Додик: Српска и Србија имају право да одлуче о свом статусу

„ДЕКЛАРАЦИЈОМ СЕ НЕЋЕ ДОВОДИТИ У ПИТАЊЕ НИЈЕДНА ДРЖАВА НИТИ ЊЕН ТЕРИТОРИЈАЛНИ ИНТЕГРИТЕТ“

Милорад Додик

  • Над Србима у Црног Гори је почињен идентитетски геноцид. У Македонији се затвара владика који је представник Српске православне цркве. У БиХ Срби имају своју државу, али има проблема са њеним статусом, са аспирацијама за њеним укидањем

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у Бањалуци да РС и Србија имају право да саме одлуче о свом статусу и да Срби у овом веку треба да промовишу национално уједињење тамо где је то могуће.

        „Тако нешто није нерегуларно нити противно било чему“, казао је Додик новинарима у Бањалуци, говорећи о најављеној декларацији Србије и РС о заједничком деловању за опстанак Срба, о којој је недавно разговарано у Новом Саду с представницима Срба из региона.

        Он је као пример навео Источну и Западну Немачку које су се ујединиле када су се створили историјски услови.

        Додик је рекао да се најављеном декларацијом „не доводи у питање ниједна држава нити њен територијални интегритет“, као и да у њој нема тежњи за преуређењем појединих држава.

        Декларацијом се, додао је он, доводе се у питање политике које „иду за тим да се девастирају српска национална заједница и њена права“.

        Додик је најавио да би о тој декларацији парламенти РС и Србије требало да се изјасне у новембру с циљем да се покаже да српске националне заједнице у неким земљама „нису напуштене“.

        „У Хрватској је смањен број Срба који тамо живе на око 186.000, од којих се само њих око 56.000 усуђује рећи да говоре српским језиком“, рекао је председник РС.

        Говорећи о положају Срба у Црног Гори, он је рекао да је у тој земљи почињен „идентитетски геноцид над српском националном заједницом“, док се у Македонији, како је навео, затвара владика, који је представник Српске православне цркве.

        „У БиХ Срби имају своју државу, али има проблема са њеним статусом, са аспирацијама за њеним укидањем. Видљиво је, према попису из 1991. године, да је у Сарајеву живело преко 157.000 Срба, а према посљедњем попису тамо живи њих само 1.333“, навео је Додик.

        Он је рекао да декларација нема тежњи за преуређењем држава, али да постоје тежње да се истакне да европска конвенција дозвољава да се Србима у Словенији да статус националне мањине, а да се у Хрватско омогући коришћење ћирилице која се систематски брани.

        „Треба додати и Албанију, Бугарску, Румунију и Мађарску и сагледати шта су све изазови са којима се суочава наша национална заједница у тим државама и све то покушати генерисати као свој циљ“, нагласио је председник РС.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари