ДАЋИЋ: Нико нам неће вратити Косово ако кажемо да нећемо у ЕУ

ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: СВОЈ МАЛИ ЧАМАЦ ТРЕБА ДА ВЕЖЕМО ЗА РУСИЈУ, ЗА ВЕЛИКИ БРОД ВЕЛИКОГ НАРОДА СА КОЈИМ СМО ПОВЕЗАНИ КРВЉУ И ВЕРОМ

  • Председник Владе је истакао да ће Србија наставити сарадњу са Хашким трибуналом и додао да је неопходно да се пронађе начин да се дође до ревизије пресуде

       ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић присуствовао је данас у Саборној цркви парастосу српским жртвама ратова деведесетих година прошлог века, који је служио патријарх српски Иринеј.

       Парастосу су присуствовали и први потпредседник Владе и министар одбране Александар Вучић, председник Скупштине Србије Небојша Стефановић, министри у Влади Србије, посланици Скупштине Србије, представници других државних институција и бројни грађани.

       Дачић је после парастоса рекао да сигурно нико неће продати Косово, али да је Косово отето од Србије и да сада „треба да се сачува оно што се може сачувати“.

       „Нико нам неће вратити Косово ако кажемо нећемо у Европску унију. Ми смо успели да се вратимо за преговарачки сто и било би потпуно погрешно да га сада напустимо“, рекао је Дачић новинарима испред Саборне цркве упитан да прокоментарише поруку патријарха Иринеја да Србија треба да се окрене Русији и да уђе у ЕУ само ако задржи Косово.

       Дачић је рекао да Србија иде ка ЕУ и да је то „опредељење јер је то добро за грађане Србије“.

       „Мени не треба нико да говори шта су наши интереси јер ја имам искуства и памтим како се чекало у редовима за хлеб и млеко, каква је била ситуација почетком рата а каква када се он завршио“, истакао је он.     

       „Поређењем питања Косова са животним питањима се скрнаве обе теме. Нико сигурно неће продати Косово, али они су нам га отели и ми морамо да га задржимо“, поручио је Дачић.

       Он је навео да су добри односи са Русијом приоритет, али да их тек треба јачати и градити и да се искористи ауторитет који има Руска Федерација.

       Оценио је да ослобађајућа пресуда Хашког трибунала за хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача представља ударац процесу помирења и да је Олуја један од највећих злочина који су се десили после Другог светског рата на територији Европе.

       Према његовим речима, независно од тога како сваки народ бивше Југославије гледа на догађаје деведесетих година, фактично стање је да је 200.000 људи прогнано, више хиљада убијено и да се воде спорови око њихове имовине.

       Нама преостаје да чувамо историјско памћење на оно што се десило и сећање на све жртве, почев од геноцида који се десио у Другом светском рату па надаље, истакао је председник Владе. 

       Он је најавио да ће Србија подржати све активности да се пронађе правни начин да дође до осуде због злочина над Србима.

       Председник Владе је истакао да ће Србија наставити сарадњу са Хашким трибуналом и додао да је неопходно да се пронађе начин да се дође до ревизије пресуде.

       У Саборној цркви у Београду патријарх Српске првославне цркве Иринеј служио је данас парастос српским жртвама ратова деведесетих година, који је организовала Коалиција удружења избеглица, са кога је позвао Србе да буду сложни и јединствени и да подршку траже од Русије.

       Патријарх Иринеј је рекао да је хашки суд „политички, лишен моралних и правних норми“.

       „После свог подвига, тешко може да задржи назив суда, а ни атрибут међународног“, казао је Иринеј и навео да у оваквој ситуацији где влада неколико земаља моћника, Срби треба да се окрену себи, својој вери, човекољубљу и родољубљу.

       „Свој мали чамац треба да вежемо за велики брод нашег великог словенског братског народа, са којим смо повезани крвљу и вером. Они су наша подршка и нада, а увек су били са нама кад нам је требало, а данас нам требају највише“, казао је патријарх.

       Након парастоса одржана је и протестна шетња централним градским улицама против ослобађајуће пресуде поменутим хрватским генералима под слоганом „Тражимо правду и за српске жртве“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари