ДАЧИЋ: Приштина показала да нема намеру да поштује споразуме и права Срба

„СУСПЕНЗИЈА ЗСО ЈЕ НЕЗАБЕЛЕЖЕН СЛУЧАЈ ИЗИГРАВАЊА СПОРАЗУМА У КОЈЕМ ЈЕ ПОСРЕДОВАЛА ЕУ”

Ивица Дачић

  • Ивица ДАЧИЋ на седници Савета безбедности УН посвећеној КиМ: Имајући у виду укупну политичко-безбедносну ситуацију, као и наставак дијалога између Београда и Приштине, сматрамо да УНМИК мора остати активно ангажован у Покрајини у несмањеном обиму и са неизмењеним мандатом
  • Оценио је и да пракса да се посебно поглавље Извештаја посвети Северу Косова, може створити утисак да је стање јужно од Ибра задовољавајуће и да је стога неопходно да се у наредни Извештај укључи исцрпан преглед ситуације у којој живе Срби, Горанци и припадници других не-албанских заједница у том делу Косова и Метохије

         МИНИСТАР спољних послова Ивица Дачић оценио је на седници Савета безбедности УН да одлука косовског Уставног суда да суспендује споразум о формирању Заједнице српских општина представља незабележен случај изигравања договора постигнутих уз посредовање ЕУ.

         „Искораци у правцу унилатерализма попут захтева за пријем Косова у Унеско и примери изигравања постигнутих договора попут суспензије споразума о успостављању ЗСО нису пут у добром правцу. Дијалог као начин решавања свих отворених питања нема и не сме имати алтернативу”, рекао је Дачић на седници на којој је размотрен најновији редовни извештај Генералног секретара УН Бан Ки Муна о Косову.

         Дачић је оценио да је “целовита и посвећена имплементација постигнутих договора од стане свих инволвираних актера од суштинског значаја за даљи успешан ток процеса дијалога” а да је тежина овакве одлуке Приштине “још је већа кад се узме у обзир да је њено објављивање уследило непосредно након потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) са Европском комисијом”.

         Дачић је оценио да је Приштина управо супротно ономе што се наводи у извештају Европске комисије о напретку, послала јасну поруку свима да не поштује договоре и преузете обавезе и да нема намеру да омогући иоле бољи живот и основна људска права Србима.

         Према његовим речима, кључно је питање како ће на то реаговати прво Европска комисија, ЕУ, и Савет безбедности УН.

         Српски министар је рекао да је Србија снажно посвећена дијалогу са представницима Приштине који се води под покровитељством ЕУ и да је то “одраз чврстог опредељења за активан допринос унапређењу политичке и економске стабилности региона Западног Балкана, као и решавању свих преосталих отворених питања искључиво политичким и дипломатским средствима”.

         Уз оцену да су политичке, друштвене и економске прилике у којима живи српска заједница на Косову и даље врло сложене, Дачић је навео да Србија очекује од међународне заједнице, пре свега УН, континуирану помоћ на путу изградње поверења, за које дубоко верује да је једини чврст темељ за успостављање нормалног живота за све на Косову и Метохији.

         „Присуство и деловање УНМИК од кључног је значаја за Републику Србију, будући да је оквир УН, заснован на резолуцији СБ УН 1244, гарант статусне неутралности међународног присуства на Косову и Метохији. Имајући у виду укупну политичко-безбедносну ситуацију, као и наставак дијалога између Београда и Приштине, сматрамо да УНМИК мора остати активно ангажован у Покрајини у несмањеном обиму и са неизмењеним мандатом”, оценио је Дачић.

         Он је изразио очекивање да ће, УНМИК наставити са спровођењем свог мандата у складу са резолуцијом СБ УН 1244 и новом шефу Мисије УНМИК, господину Захиру Танину зажелео пуно успеха у раду.

         Дачић је навео да са жаљењем мора и овај пут да констатује, да упркос дугогодишњем присуству међународне заједнице, на Косову не постоје основни услови за несметани и одрживи повратак интерно расељених.

         Подсећајући да се Србија и даље налази на првом месту у Европи по броју интерно расељених, Дачић је изразио жаљење што тај проблем није у Извештају није добио простор и пажњу коју заслужује.

         Он је оценио да пракса да се посебно поглавље Извештаја посвети Северу Косова, може створити утисак да је стање јужно од Ибра задовољавајуће и да је стога неопходно да се у наредни Извештај укључи исцрпан преглед ситуације у којој живе Срби, Горанци и припадници других не-албанских заједница у том делу Косова и Метохије.

         Дачић је оценио да су и данас имовинска права Срба угрожена на целом Косову, посебно продајом предузећа у српским срединама и да се тиме елиминишу могућности за економску егзистенцију средина у којима живе Срби, и доводи у питање повратак.

         Такође, упозорио је да је недостатак ефикасног механизма за повраћај узурпиране имовине, поред одсуства безбедности, један од најважнијих чинилаца који отежава и ограничава повратак.

         Подсећајући да напади на споменике верске и културне баштине никада нису престали - Дачић је затражио даље интензивно ангажовање међународне заједнице у њиховој физичкој и правној заштити.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари