ИРИНЕЈ: Дани Рације су били много гори и црњи него кад је овде харао Атила

У НОВОМ САДУ ОБЕЛЕЖЕНА 70. ГОДИШЊИЦА МАЂАРСКОГ ЗЛОЧИНА ИЗ 1942.

  • Много црњи и крвавији од оних дана када је овим просторима харао Атила Хунски. Обузима нас језа и ужас и дан-данас због страдања недужних грађана Новог Сада и Бачке, рекао је поглавар СПЦ
  • У Србији се најчешће наводи да је 1942. побијено и под лед Дунава бачено више од 1.300 Новосађана у периоду од 21. до 23. јануара, док историчари у Мађарској наводе да је тада побијено више од 3.400 грађана и да је Рација трајала од 20. до 23. јануара

        НОВИ САД, (ФоНет) - На Кеју жртава Рације у Новом Саду данас је обележена 70. годишњица Новосадске рације, а помен жртвама служио је патријарх српски Иринеј.

        Патријарх Иринеј је подсетио да су јануарски дани 1942. године били најцрњи и најкрвавији дани у историји Новог Сада и околине, преноси Радио 021.

        „Много црњи и крвавији од оних дана када је овим просторима харао Атила Хунски. Обузима нас језа и ужас и дан-данас због страдања недужних грађана Новог Сада и Бачке“, рекао је поглавар СПЦ.

        Директор Центра „Симон Визентал“ и ловац на нацисте Ефраим Зуроф рекао је да су злочини попут Рације били производ политике расизма и антисемитизма нацистичког Трећег Рајха и његових савезника.

        „Правда и сећање су начини да се реагује на овакве злочине. Али, правда може да покаже озбиљне недостатке“, рекао је Зуроф, подсетивши на случај бившег мађарског жандармеријског капетана Шандора Кепира, кога је суд у Будимпешти прошлог лета ослободио кривице, услед недостатка доказа.

Помену жртвама присуствовао је и градоначелник Новог Сада Игор Павличић, али због спора са црквом, у својству грађанина.

        У организацији Црквене општине Нови Сад и Меморијалног друштва „Рација 1942“, у 15 сати одржан је помен жртвама Рације и на Штранду, месту страдања Новосађана ледених јануарских дана пре седам деценија.

        То удружење је затражило да се коначно утврди колико је заиста Новосађана побијено у Рацији.

        Подсећа се да се у Србији најчешће наводи да је тада побијено и под лед Дунава бачено више од 1.300 Новосађана у периоду од 21. до 23. јануара, док историчари у Мађарској наводе да је тада побијено више од 3.400 грађана и да је Рација трајала од 20. до 23. јануара.

        Ово удружење тражи да се на Штранду подигне спомен-обележје жртвама јер су на том месту злочини и почињени, а не на Кеју и зато су позвали Зурофа да говор одржи и на купалишту како би тиме помогао иницијативу за подизање спомен-плаче.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари