Јеремић урадио што Београд не сме: ставио на дневни ред рад Хашког трибунала

ЗБОГ ОСЛОБАЂАЊА ХРВАТСКИХ ГЕНЕРАЛА ЗАКАЗАО ДЕБАТУ У ГС УН „УЛОГА МЕЂУНАРОДНОГ ПРАВОСУЂА У ОСТВАРИВАЊУ ПОМИРЕЊА“ ЗА 10. АПРИЛ 2013.

Председник Генералне скупштине УН

  • Одлуком Жалбеног већа Хашког трибунала нанесен ударац угледу УН, али дозвољавам могућност да сам, као припадник народа чије је протеривање из својих домова овим чином легализовано, по овом питању донекле субјективан Због тога ћу дебату у ГС УН отворити за широку јавност и у њој дозволити учешће не само државама, већ и академској заједници, истакнутим појединцима и грађанским удружењима
  • Чврсто сам уверен да истинско помирење и окретање нове странице у односима између завађених народа није могуће заснивати на негацији и величању злочина, јер то у суштини представља подстицај на њихово понављање

        ОСЛОБАЂАЈУЋОМ пресудом хрватским генералима нанет је ударац угледу УН, изјавио је Вук Јеремић.

       Председник Генералне скупштине УН заказао је за 10. април 2013. јавну расправу у Генералној скупштини УН о улози међународних ад хок кривичних трибунала у остваривању правде и помирења између народа, преноси Б92.

       „Одлука Жалбеног већа Хашког трибунала у вези са операцијом Олуја изазвала је разумљиво огорчење у многим деловима света. Неспорна је чињеница да је око четврт милиона Срба прогнано са својих огњишта у свега неколико дана, а да је суд који је основан да би истражио оваква недела практично одлучио да за овај чин није било ни криваца нити одговорних“, рекао је Јеремић у свом саопштењу и додао:

       „Из тога би могло да се закључи да злочина заправо није ни било, што је у евидентној супротности са реалношћу. Сматрам да пуно разумевање рада Хашког трибунала и његових последица мора бити доступно широкој међународној јавности, како би се омогућило да историја о томе донесе коначни суд и како се више никада и нигде не би десило да злодело буде амнестирано и проглашено за вредност.

       „Због тога сам одлучио да искористим своја овлашћења, и као изабрани председник Генералне скупштине УН у њој закажем јавну расправу о улози међународних ад хок кривичних трибунала у остваривању правде и помирења између народа.

       Имајући у виду да су управо УН биле оснивач таквих судова, сматрам да је природно да се овде расправља о њиховом учинку, као и о степену испуњености њихове изворне сврхе.

       Одлуком Жалбеног већа Хашког трибунала нанесен ударац угледу УН, али дозвољавам могућност да сам, као припадник народа чије је протеривање из својих домова овим чином легализовано, по овом питању донекле субјективан Због тога ћу дебату у ГС УН отворити за широку јавност и у њој дозволити учешће не само државама, већ и академској заједници, истакнутим појединцима и грађанским удружењима.

       Чврсто сам уверен да истинско помирење и окретање нове странице у односима између завађених народа није могуће заснивати на негацији и величању злочина, јер то у суштини представља подстицај на њихово понављање. Зато дебату, под називом „Улога међународног правосуђа у остваривању помирења“, заказујем за 10. април 2013. године у Генералној скупштини Уједињених нација у Њујорку“, навео је Јеремић.

       Да подсетимо, одмах по објављивању срамне хашке пресуде, Јеремић је на Твитеру написао и упозорио:

       „Нека прст на чело ставе они који су пристали да Еулекс истражује трговину органима на Косову. Закључиће господа да смо их сами себи вадили“, казао је Јеремић на Твитеру Б92 подсјећа да је Јеремић, када је Хашки трибунал изрекао ослобађајућу пресуду Анти Готовини и Младену Маркачу за злочине почињене у акцији Олуја.

       Он је рекао и да ће учинити то „тако му свега“ и „да неће знати шта их је снашло“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари