ФРИДМАН: „Косовски преседан“ је од почетка био - грешка

ДИРЕКТОР СТРАТФОРА ТВРДИ ДА ЋЕ СРБИЈА БИТИ УВУЧЕНА У СУКОБ ОКО УКРАЈИНЕ - ИЛИ ЋЕ ЈЕ НЕКО ГУРНУТИ У ЊЕГА ИЛИ ЋЕ СЕ САМА УКЉУЧИТИ

Џорџ Фридман

  • ДАЧИЋ: Србија припада европском животном простору, жели да буде пуноправни члан ЕУ, такође жели да развије пријатељске односе са Русијом и Кином, са којима има традиционално пријатељске односе, али и да тражи ново партнерство са САД имајући у виду да смо једна од ретких земаља која је у оба светска рата била на истој страни

         СРБИЈА ће бити увучена у актуелни конфликт изазван кризом у Украјини, а косовски преседан је био грешка од почетка, оценио је данас Џорџ Фридман, директор Стратфора, приватне америчке агенције за геополитичке анализе, на Конференцији посвећеној Првом светком рату која је данас настављена у Београду.

         Косово је дало Русима прилику да кажу „радимо по преседану“, али и да није било тако, Руси би га измислили, рекао је он.

         Говорећи о геополитичкој ситуацији у свету, Фридман каже да је постхладноратовски период био заснован на три стуба: Сједињене Државе, Европа и Кина. То је међутим, уздрмано 2008. године када је Русија напала Грузију, а у САД започела економска криза.

         То су, према његовим речима, први знаци промене светског поретка.

         Европу потреса економска криза, а њен источни део геополитички проблеми. Једино је Немачка као највећа европска економија у предности и постала је нови независни играч на политичкој сцени, сматра он.

         Највећи проблем Европе, поред кризе, јесте чињеница да међу чланицама постоје велике поделе и да их воде различити геополитички интереси, што се, како каже, најбоље види на примеру Украјине, где се укрштају интереси Русије, Европе и САД.

         „Србија ће бити увучена у тај конфликт, било да је неко гурне у то или да се сама укључи“, рекао је Фридман отварајући други дан Конференције „Европска трагедија 1914. и мултиполарни свет 2014. године: Историјске поуке“.

         Конференцију је организовао Центар за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД) чији је председник Вук Јеремић.

         Скупу присуствује и министар спољних послова Србије Ивица Дачић који је оценио да се позиција Србије значајно променила у свету, додајући да њоме није у потпуности задовољан, посебно зато што неке земље и даље не схватају да притисци нису продуктивни.

         Додао је да Србија више није тема о којој се говори са аспекта изазивања проблема, већ да је фактор решавања проблема, па наставио:

         „То је веома значајна промена. О Србији се веома повољно говори на свим важним местима у свету, а то значајно доприноси и начину на који ћемо решавати наше кључне проблеме, а посебно питање Косова“.

         Шеф дипломатије је - обраћајући се новинарима - оценио да су скупови попут данашњег у организацији ЦИРСД од великог значаја, захваливши се свима који се одазвали позиву и дошли у нашу земљу, као и организацији коју води Вук Јеремић на организацији конференције.

         „Ова тема је свакако актуелна и биће у наредне четири године. Сигурно није актуелна са аспекта враћања у прошлост, већ извлачења поука из онога што је било у грађењу једног новог светског поретка, који ће се базирати на равноправности односа и избегавању конфликата, нарочито таквих размера какав је био Први светски рат, који је несумњиво за Србију један од најтежих догађаја где је Србија изгубила скоро половину становништва“, објаснио је Дачић.

         Србија данас, према његовим речима, води своју спољну политику која је базирана на неколико основних принципа.

         Он је нагласио да, пошто Србија припада европском животном простору, жели да буде пуноправни члан ЕУ, такође жели да развије пријатељске односе са Русијом и Кином, са којима има традиционално пријатељске односе, али и да тражи ново партнерство са САД имајући у виду да смо једна од ретких земаља која је у оба светска рата била на истој страни.

         Наша спољна политика, додао је он, заснива се и на тражењу заједничких интереса које Србија има са земљама Трећег света. С тим у вези је указао на Покрет несврстаних који окупља 120 земаља, а свега је 47 признало једнострано проглашену независност Косова, са којима имамо и економску сарадњу, која се заснива на ономе што је наслеђено позитивно из времена старе Југославије и Тита.

         „Наш спољнополитички приоритет је и грађење мира и стабилности у региону. У том смислу Србија има и неколико спољнополитички приоритета, међу којима је и председавање ОЕБС-ом идуће године, што ће бити велики тест, шанса и изазов да Србија покаже своју нову међународну позицију и значај на међународној политичкој сцени“, оценио је он.

         Скуп, како је додао, пружа могућност и за размену искустава са аспекта миленијумске агенде које УН форсирају за наредне деценије, грађење економске равноправности и напретка неразвијених земаља.

         Тањуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари