Цветковић лажирао висину јавног дуга Србије?

ДРЖАВНА РЕВИЗОРСКА КОМИСИЈА ПОТВРДИЛА, БДП ПРЕМАШИО У 2011. ДОЗВОЉЕНУ ГРАНИЦУ ОД 45 ОДСТО

         НАЈНОВИЈИ извештај Државне ревизорске институције (ДРИ) потврђује да је министар финансија и привреде Млађан Динкић био у праву кад је у септембру ове године тврдио да су претходно Министарство финансија и бивши премијер и министар финансија Мирко Цветковић фалсификовали податке о висини јавног дуга Србије на крају прошле године, саопштило је данас у Београду ресорно Министарство.

         У саопштењу се подсећа да је претходно Министарство финансија приказивало да јавни дуг Србије, наводно, износи 45,1 одсто бруто домаћег производа (БДП).

         Председник Савета ДРИ Радослав Сретеновић данас је потврдио да је јавни дуг Србије на дан 31. децембра 2011. био 51 одсто БДП, чиме је већ тада значајно премашио законом дозвољену границу од 45 одсто.

         Законом о буџетском систему утврђено је да ниво укупног јавног дуга не може да буде већи од 45 одсто БДП.

         „Овим извештајем је коначно стављена тачка на полемику око висине јавног дуга која се у јавности водила у септембру и доказано је да није постојала транспарентност у објављивању јавног дуга. Та пракса је сада промењена и сви подаци о стању јавних финансија су доступни свима“, наведено је у саопштењу из Министарства.

         Према налазу ДРИ, јавни дуг Србије је на крају 2011. износио 15,473 милијарде евра, а исказан је умањен за 992,87 милиона евра.
Сретеновић је на седници скупштинског Одбора за финансије навео да је, према подацима Управе за јавни дуг, стање дуга општег нивоа Србије, последњег дана прошле године било 14,48 милијарди евра.

         Сретеновић је навео да је у завршном рачуну буџета Србије за 2011. за 1,68 милијарди евра мање исказана финансијска имовина, и односи се на новчана средства и трајне улоге.

         Према извештају ДРИ, у износу мањем од 10 милијарди динара исказане су обавезе које се односе на дуг Републике Србије по кредитима од домаћих пословних банака, релизованих преко Фонда за развој, за пројекте у функцији подстицаја грађевинске индустрије.

         То се односи на обавезе Министарства за инфраструктуру и енергетику за изведене радове на изградњи Коридора 10 и 11, за које су извођачи радова извршили залогу потраживања код пословних банака, као и обавезе према Народној банци Србије (НБС), преузете уговором између НБС, Војвођанске банке и Републике Србије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари