Границе Србије и даље бране само Русија и Кина

РЕДОВНИ ТРОМЕСЕЧНИ ИЗВЕШТАЈ ГЕНЕРАЛНОГ СЕКРЕТАРА УН БАН КИ МУНА О КОСОВУ И МЕТОХИЈИ

Бан Ки Мун

  • Фарид Зариф (Унмик): Треба поставити услове за легитимно представљање становништва на северу Косова. То треба да буде приоритет
  • Хашим Тачи: Нормализација односа са Србијом је наш приоритет. Односи Србије и Косова су највећа препрека стабилности Балкана
  • Александар Панкин (Русија): Косовска влада уз међународну подршку активно спречава повратак избеглица, враћање њихове имовине и поштовање њихових људских права. Русија је незадовољна због спорости у истрази Еулекса о трговини људским органима и подржава захтев Србије да се истрага пребаци на УН
  • Ванг Мин (Кина): Решење косовске кризе мора бити резултат преговора... уз поштовање територијалног интегритета и суверенитета Србије
  • Сјузан Рајс (САД): Кфор и Еулекс “дефинитивно имају мандат да уклањају српске барикаде”
  • Жерар Арод (Француска): Приштина мора да увери Србе на северу, као оне јужно од Ибра, да са Албанцима деле исту судбину и да имају исти интерес. Србија са своје стране мора да распусти паралелне структуре на северу

         САВЕТ безбедности УН размотрио је на седници редовни тромесечни извештај генералног секретара УН Бан Ки Муна о Косову и Метохији у чијем фокусу је била неспособност косовске полиције да осигура безбедност у кризним ситуацијама, као што је било током низа инцидената који су пратили прославу Видовдана.

         Такође, Ки Мун је најозбиљније досад критиковао међународну заједницу и оптужио је да отежава Београду и Приштини да направе компромисе, јер је неспособна да направи широк консензус.

         Западне земље су, кроз уста Француске, на ово одговориле да изостанак консензуса неће значити и изостанак акције!

         На седници је први говорио шеф Унмика Фарид Зариф, затим премијер Србије Ивица Дачић, а потом – „премијер Косова Хашим Тачи“ – иако према Резолуцији 1244 у име АП Косова и Метохије може да иступа само представник Унмика!

         Ово флагрантно кршење резолуције СБ УН - у самом срцу УН - прошло је без икакве реакције са српске стране!

         После седнице, Хашим Тачи је чак одржао и конференцију за новинаре у официјелном простору УН за медије! 

         Након представљања извештаја уследила је расправа у којој су се земље - по обичају - поделиле у два блока: Русија и Кина затражиле су активније ангажовање Унмика на терену, осудиле отварање канцеларије Владе Косова у Косовској Митровици и позвале на поштовање резолуције 1244 УН, пуног суверенитета и интегритета Србије.

         Представници држава Запада су, потпуно супротно томе, поздравили активније ангажовање Еулекса, захтевали ликвидацију институција државе Србије на северу Покрајине и поздравили најављено окончање надзиране независности Косова.

 

ЗАРИФ: Статус кво није ни у чијем интересу

Фарид Зариф

         Фарид Зариф је на почетку представљања извештаја поздравио посвећеност нових српских власти дијалогу са Приштином и спровођењу договора који је постигла претходна власт.

         Зариф је поручио да треба оживети политички процес на Косову.

         - Искрено се надам да у наредном периоду међународни актери неће пропустити прилику да допринесу решавању кључних проблема. Међунардона заједница треба да утиче на две стране да приступе дијалогу и да се сама укључи у тај дијалог.

         Ни у чијем интересу није да се задржи статус кво. Оклевање да се спроведу споразуми и погрешна тумачења, не могу бити изговор.

         Напори међународне заједнице укључују координаране кораке да се направи позитиван помак на северу Косова где ће бити потребно много више рада.

         Треба поставити услове за легитимно представљање становништва на северу Косова. То треба да буде приоритет. Када се то оствари, биће показана и добра воља обе стране.

 

ТАЧИ: Београд контролише 30.000 Срба

         ЗНАЈУЋИ да су му САД, ЕУ и НАТО  иза леђа - Хашим Тачи је у СБ УН тврдио да Косово има најстабилније инситуције у региону, да су Срби на Косову све задовољнији сигурношћу, да њихова безбедност више није кључни проблем, а онда је безмало почео да прети да Косово мора признати још земаља „јер непризнавање независности угрожава стабилност и напредак региона“.

         У истом тону је казао и да се „ради владавине права, са севера морају повући илегалне снаге Србије“, те да је развијен план како ће се „север и 30 000 Срба које контролише директно Влада у Београду интегрисати у остатак Косова

         - Приштина је посвећена наставку дијалога с Београдом у сваком тренутку и у свим околностима, али територијални интегритет Косова никада неће бити доведен у питање. У дијалогу је остварен знатан напредак, потписано седам важних споразума, али је већнина остала само на папиру, попут договора о интегрисаном управљању границом и о регионалном представљању, које Србија одбија да спроведе.

         Нормализација односа са Србијом је наш приоритет. Односи Србије и Косова су највећа препрека стабилности Балкана – запретио је Хашим Тачи, као ратни злочинац познатији под именом Змија – па додао - Приштина је данас безбеднија од већине престоница у региону.

 

БРИТАНИЈА: Добросуседски односи кључ за напредовање ка ЕУ

Филип Парам

         ПРЕДСТАВНИК Велике Британије, заменик амбасадора при УН Филип Парам, поздравио је напредак косовске демократије и навео да је крај надгледане независности “признање том напретку“.

         Парам је критиковао постојање "нелегалних структура на северу Косова", а поздравио отварање административне канцеларије у Косовској Митровици.

         - Замах покренут жељом Косова да престане међународни надзор мора бити очуван. Београд и Приштина - што је пре могуће - морају наставити дијалог, а оно што је договорено треба да буде  спроведено у пракси, посебно када је реч о интегрисаном управљању границама и слободи кретања – спречавање слободе кретања сматрамо неприхватљивим. Добросуседски односи су срж напредовања ка ЕУ.

         Приштина и Београд морају да делују одговорно и у сарадњи са Еулексом и Кфором.

         Британија поздравља рад на истрази о трговини органима и има пуно поверење да је Еулекс способан да спроведе истагу до краја.

 

РУСИЈА: Убрзати проверу навода Дика Мартија

         ЗАМЕНИК амбасадора Русије при УН Александар Панкин пренео је да Русија поздравља иницијативу Србије да Унмик спроводи своју улогу на терену, као и да је Москва забринута због одлуке о отварању канцеларији Владе Косова у Косовској Митровици.

         Унмик мора да игра активну улогу у решавању ситуације на Косову и Метохији. Неопходно је да се се убрза истрага о наводима из извештаја Дика Мартија, а цео процес стави под надлежност УН.

         Русија осуђује серију инцидената усмерених против косовских Срба. Велики број етничких убистава на терену није истражен. Срби на Косову и даље страхују за свој живот, пале се њихових кућа, учестала су пребијања људи и деце и регистровано је више од 20.000 случајева заплене српске имовине.

         Косовска влада уз међународну подршку активно спречава повратак избеглица, враћање њихове имовине и поштовање њихових људских права.

         Русија је незадовољна због спорости у истрази Еулекса о трговини људским органима и подржава захтев Србије да се истрага пребаци на УН.

         Русија подржава спремност нове владе у Београду да води дијалог са Приштином.

 

КИНА: Територијални интегритет Србије треба поштовати у потпуности

         ЗАМЕНИК кинеског амбасадора при УН Ванг Мин, рекао је да територијални интегритет Србије треба поштовати у потпуности, а решење за Косово и Метоију тражити искључиво у границама Резолуције 1244.

         - Решење косовске кризе мора бити резултат преговора... уз поштовање територијалног интегритета и суверенитета Србије.

         Кина је забринута због безбедносне ситуације на северу Косова.

         Истрага о трговини људским органима на Косову такође изазива забринутост и Кина сматра да је забринутост Србије по том питању – оправдана.

 

САД: Српска заједница на северу флагрантно крши косовски поредак

         АМЕРИЧКА амбасадорка Сузан Рајс оштро је критиковала српску заједницу на северу Косова због “флагрантног кршења косовског поретка” и истакла да Кфор и Еулекс “дефинитивно имају мандат да уклањају српске барикаде”.

         Највећа претња безбедности на Косову су и даље криминалне структуре на северу.

         Паралелне структуре немају шта ту да траже по закону и требало их је давно укинути. Америка поздравља отварање административне канцеларије Владе Косова у Косовској Митровици, а Косову честитамо на предстојећем окончању надзиране независности.

         Америка поздравља обећање двојице премијера, Дачића и Тачија, да ће наставити дијалог са циљем да се нормализују односи две државе.

 

НЕМАЧКА: Примена већ постигнутих споразума је кључна

Петер Витих

         ПРЕДСТАВНИК Немачке Петер Витих подржао је дијалог Београда и Приштине и изразио наду да ће дијалог постати политички да би се постигао конкретан напредак у односима две стране.

         Примена већ постигнутих споразума је кључна, а нарочито оних који се односе на енергетику и телекомуникације.

         Немачка је задовољна порукама из Београда да Србија жели да настави процес европских интеграција. Потребно је да обе стране конструктивно учествују у дијалогу како би оствариле аспирације да уђу у ЕУ.

         Немачка поздравља што су српски грађани са Косова могли да учествују на изборима без већих проблема. Осуђујемо све етничке изгреде у претходном периоду на Косову.

         Престанак надзиране независности Косова остаје и даље изазов.

 

ФРАНЦУСКА: Међународно присуство неће трајати довека

         ПРЕДСТАВНИК Француске Жерар Арод је истакао да су нове власти у Србији охрабриле Париз да ће брзо спровести споразуме који су раније постигнути, као ида има разлога да се верује да ће и нови споразуми бити постигнути експедитивно.

         Приштина мора да увери Србе на северу, као оне јужно од Ибра, да са Албанцима деле исту судбину и да имају исти интерес. Србија са своје стране мора да распусти паралелне структуре на северу. Есенцијално је да се права мањина спроводе кроз Косово.

         Европска будућност две земље, Косова и Србије, треба да окрене страницу помирења конфликта међу њима и већ је донела плодове, јер је од 2011. постигнут напредак у дијалогу, пошто је Србија добила статус кандидата, а Косово студију изводљивости.

         Еулекс ће на терену обезбеђивати мирну политичку транзицију, увођење владавине закона и обезбеђивање слободног кретања на северу Косова. Изостанак консензуса у међународној заједници не сме да буде оправдање за изостанак акције!

         Међународно присуство неће трајати довека - како сазревају институције Косова оне постају све способније да гарантују права мањина.

 

Из извештаја генералног секретара УН Бан Ки Муна:

Настављене претње АНА

         ЗА три месеца, према евиденцији Унмика, било је 19 инцидената у којима је проваљено у 23 српске куће, настављано је каменовање возила са српским регистарским таблицама, убијено је двоје Срба, у Талиновцу, настављене су претње фантомске Албанске националне армије српским повратницима у осам села у околини Клине, после којих су запаљене две српске куће...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари