Дрецун: Србија жели да поводом КиМ у игру врати УН, тражење повратка наших снага - први корак
ОТКРИО ДА ЈЕ НЕМАЧКО-ФРАНЦУСКИ ПЛАН ЗА КиМ НАПРАВИО МИРОСЛАВ ЛАЈЧАК
* Председник Одбора за КиМ Скупштине Србије Милован ДРЕЦУН: Тај план јенеприхватљив за Србију јер полази од тога да Србија треба да га прихвати и практично призна самопроглашену државност Косова, а да се тек након тога разговора о Заједници српских општина, несталима и свим другим нерешеним проблемима
* „Помињање Резолуције 1244 је исувише велики терет за међународну заједницу. Зато се стварају нове инцидентне ситуације. Криза се држи до контролисаног нивоа, али та криза, према њиховим плановима, треба да буде перманентна“
_______________________________________________________
НЕМАЧКО-француски предлог решења за Косово и Метохију, који сада називају европским планом, направио је специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, након чега су иза тог плана као спонзори стали Немачка и Француска, тврди председник Одбора за Косову и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун.
Дрецун је рекао да је тај план неприхватљив за Србију зато што полази од тога да Србија треба да га прихвати и практично призна самопроглашену државност Косова, а да се тек након тога разговора о Заједници српских општина, несталима и свим другим нерешеним проблемима.
Он сматра да је у ситуацији када Срби своје право на опстанак бране на барикадама на северу Косова и Метохије најопаснији долазак Кфора и могућност операције "Лажне заставе", односно напада Албанаца на припаднике Кфора и Еулекса који би Приштина приписала Србима.
- То је већ започето нападом на Еулекс који су организовали сами Албанци и оптужили Србе - рекао је Дрецун за Телевизију Пинк.
Коментаришући најављену вежбу Кфора у Новом Селу у близини Косовске Митровице, Дрецун је указао да то може да буде маска за уклањање барикада, истичући да би тиме заувек било изгубљено поверење у Кфор.
Говорећи о захтеву Србије Кфору да се на Косово и Метохију, у складу са Резолуцијом 1244, врати од 100 до 1.000 припадника српских оружаних снага, Дрецун је рекао да та иницијатива представља много већи проблем за међународну заједницу него што се на први поглед чини.
- /Премијер самопроглашеног Косова Албин/ Курти каже да је захтев Србије Кфору смешан, али то није смешно. Тај наш захтев је изазвао велику пажњу целокупне међународне заједнице јер се у фокусу пажње нашла Резолуција 1244. Запад хоће да је склони из јавности, јер је самопроглашена државност Косова супротна Резолуцији 1244 - оценио је Дрецун.
Он је објаснио да Србија жели да поново у игру врати маргинализоване УН, а први корак је повратак српских оружаних снага на Косово и Метохију.
- Међутим, помињање Резолуције 1244 је исувише велики терет за међународну заједницу. Зато се стварају нове инцидентне ситуације. Криза се држи до контролисаног нивоа, али та криза, према њиховим плановима, треба да буде перманентна - указао је Дрецун.
(Срна)