Дачић: Међународна заједница свет плаши Великом Србијом, а ствара се Велика Албанија

УПОЗОРИО ДА ЈЕ УГРОЖЕН ТЕРИТОРИЈАЛНИ ИНТЕГРИТЕТ И ЦРНЕ ГОРЕ И СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ И ГРЧКЕ

         ПРВИ потпредседник Владе и министар иностраних послова Србије Ивица Дачић оценио је данас да су скандирање имена терористичке Ослободилачке војске Косова (ОВК) и изјаве из Приштине о свеалбанској победи, поводом избора у црногорској општини Тузи, најбоља потврда великоалбанске политике, преноси Танјуг.

         „Ваљда је свима јасно да није угрожен само територијални интегритет Србије, већ и Црне Горе, Северне Македоније и Грчке. Свако даље затварање очију пред стварањем Велике Албаније може довести до угрожавања мира и стабилности у региону”, упозорио је Дачић у изјави Танјугу.

         Он је нагласио да „брижни” представници међународне заједнице не пропуштају прилику да свет плаше Великом Србијом, а иза леђа стварају Велику Албанију.

         „И онда се жале кад Србија говори о двоструким стандардима”, констатовао је Дачић.

         Присталице албанских партија у подгоричкој општини Тузи, коју насељавају већином Албанци, синоћ су победу на локалним изборима прославили повицима „УЧК” (ОВК) и уз заставе Албаније.

У БЕОГРАДУ РАЗГОВАРАО СА ЗАМЕНИКОМ КОМАНДАНТА НАТО КОМАНДЕ У НАПУЉУ

         Жуно: У току је дискусија о преиспитивању

     ангажмана са Косовским безбедносним снагама

* Дачић нагласио да је од изузетне важности да мандат мисије Кфор на Косову буде остварен у пуном обиму, у складу с Резолуцијом СБ УН 1244 и Војно-техничким споразумом, и да се дијалог Београда и Приштине несметано одвија, уз реализацију договореног и без предузимања једностраних потеза

* Указао је и на значај гаранција НАТО, датих непосредно пред потписивање Бриселског споразума, да Косовске безбедносне снаге и друге тешко наоружане формације косовских Албанаца не могу бити ангажоване на Косову без сагласности НАТО, односно команданта Кфора

____________________________________________________________________

         МИНИСТАР спољних послова Србије Ивица Дачић и заменик команданта НАТО Команде здружених снага у Напуљу Кристијан Жуно оценили су данас у Београду да две стране деле интерес очувања мира и стабилности у региону и да су опредељене за даље унапређење партнерске сарадње у свим сферама од заједничког интереса, преноси Бета.

         На састанку је изражено обострано задовољство динамиком политичког дијалога на највишем нивоу и практичном војном и цивилном сарадњом у бројним областима у оквиру програма Партнерство за мир, са више од стотину партнерских активности на годишњем нивоу, саопштило је Министарство спољних послова.

         Позитивно је оцењено активно учешће Србије у бројним међународним мисијама и операцијама под окриљем ЕУ и УН, као и спремност за координацију и сарадњу са НАТО на пољу борбе против тероризма, реаговања у ванредним ситуацијама и суочавања са актуелним безбедносним изазовима и претњама, наводи се у саопштењу.

         Како се наводи, Жуно је похвалио организацију вежбе „Србија 2018”, реализоване у октобру, као највеће до сада НАТО вежбе у области реаговања у ванредним ситуацијама, са око 2.000 учесника из 40 држава.

         Потврдио је да НАТО у потпуности поштује опредељење Србије да буде војно неутрална и оценио да оно није препрека даљем унапређењу партнерске сарадње са алијансом, додаје се у саопштењу.

         Дачић је навео да је од изузетне важности да мандат мисије Кфор на Косову буде остварен у пуном обиму, у складу с Резолуцијом СБ УН 1244 и Војно-техничким споразумом, и да се дијалог Београда и Приштине несметано одвија, уз реализацију договореног и без предузимања једностраних потеза, стоји у саопштењу.

         Указао је, како се наводи, на значај гаранција НАТО, датих непосредно пред потписивање Бриселског споразума, да Косовске безбедносне снаге и друге тешко наоружане формације косовских Албанаца не могу бити ангажоване на Косову без сагласности НАТО, односно команданта Кфора.

         Жуно је похвалио Владу Србије за избалансиран и умерен приступ и улагање великих напора у циљу проналажења компромисног решења за питање Косова и додао да је у НАТО у току дискусија о преиспитивању ангажмана у односу према Косовским безбедносним снагама.

         Навео је да улога Кфора у обезбеђивању сигурног окружења и слободног кретања за све на Косову неће бити промењена, додаје се у саопштењу.


 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари