ДАЧИЋ: Не бежимо ни од разговора о столици Косова у УН

ПРЕМИЈЕРОВ ЈЕДИНИ УСЛОВ - ДА И ПРИШТИНА НЕШТО ДА

  • Они нас притискају преко Европске уније, а ми им не дамо у Уједињене нације. И шта, треба ли тако да се ћерамо годинама? - упитао је Ивица Дачић
  • Кад кажем „посебност Срба“, мислим на то да је свима јасно да се мора пронаћи решење које чак и по ранијим изјавама европских званичника говори о посебном региону, нагласио је премијер и додао да ће о томе тек почети да се разговара, а да је Ештонова планирала да то буде тема разговора до лета

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић поручио је да Србија може да разговара и о столици за Косово у УН али да у том случају и Приштина мора нешто да да.

       „Можемо да се договоримо о свему. Ми не бежимо од тога, није спорно. Ми тражимо свеобухватан договор, али да би се он добио, мора нешто да се да“, поручио је премијер у изјави новинарима у палати Србије и упитао: „Шта они мисле, да ми треба да дамо све?“, рекао је Дачић.

       Премијер је рекао да је Србија за свеобухватно решење, али да, ако се оно не жели, онда о столици у Уједињеним нацијама не можемо да разговарамо.

       Премијер Србије је рекао да је Србија спремна на компромисно решење, али да онда обе стране морају да буду спремне на уступке.

       „Они нас притискају преко Европске уније, а ми им не дамо у Уједињене нације. И шта, треба ли тако да се ћерамо годинама?“, упитао је премијер.

       Дачић је рекао да управо то истиче на сваком састанку који у Бриселу под покровитељством високе представнице Европске уније Кетрин Ештон води с косовским премијером Хашимом Тачијем.

       Он је рекао и да је Ештоновој, која посредује у дијалогу с Приштином, већ предао Резолуцију о КиМ и поручио да не може Хашим Тачи да одлучује о чему ће да се говори на састанку.

       Дачић је, поводом Тачијеве изјаве да неће дозволити да се Резолуција нађе на преговарачком столу, рекао да се ради о изјави за унутрашњу употребу. Он је нагласио да је и сама Ештонова рекла да ће почети разговори о паралелизму институција и посебности Срба и да се стога о резолуцији и платформи, које су заправо предлог Србије како треба ићи даље, мора разговарати.

       „Те теме се не могу избећи“, нагласио је премијер Србије и најавио да ће теме нове рунде дијалога, која је заказана за 17. јануар, бити решење за функционисање административних прелаза и анализа примене других постигнутих споразума, али да је сама Ештонова најавила да ће се такође отворити питања паралелних институција и посебности Срба.

       „Кад кажем посебност Срба, мислим на то да је свима јасно да се мора пронаћи решење које чак и по ранијим изјавама европских званичника говори о посебном региону“, казао је Дачић и додао да ће о томе тек почети да се разговара, а да је Ештонова планирала да то буде тема разговора до лета.

       Премијер је рекао и да је оно што се помиње у резолуцији и платформи заправо предлог Србије како да се крене даље.

       „Ако разговарамо о томе (о паралелизму и посебности Срба), ми морамо да кажемо шта у ствари предлажемо. У резолуцији, платформи и свему што смо причали у вези са тим налази се наш поглед на то како треба ићи даље“, казао је Дачић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари