ДАЧИЋ: Не можете очекивати од Србије да брани суверенитет Украјине, а да не брани свој
- 19:29 21.08.2015.
- 13 коментара
- Штампај
ИЗ ГОВОРА ИВИЦЕ ДАЧИЋА, МИНИСТРА СПОЉНИХ ПОСЛОВА СРБИЈЕ
У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ УН
Ивица Дачић
- Косовски министар спољних послова Хашим Тачи је, образлажући захтев да КиМ уђе у UNESCO заправо признао етничко чишћење рекавши да то не одобрава само православна заједница која чини четири одсто становништва на КИМ
- „Србија је пружила руку помирења и та рука виси у ваздуху, али ми нисмо подигли обе руке у знак предаје“
- Видећемо како ће која земља гласати у UNESCO. Србија не може да дозволи чланство Косова у организацијама УН на мала врата
- Или укините резолуцију 1244 или немојте према Србији да примењујете двоструке стандарде. Јер, у складу са резолуцијом СБУН 1244 Косово не може сматрати државом као субјектом међународног права
- „Ја сам рођен на КиМ пре 49 година у граду који се зове Призрен и који је у 14. веку био главни град Србије а данас у њему живе 21 или 22 Срба”, рекао је Дачић
МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић поручио је данас у Њујорку да за Србију нису прихватљиви захтеви и настојања Приштине да се укључи у рад међународних организација изван контекста Договора о регионалном представљању и сарадњи, као што су UNESCO и Интерпол.
Дачић је позвао све актере да овој теми приђу без двоструких стандарда, рекавши да се не може од Србије очекивати да брани суверенитет Украјине а да не брани свој.
„Ја сам рођен на КиМ пре 49 година у граду који се зове Призрен и који је у 14. веку био главни град Србије а данас у њему живе 21 или 22 Срба” , рекао је Дачић.
То је историјска реалност, та чињеница да данас на КиМ већину чине Албанци.
Према његовим речима, косовски министар спољних послова Хашим Тачи је, образлажући захтев да КиМ уђе у UNESCO заправо признао етничко чишћење рекавши да то не одобрава само православна заједница која чини четири одсто становништва на КИМ.
„Србија је пружила руку помирења и та рука виси у ваздуху, али ми нисмо подигли обе руке у знак предаје“, рекао је Дачић.
Видећемо како ће која земља гласати у UNESCO, рекао је он, додајући да Србија не може да дозволи чланство Косова у организацијама УН на мала врата.
„Или укините резолуцију 1244 или немојте према Србији да примењујете двоструке стандарде“, поручио је Дачић.
Дачић је рекао да се у складу са резолуцијом СБУН 1244 Косово не може сматрати државом као субјектом међународног права и према томе не може се квалификовати за пријем у UNESCO и Интерпол, а свако другачије постављање према разматрању њиховог чланства представљало би кршење правних правила под окриљем УН ради очувања међународног мира и безбедности.
„Ако и када дође време, питања овог типа треба да буду предмет дијалога између Беграда и Приштине“, рекао је Дачић на седници Савета безбедности УН.
Истичући да Србија осуђује свако скрнављење верских објеката било које вере, Дачић је указао да уништавање културне и верске баштине на Блиском истоку од стране „Исламске Државе“ наилази на оштру осуду свуда у свету као акт тероризма, док они који скрнаве и уништавају српску културну баштину на Косову траже чланство у UNESCO-у уз тапшање по леђима као гест награде.
Дачић је такдоје упозорио на драстичан раскорак између декларативног залагања и стварног поступања Приштине по питању заштите српског културног наслеђа:
„Сложићете се са мном да би неко ко претендује на чланство у UNESCO морао, не само речима већ и делима, потврдити приврженост и посвећеност циљевима и принципима Устава UNESCO, с којима су несумњиво неспојиви намерно, систематско, вандалско уништавање културних и историјских споменика својих суграђана како би се уклонили трагови вековног постојања једног народа на неком простору, као и некажњавање починилаца оваквих варварских аката недостојних 21. века“.
Како је навео, од јуна 1999. године до данас, 236 цркава, манастира и других објеката у власништву Српске православне цркве, као и културно-историјских споменика, били су мете напада.
Од њих чак 61 има статус споменика културе, а 18 су од изузетног значаја за државу Србију.
„На простору Косова и Метохије уништена су 174 верска објекта, 33 културно-историјска споменика, покрадено је више од 10.000 икона, црквено-уметничких и богослужбених предмета. Уништено је или оштећено 5.261 надгробни споменик на 256 српских православних гробаља, а на више од 50 њих не постоји ниједан читав споменик“, навео је Дачић.
Он је истакао да су напади на српску баштину у том смислу напади на идентитет Срба и имају директан утицај на њихов осећај прихваћености у локалној средини и део су процеса мењања историјских чињеница у циљу маргинализације и елиминисања Срба и Србије из историје Косова и Метохије.
Дачић је поред излагања приложио и слике уништене српске културне баштине.
Како је рекао, Београд је са забринутошћу примио информацију да EULEX врши припреме за предају привременим институцијама самоуправе, односно локалном правосуђу, предмета и пратеће документације о случајевима у којима су поступали тужиоци и судије EULEX-а.
„Реч је о око 500 случајева, од којих се око 300 њих односи на ратне злочине, од чега је 270 наслеђено од UNMIK-а“, навео је Дачић.
Уколико EULEX спроведе тај поступак, а посебно осетљивих предмета истрага ратних злочина почињених на територији Косова, последице би биле несагледиве по процесуирање ратних злочина почињених од стране ОВК над Србима, неалбанцима и Албанцима означеним као „српским сарадницима“ током оружаних сукоба 1998-1999. године, упозорава Дачић.
Будући да се очекује скоро формирање Специјалног суда за ратне злочине почињене од стране ОВК, а који се формира управо због чињенице да локално правосуђе на Косову није у стању да спроводи поступке против починилаца ратних злочина из редова ОВК, указујемо да уступање предмета ратних злочина од стране EULEX-а локалном правосуђу није у складу са активностима међународне заједнице ка формирању Специјалног суда, навео је Дачић.
„Уколико би се наведени предмети проследили локалном правосуђу, оправдане су сумње да ће многи материјални докази и сведоци бити уклоњени или застрашени што би знатно отежало рад будућег Специјалног суда за ратне злочине. Не треба занемарити ни политички мотивисана хапшења и дуготрајне судске поступке, те двоструке аршине локалног правосуђа“, навео је он.
У том контексту, Дачић је навео случај Оливера Ивановића, лидера Грађанске иницијативе „Србија, демократија, правда“, који је приведен крајем јануара 2014. године и до данас је у притвору упркос гаранцијама и апелима Владе Србије да му се дозволи одбрана са слободе.
Оливер Ивановић већ данима штрајкује глађу у настојању да се избори за ово право, додао је министар.
Дачић је чланицама СБ УН пренео и да Влада Србије придаје посебан значај изналажењу решења за интерно расељена лица, а стварање услова за њихов одрживи повратак један је од кључних сегмената процеса помирења.
„Од преко 220.000 лица која су напустила Косово од 1999. године, у протеклих 16 година одржив повратак је остварило само њих 1,9 одсто а у Србији је и даље расељено око 204.000 лица. Према томе, проценат одрживог повратка је у конкретном случају испод свих светских стандарда и просека“, указао је министар.
Дачић је указао и на тенденцију приватизације јавних и друштвених предузећа у срединама са већинским српским становништвом, и да се може закључити да је основни мотив ових приватизација, чија је етничка конотација јасно видљива, уништавање економских ресурса управо у српским срединама, што је неспојиво са демократским тековинама и европским стандардима.
„Изузетно смо забринути и поводом Нацрта закона о Агенцији за упоређивање и верификацију имовине који се налази у скупштинској процедури на Косову, а којим се директно крши Технички споразум о катастру из 2011. године“, упозорио је он и додао да је Београд тражио се обустави процедура усвајања поменутог Закона.
Додај коментар