Додик: „Цртање мапе“ било је део хипотетичког одговора на хипотетичко питање

А ЗВАНИЧНИ СТАВ СРПСКЕ ЈЕ: НЕ ПРИЗНАЈЕМО КОСОВО И ПОШТУЈЕМО ТЕРИТОРИЈАЛНИ ИНТЕГРИТЕТ СРБИЈЕ

  • „Није кључно питање Косова, већ је кључно питање РС које сам хтео да апострофирам. Дакле, немогуће је разговарати о томе да неко одвоји Косово, а да РС остане у БиХ. То је основна порука и те моје карте и тог мог става“

        ПРЕДСЕДНИК Републике Српске (РС) Милорад Додик рекао је поводом цртања нове мапе региона да је то био „хипотетички одговор на хипотетичко питање“, додајући да о статусу Косова одлучује Србија и да Бањалука од почетка прати Београд по том питању.

        Додик је претходно у интервјуу за Дојче веле, на молбу да покаже на мапи шта ће бити с границама на Балкану, предвидео да ће за 10 година у саставу Србије бити Република Српска и северни део Косова.

        „Постављено ми је хипотетичко питање које би подразумевало дугорочна решења. Оно што сам рекао може се сматрати неким мојим мишљењем, односно, као мој хипотетички одговор на хипотетичко питање. Ништа више. Званични став РС у том погледу је познат: не признајемо Косово и поштујемо територијални интегритет Србије“, рекао је Додик за Спутњик.

        Додик је рекао да је „јасно да РС, уколико дође до било каквог покретања дефинитивног одлучивања о томе у Србији, сматра да треба да се на дневни ред стави и питање РС“.

        „Није кључно питање Косова, већ је кључно питање РС које сам хтео да апострофирам. Дакле, немогуће је разговарати о томе да неко одвоји Косово, а да РС остане у БиХ. То је основна порука и те моје карте и тог мог става“.

        Председник РС је рекао да Бањалука поштује став Србије везан за територијални интегритет и додао да о статусу Косова одлучује Србија.

        Ипак, Додик је рекао да је немогуће готово два идентична случаја у непосредној близини различито посматрати и говорити о Косову да може да буде независно, а да РС не може“.    

        „Упорно упозоравамо и мислимо да Република Српска може да остане у Босни и Херцеговини само под условом да се врати уставни поредак у тој држави. Он данас не постоји. Уставни поредак Босне и Херцеговине је срушен насиљем високих представника, пре свега“, додао је председник РС.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари