ДАЧИЋ: Ово је највише што се могло добити, без овога бисмо имали „Косовску олују”

ПРЕМИЈЕР ПОЗВАО НАРОДНУ СКУПШТИНУ НА ЈЕДИНСТВО

ПОВОДОМ „СПОРАЗУМА С ПРИШТИНОМ”

  • „Питање бити ил’ не бити, зато ми данас не говоримо само о преговорима у Бриселу, бирамо какву ћемо Србију имати сутра - понижену, у народним кухињама, или јаку и развијену у којој ће бити лекова за све и који ће бити лек за све”, истако је Дачић
  • Ову владу данас ће можда неко осуђивати за оно што се ради, али ће је следеће генерације поштовати због храбости коју је показала у решавању косовског проблема
  • Неко је морао да стави тачку на прошлост, беду и бесконачне поразе. Знамо да је премало, али неко је морао да уради да се из ничега добије нешто
  • Ако се распише референдум и народ одлучи да не подржава споразум, актуелна владајућа коалиција у том случају више неће водити земљу. Али, ако народ одлучи другачије - сви ће морати да га спроведу

         ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић - како је и најављивано, како се једино и могло очекивати - позвао је данас посланике у Скупштини Србије на јединство без обзира на различите ставове о парафираном споразуму у Бриселу.

         „Ово је највише што се могло. Споразумом је омогућен и наставак европских интеграција које су за наш народ од суштинске важности. Отворили смо простор да се о Косову разговара на равноправној основи, уз сагласност председника Републике Србије, и зато је важна и сагласност парлемента”, рекао је Дачић образлажући Извештај Владе Србије.

         Он је истакао да се у споразуму ни једином словом не помиње назависност Косова и да би његовим неприхватањем следила „Косовска олуја”.

         „Питање бити ил’ не бити, зато ми данас не говоримо само о преговорима у Бриселу, бирамо какву ћемо Србију имати сутра - понижену, у народним кухињама, или јаку и развијену у којој ће бити лекова за све и који ће бити лек за све”, истако је Дачић.

         Говорећи о могућим последицама да Србија није потписала споразум, председник Владе је рекао да би Косово наставило самостално путем ЕУ, а да би Србија остала скрајнута и изолована.

         „Неко је морао да стави тачку на прошлост, беду и бесконачне поразе. Знамо да је премало, али неко је морао да уради да се из ничега добије нешто”, казао је премијер.

         Дачић је током говора више пута прекинут негодовањем опзиције, пре свих чланова Деморкатске странке Србије, на чије је критике рекао да су имали прилику да реше питање Косова, а да то нису учинили већ су „ћутке гледали како је једнострано проглашена независност”.

         „Позивам вас да бранимо заједно интересе нашег народа, Србије и Срба на Косову и Метохију, и ако се разликујемо у некој тачки, не треба да се називамо издајницима. Опасно је делити народ”, казао је Дачић.

         Дачић је рекао да би био срећан да је могао да добије више, и да се боји да Србија „може изгубити и ово што смо добили”.

         „Шта је алтернатива, блокирамо преговарачки процес и изолујемо земљу, да се о нама говори без нашег присуства. Крајњи резултат био би нови егзодус и нестанак Срба на КиМ, док седимо за преговарачким столом имамо шансу да побољшамо нашу преговарачки интерес”, рекао је Дачић.

         Премијер је рекао да је „Србија претрпела бројене неправде и да јој је сада дата шанса да се бори за бољу будућност”.

         „Мали смо ми за толику количину неправде, нама треба живот и на северу и на југу и у целој Србији, не треба да размишљамо како ћемо погинути за веру и славу, већ како ћемо живети у будућности”, казао је премијер.

         Премијер je позвао је с посланике да, без обзира како ће се изјаснити у вези са извештајем владе о преговорима у Бриселу, имају у виду интересе целог народа, Србије и народа на Косову и Метохији.

         Он је рекао да ако се распише референдум и народ одлучи да не подржава споразум, актуелна владајућа коалиција у том случају више неће водити земљу.

         „Али, ако народ одлучи другачије, сви ће морати да га спроведу”, рекао је Дачић на седници парламента на којој се разматра владин извештај о бриселском споразуму.

         Премијер је додао да је данас у питању биолошки опстанак целе нације, јер је Србија за последњих 20 година постала мала, слаба и немоћна.

         „Можда ће нас данас неко осуђивати за оно што се ради, али ће нас следеће генерације поштовати због храбости. Одбијање овог споразума би завршило неком косовском олујом. Ратовали смо због хиљада и милиона Срба, па су нам уведене санкције, бомбардовани смо и уништени и то је наша позиција, не Енглеске”, рекао је Дачић

         Премијер је нагласио да сваког посланика „гледа отворених очију”, јер је свака странка била на власти у неком тренутку и могла да реши проблем Косова, али то није учинила.

         Дачић је подсетио да су се други пројекти завршили нестанком Срба са тих простора и поменуо Републику Српску Крајину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари