Дачић: У Сирији и Ираку се бори 900 лица западног Балкана, из БиХ - око 400, са КиМ - више од 300

МИНИСТАР СПОЉНИХ ПОСЛОВА ПОВОДОМ ТЕРОРИСТА КИМ НЕ СМАТРА САСТАВНИМ ДЕЛОМ СРБИЈЕ

Ивица Дачић

  • Похвалио се у Братислави: „У сукобима у Сирији и Ираку до сада је учествовала и 41 особа са подручја Рашке, што значи да Србија има најмањи број страних бораца у региону, у односу на укупан број становника“
  • Предочио да је Србија забринута што се у њеном суседству обнавља стари вид екстремизма - кроз тенденцију посредног и непосредног промовисања и рехабилитовања нацистичке и фашистичке идеологије из прошлости, која је поражена у Другом светском рату, и то на разне начине, афирмацијом симбола и иконографије ових идеологија, која не наилази на осуду званичних власти

        МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је у Братислави да је на сиријско-ирачком подручју ангажовано 900 бораца са западног Балкана, од којих око 400 потиче из БиХ, а са Косова и Метохије их је више од 300, од којих су се многи истакли изузетном бруталношћу или учешћем у самоубилачким нападима.

        „У сукобима у Сирији и Ираку до сада је учествовала и 41 особа са подручја Рашке, што значи да Србија има најмањи број страних бораца у региону, у односу на укупан број становника“, рекао је Дачић на скупу о тероризму, екстремизму и радикализму - неформалном састанку министара спољних послова ЕУ и министара држава кандидата који се одржава у „гимних формату“.

        Он је навео да су се многи екстремисти, који се и сада боре на ратиштима на Блиском истоку прикључивали такозваној Ослободилачкој војсци Косова током сукоба на Косову и Метохији, а и раније су били укључени у сукобе на подручју бивше Југославије, у БиХ.

        Дачић каже да страни терористички борци, пореклом са западног Балкана, одлазе на ратишта и директно из европских земаља, а средства се прикупљају како на западном Балкану, тако и земљама ЕУ, саопштено је из Министарства спољних послова Србије.

        „Треба да имамо у виду да највећи број страних терористичких бораца има између 15 и 35 година и да на ратишта у појединим случајевима одлазе целе породице, које су прихватиле идеологију Исламске државе“, указао је Дачић.

        Он је упозорио да се та додатно радикализована лица враћају и настављају контакте са терористичким ћелијама, врбују нове борце и да они, али и њихови симпатизери представљају сталну опасност за директно извођење терористичких акција на западном Балкану, али и широм Европе.

        Дачић је указао да је са огромним мигрантским таласом који прети да поплави ЕУ, осим милиона напаћених људи, стигао и један број терориста, екстремиста и страних бораца, те оценио да се Европа суочава са све већом могућношћу терористичких напада, сличних онима у Белгији, Француској, Немачкој и Турској и мора заједнички да их предупреди и на време открије.

        Он је рекао да Европа мора на време да открије намере појединаца или организација, пресече токове финансирања тероризма и регрутовања страних терористичких бораца, али и пронађе најбоље методе у сузбијању екстремизма и радикализације, посебно младих, у сопственим срединама.

        Дачић је указао да је Србија годинама упозоравала, често безуспешно, док се није појавила Исламска држава, на пораст исламског екстремизма и радикализма на западном Балкану, што се манифестовало и терористичким нападима на полицијску станицу у Бугојну, америчку Амбасаду у Сарајеву, полицијску станицу у Зворнику.

        Када је реч о европским интеграцијама, Дачић је истакао да је Србија посвећена циљу да постане пуноправна чланица и да се нада да ће ове године бити отворена нова преговарачка поглавља, а Београд искрено и посвећено ради и на очувању регионалне стабилности.

        „Напредак сваког од нас је напредак целог региона, а регионална сарадња је наша заједничка обавеза и предуслов за приступање ЕУ. Србија је опредељена да води искрен дијалог о свим отвореним питањима, превазилази негативна наслеђа из прошлости и подстиче процес регионалног помирења“, рекао је Дачић.

        Он је напоменуо да је Србија, међутим, забринута што се у њеном суседству обнавља стари вид екстремизма - кроз тенденцију посредног и непосредног промовисања и рехабилитовања нацистичке и фашистичке идеологије из прошлости, која је поражена у Другом светском рату, и то на разне начине, афирмацијом симбола и иконографије ових идеологија, која не наилази на осуду званичних власти. Дачић је нагласио да Србија верује да превентивно елиминисање узрока настајања екстремистичких и радикалних политичких и верских покрета и идеологија представља суштину борбе за очување мира и стабилности у будућности.

        Срна

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари