Дежер:ЕК припрема оквир за преговоре са Србијом

ПРЕГОВОРИ О ЧЛАНСТВУ ТРАЈУ ОД ПЕТ ДО СЕДАМ ГОДИНА, А ГРАЂАНИ ДРЖАВЕ КАНДИДАТА НА РЕФЕРЕНДУМУ КАЖУ ДА ЛИ ЖЕЛЕ ИЛИ НЕ У ЕУ

         ЕВРОПСКА унија није уморна од проширења и уколико Србија направи даље кораке у дијалогу с Приштином и до 1. марта постигне све потребне договоре, Европски савет ће размотрити могућност отварања преговора са Србијом, рекао је амбасадор ЕУ у Београду Венсан Дежер, наводећи да је Комисија већ почела да припрема оквир за преговоре са Србијом.

         Када је реч о питању Косова, Дежер је казао и да до 1. марта треба решити и теме као што су примена споразума о интегрисаним прелазима, сарадња са Еулексом, телекомуникације и енергија, као и ситуација на северу Косова.

         Дежер, који средином 2013. завршава мандат у Србији, оценио је за новогодишњи „Блиц“ да је протекла година била успешна за Србију кад је у питању њен европски пут, јер је добила кандидатуру у марту.

         “Много енергије је потрошено на изборе који су оцењени као демократски, тако да је то био позитиван процес. Ово је била успешња година за Србију када је у питању њен европски пут јер је добила кандидатуру у марту, мада се сада чини да је то било одавно. Са новом владом имамо јасну опредељеност и амбицију да се јаче ангажује у приближавању ЕУ и један број њихових потеза омогућио је да Европски савет донесе позитивне закључке у децембру“, рекао је Дежер.

         Он је, међутим, као негативне, навео проблеме са реформом правосуђа, „где су донете одлуке које су поништиле цео изборни процес“, као и да је током лета постојао проблем око измене Закона о НБС и постављења гувернера.

         Дежер је истакао да ЕУ није уморна од проширења, да је вољна да у том смислу настави даље, али и да је за тај процес потребно време.

         “Србији и Македонији су дати сигнали да би могло бити помака у првом полугодишту 2013, почињемо преговоре са Црном Гором, имамо преговоре са Турском, а Хрватска улази у ЕУ. То све говори да смо вољни да наставимо даље“, рекао је Дежер и додао да у том смислу постоји и финансијски аспект - свота од две милијарде евра коју Унија улаже у проширење.

         “(Немачка) канцеларка Меркел је изнела став да ће после примања Хрватске проћи извесно време док нека држава не буде у позицији да заврши преговоре о приступању које Србија још није започела“, подсетио је Дежер и рекао да преговори о чланству у просеку трају између пет и седам година, да је на крају потребна ратификација свих чланица ЕУ, као и да и само грађани државе кандидата, после завршетка процеса преговарања, на референдуму кажу да ли желе у ЕУ или не.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари