Генерал Диковић нема везе са ратним злочинима

ТУЖИЛАШТВО СРБИЈЕ ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ САОПШТИЛО

ПОСЛЕ ПРОВЕРЕ НАВОДА ФОНДА ЗА ХУМАНИТАРНО ПРАВО

  • Током преткривичног поступка до сада је саслушано 120 сведока, међу којима десет косовских Албанаца. У њиховим изјавама, генерал Диковић се помиње само као човек који је спасао животе три ромска детета у ратним догађајима који су се одиграли у Пустом Селу, истиче Тужилаштво за ратне злочине
  • Да је постојала сумња да је генерал одговоран за ратне злочине на Косову 1998. и 1999. године, Хашки трибунал би против њега већ покренуо поступак у складу са својим надлежностима и праксом, јер је генерал Диковић тада по чину био довољно високо као тада оптужени, например у предмету Шљиванчанин и остали, наводи Тужилаштво

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Тужилаштво Србије за ратне злочине саопштило је данас да је, после провере навода невладине организације Фонд за хуманитарно право (ФХП), утврдило да не постоји било какав основ за сумњу за кривичну одговорност начелника Генералштаба Љубише Диковића за ратне злочине.

        Тужилаштво је поступало и по кривичној пријави ФХП од 3. марта 2009. године против седам лица за догађаје на подручју Косова, а у тој пријави нема његовог имена.

        Оптужбе на рачун начелника Генералштаба ФХП је недавно објавио на свом интернет сајту, под називом „Досије Љубише Диковића“, и он се ту терети као одговоран за ратне злочине који су почињени на Косову у време док је био командант 37. моторизоване бригаде Војске Југославије.

        Током преткривичног поступка до сада је саслушано 120 сведока, међу којима десет косовских Албанаца.

        У њиховим изјавама, генерал Диковић се помиње само као човек који је спасао животе три ромска детета у ратним догађајима који су се одиграли у Пустом Селу, истиче Тужилаштво за ратне злочине.

        У саопштењу се подсећа да је прве истраге догађаја ратних злочина 1998. и 1999. године на локацијама које помиње ФХП спровела управо Војска Југославије.

        „Да је постојала сумња да је генерал одговоран за ратне злочине на Косову 1998. и 1999. године, Хашки трибунал би против њега већ покренуо поступак у складу са својим надлежностима и праксом, јер је генерал Диковић тада по чину био довољно високо као тада оптужени, например у предмету »Шљиванчанин и остали«”, наводи Тужилаштво. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари