и чудно нам је каква ће то просрпска влада да буде! Он је увек говорио да то неће бити ни проевропска ни проруска, већ просрпска влада. Каква је то  који директно руше суверенитет и територијални интегритет земље?

         Ако је то суштина онда је то континуитет Тадићеве политике.

 

Драгиша ЂОКОВИЋ, посланик ДС из Косовске Митровице

На делу је иста политика!

         ДАЧИЋ је био први потпредседник владе у претходном сазиву, а та влада је све одлуке око Косова доносила једногласно.

         Није баш реална ни Дачићева прича да је ово нова влада, јер је нов само један играч, тако да у суштини имамо континуитет политике.

         Све споразуме које је договарао Стефановић у Бриселу, на седницама владе су потврдили и Дачић и Жарко Обрадовић, као и остали министри. Не могу више да заваравају народ – то је иста политика, само је нов један играч.  

 

Звонко СТЕВИЋ, бивши председник Координационог центра за КиМ

Дачић је веома позитивно наступио

         ДАЧИЋЕВО излагање је било веома позитивно.

         Ми социјалисти немамо разлога да не верујемо премијеру и немамо разлога да верујемо да ће он урадити било шта што није у интересу Срба са КиМ или против државних и националних интереса.

         Има доста нових момената – влада је спремна на дијалог и компромисно решење. Да би до тога дошло, потребно је двоје, као и много другачији и флексибилнији однос међународне заједнице, без двоструких аршина и стављања на лед једне стране.

         Ако је међународној заједници сталодо решења, мора да приволи албанску страну да то решење тражимо на корист свих грађана.

         И споразуми за које је Дачић рекао да ће их Србија поштовати, остају предмет дијалога јер се још различито тумаче!

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари