Јовановић: Ови избори ће означити почетак краја политичког система „Петооктобарске републике”

 „РЕФЕРЕНДУМСКА АТМОСФЕРА КОЈА СЕ ОКО ОВИХ ИЗБОРА ПРАВИ НЕВЕРОВАТНА ЈЕ ПРЕВАРА ГРАЂАНА СРБИЈЕ”

Милош Јовановић

  • Вршилац дужности председника ДСС Милош ЈОВАНОВИЋ: Нико у изборној кампањи не прича о будућности из једног врло једноставног разлога: и власт и већи део такозване опозиције се око будућности слажу. Србију виде у Европској унији, што аутоматски значи да се одричу Косова и Метохије и да прихватају сва правила неолибералне економије коју и сама ЕУ баштини
  • „У наредном периоду ће најважније питање у Србији бити како завести ред јер је тренутно стање заиста неиздрживо. Земља у којој нема реда - нити може да спречи одлазак младих људи, нити може да обезбеди демографску обнову, нити може да обезебеди економски просперитет или да сачува своју територију. Наш партитократски политички систем мора коренито да се мења и то је предуслов свих предуслова”
  • „Нисам још формално преузео ДСС. То ће бити учињено на изборној скупштини која ће се одржати убрзо по завршетку председничких избора, наравно, ако странка тако одлучи. Тада ћемо отворити ново поглавље у историји ДСС, са новим руководством и новом енергијом. И пре свега са озбиљним и промишљеним програмом за обнову Србије”

         ПОСЛЕ ових председничких избора – уверен је Милош Јовановић, вршилац дужности председника Демократске странке Србије - неминовно ће уследити прекомпозиција политичке сцене у Србији.

         Будући лидер ДСС изразио је такође - у разговору за Факте – уверење да ће се на стартној линији након ових избора “свакако појавити и нови ДСС”.

  • Како оцењујете досадашњи ток изборне кампање за председника Србије? Стиче се утисак да је негативна кампања јака и да су политичке теме у другом плану?

         Утисак је нажалост исправан. Премало је политике, а превише личних напада и пребацивања о томе ко је шта радио у прошлости. Нико не прича о будућности из једног врло једноставног разлога – и власт и већи део такозване опозиције се око будућности слажу.

         Србију виде у Европској унији, што аутоматски значи да се одричу Косова и Метохије и прихватају сва правила неолибералне економије коју и сама ЕУ баштини. Утолико ови председнички избори и референдумска атмосфера која се праву у вези с њима представљају невероватну превару грађана Србије. За мене не може бити питање - да ли смо за Вучића или не, већ да ли смо за политику коју он спроводи или не, да ли смо за ЕУ или не, да ли смо за бриселски процес или не...

         Добра ствар са овим изборима је ипак да ће они означити почетак краја политичког система „Петооктобарске републике”. Након њих ће неминовно почети прекомпозиција политичке сцене у Србији. На стартној линији након ових избора ће се свакако појавити и нови ДСС.

  • Кампању је обележио и нагли успон Белог Прелетачевића, како то објасњавате?

         Врло једноставно, људима је мука политичара и осећају само презир према њима. И у потпуности их разумем. Али, исто тако знам да није решење додавати циркус на овај већ постојећи свеопшти циркус. Исувише озбиљно схватам државу да би ме Бели Прелетачевић засмејао.

         Озбиљни проблеми које Србија и српски народ има – а највећи од њих је тај што ми као народ у физичком смислу практично нестајемо –не решавају се „озбиљним зезањем” већ озбиљним промишљањем и делањем. То делање, осим да узмемо пушке у руке и решавамо ствари револуционарним путем, може бити само политичко.

         Оно завхтева стрпљење и много рада и првенствено се тиче промене политичког система „петооктобарске републике”. Тачно знам шта и како треба мењати и о томе сам доста говорио и писао протеклих година.

         Један од предуслова промене политичког система свакако лежи и у измени изборног законодавства као и у промени вертикалног односно територијалног уређења државе. Али, о томе ћу више говорити након ових избора.

  • Преузели сте вођење Демократске странке Србије у доста тешком тренутку, а са друге стране ДСС обележава 25 година рада, што је јубилеј којим не мозе да се подичи много странака у Србији. Како видите улогу ДСС на политичкој сцени у будућности?

         Нисам још формално преузео ДСС. То ће бити учињено на изборној скупштини која ће се одржати убрзо по завршетку председничких избора, наравно, ако странка тако одлучи. Тада ћемо отворити ново поглавље у историји ДСС, са новим руководством и новом енергијом. И пре свега, као што рекох, са озбиљним и промишљеним програмом за обнову Србије.

         Доношење системског закона у области борбе против корупције односно другачије дефинисање политике сузбијања криминалитета, нешто измењена пореска политика, промене у области здравственог система ће бити, поред неопходности промене политичког система, неке од приоритетних тема.

  • Да ли је могућа ближа сарадња са другим странкама и организацијама које важе за патриотске и евроскептичне?

         Сарадња је увек могућа и она зависи искључиво од блискости политичких програма. То је одувек био начелан став у ДСС. Међутим, чини ми се да ће у наредном периоду најважније питање у Србији бити како завести ред јер је тренутно стање заиста неиздрживо.

         Земља у којој нема реда нити може да спречи одлазак младих људи, нити може да обезбеди демографску обнову, обезебеди економски просперитет или сачува своју територију. Наш партитократски политички систем мора коренито да се мења и то је предуслов свих предуслова.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари