Хамилтон: САД треба да наставе притисак на Србију да призна Косово*
ЕУ И САД МОРАЈУ ИСКЉУЧИТИ СВАКУ МОГУЋНОСТ ПРОМЕНЕ „КОСОВСКИХ ГРАНИЦА“
* Амерички професор и бивши дипломата Данием ХАМИЛТОН: Заједница српских општина не би требало да има извршну власт већ да буде осмишљена тако да подржава сарадњу и размену ресурса између општина, у складу са уставом тзв. Косова, законима ЕУ и међународним правом
______________________________________________________
АМЕРИЧКИ професор и стручњак за односе САД и ЕУ Даниел Хамилтон изјавио је да би “САД требало да наставе притиске на Србију ради узајамног признања са Косовом и да истовремено развију дијалог који две земље третира као равноправне стране”, преноси Газета експрес.
Хамилтон је један од главних аутора извјештаја о Косову који је недавно објавио Амерички центар за регионалне студије “Вилсон Центер” под насловом “Консолидација независности Косова: Зашто је то важно и шта треба учинити”, преноси Косово онлајн.
“САД морају наставити да притискају Србију ради узајамног признања Косова и да обесхрабрују Косово у настојању да се уједини са Албанијом. Поново се морају обавезати на обновљени дијалог, који третира Косово и Србију као равноправне стране, признајући суверенитет и територијални интегритет сваке од њих. Посредници дијалога, САД и ЕУ, морају да се придржавају ових принципа и да се недвосмислено одрекну промена граница. Косово и Србија треба да одговарају за поштовање обавеза преузетих током дијалога”, каже Хамилтон.
Он сматра да Заједница српских општина “не би требало да има извршну власт” већ би требало да буде осмишљена тако да подржава сарадњу и размену ресурса између општина, у складу са уставом тзв. Косова, законима ЕУ и међународним правом.
“Заједница не би требало да има извршну власт изван делокруга централне владе. У исто време, било би корисно започети паралелни унутрашњи дијалог између већинских и невећинских заједница у општинама широм земље. Овај дијалог би требало да укључи верске заједнице и требало би да се позабави забринутошћу људи на Косову који су раније били искључени из доношења одлука”, наводи Хамилтон.
Овај бивши амерички дипломата је, на питање како види “Куртијеве предлоге за проглашење мира између двије земље” изнете у Бриселу рекао да “све радње које обије стране могу предузети да смање тензије, побољшају животе грађана, као први приоритет и створе услове под којима се може постићи међусобно признање, треба посматрати у позитивном духу”.
(Танјуг)