Четворо Карађорђевића коначно у Србији и поред Карађорђа

НА ОПЛЕНЦУ БЕЗ ОДГОВОРА: КОЛИКО ЈЕ ДИНАСТИЈА - СТВАРАЊЕМ ЈУГОСЛАВИЈЕ - КРИВА И ЗА СВОЈУ И ЗА СРПСКУ СУДБИНУ

Александар Карађорђевић

  • Томислав Николић пожелео да упокојени Карађорђевићи имају вечни спокој и да буду симбол новога живота и нове наде за све у бољој и јединственој Србији, у којој „правда држи земљу и градове”. Истовремено је истакао да данас чинимо још један корак ка јединству, како бисмо кренули путем великих народа, за којима ни у чему не смемо да заостајемо
  • Премијер Ивица Дачић истакао да је и његово присуство сахрани допринос националном помирењу између оних који су у прошлости били на једној или другој страни. Тај позив није наишао на разумевање дела окупљених, којих је било обучених у народне ношње из разних делова Србије, али и других делова бивше Југославије, који су носили заставе Србије и монархистичких удружења
  • Чули су се звиждуци и добацивања, неки су и узвикивали „Хоћемо краља”. И, нису се стишали док им Николић, који је говорио након премијера, није рекао: „Стишајте се, пред црквом смо”

         ПОСЛЕДЊИ југословенски краљ Петар Други Карађорђевић, његова мајка краљица Марија, супруга краљица Александра и брат, принц Андреј Карађорђевић, сахрањени су данас у цркви Светог Ђорђа на Опленцу, уз поруку председника Србије Томислава Николића да је овим чином исправљена историјска неправда, и учињен корак ка националном јединству.

         Свету литургију служио је патријарх СПЦ Иринеј са свештенством, у присуству државног врха Србије, чланова породице Карађорјдевић, представника краљевских породица из Европе, дипломатског кора, верских заједница и других званица.

Катарина Карађорђевић

         Председник Николић, премијер Ивица Дачић, председник РС Милорад Додик и принц Александар Карађорђевић положили су венце на ковчег са посмртним остацима краља Петра Другог Карађорђевића.

         Ковчег са његовим посмртним остацима у породичну гробницу унели су припадници Гарде Војске Србије, док су ковчеге осталих чланова породице Карађорђевић унели чланови Удружења Краљевина Србија.

         „Српски народ не сме више себи да дозволи поделе и неправду”, поручио је, обраћајући се званицама и грађанима, председник Николић.

         Истовремено је истакао да данас чинимо још један корак ка јединству, како бисмо кренули путем великих народа, за којима ни у чему не смемо да заостајемо. Николић је указао да је повратком посмртних остатака краљевске породице у отаџбину исправљена велика неправда и учињен корак ка националном јединству.

         Пожелео је да упокојени Карађорђевићи имају вечни спокој и да буду симбол новога живота и нове наде за све у бољој и јединственој Србији, у којој „правда држи земљу и градове„.

         Председник Србије је констатовао да је историја српског народа, осим славним херојским делима, патриотизмом, борбом за правду и истину, обележена и унутрашњим поделама и сукобима.

         „Управо је то један од разлога што су Срби врло често, или скоро увек, несрећнији него што заслужују, а њихова држава препознатљива по злехудој историјској судбини”, приметио је Николић.

         Иако су, како је рекао, два покрета – четнички и партизански - на почетку рата имала заједнички циљ који их је ујединио - борбу против фашизма и окупације, временом су разлике постајале све веће и сукоб је ескалирао, доневши трагичне последице по српски народ, тако да је више Срба настрадало од српске него од окупаторске руке.

         Заваде и прогони настављени су, подсетио је Николић, и по завршетку Другог светског рата, и многи грађани су у миру доживели трагичну судбину: неки су стрељани без суђења, за неке је суђење служило само да би се изрекла унапред припремљена пресуда.

         „Те патње је, на овај или онај начин, у већој или мањој мери, доживела свака наша породица, па и породица борца за слободу и оца модерне Србије: великог вожда Карађорђа Петровића. Судбина самог Карађорђа, његових потомака и породице, представља сублимацију свих наших подела, неправди и несрећа”, нагласио је Николић.

         Председник Србије је рекао да су други народи са правом постављали питање: каква је то Србија у којој потомци оног који се за њу борио, обновио је, унапредио, немају права, бар као остали грађани, како то да су лишени држављанства, имовине, части, чак и древног права да им српска земља пружи заштиту после смрти.

         „Неки од нас су се питали: шта стоји иза свега тога? Можда страх од српског бунта у борби за правду? Или страх од тога да се уједињени боримо за оно што је наше? Или можда страх да нове вође неће достићи популарност Краља Петра Првог? Ми више себи не можемо, не смемо да дозволимо поделе и неправду. На то нас обавезују наши преци, који су поднели несебичну жртву за отаџбину”, рекао је Николић.

         Срби су, према његовим речима, од старих времена уздизали на божански пиједестал правду и праведност, као највишу, стожерну врлину, у народним песмама, мајка праведношћу заклиње сина јунака да чини „ни по бабу, ни по стричевима”, а у химни српски народ од Господа тражи спасоносну Божју правду.

         „Зато ми данас на гробу вожда Карађорђа, у овој дивној цркви, задужбини-маузолеју, исправљамо велику неправду. Отклањајући последице страшног греха који је починио неко пре нас, чинимо још један корак ка јединству, како бисмо кренули путем великих народа, за којима не смемо да заостајемо ни у чему”, рекао је Николић.

         Он је истакао да се народ који је уједињен не може назвати малим, а са последњим Карађорђевићем, донетим из туђе земље у ковчегу, у Србију се враћа помирење.

         „Моја дужност, као председника свих грађана, без обзира на било какву, па и политичку поделу, јесте да учиним све и допринесем коначном помирењу и јединству нашег народа. Дао сам и сопствени пример”, указао је Николић.

         „Да ли сте и ви спремни да учините све да престану сукоби и поделе у Србији”, запитао је и закључио председник Србије.

         Патријарх српски Иринеј рекао је да је исправљена велика историјска неправда:

         „Људски је грешити, али и схватити да се греши и покајати се”, нагласио је патријарх, истичући да су то добро схватили представници садашње власти у Србији и исправили неправду претходне власти.

         Он је подсетио да је четворо чланова породице Карађорђевић преживело окупацију и да су били принуђени да напусте отаџбину и живе у изгнанству, оскудици, незаслуженом понижењу... Ипак, највећа невоља која их је снашла било је, како је рекао, то што су били лишени свих права и права повратка у земљу, коју су својом крвљу градили.

         „Сада могу да почивају у својој земљи у цркви Светог Ђорђа заједно са члановим своје породице”, рекао је патријарх.

         Принц Александар Други Карађорђевић изјавио је да је ово велики, тужан, али и свечан дан и историјски тренутак за породицу Карађорђевић, али и за цео српски народ и Србију.

         „Окупили смо се данас да одамо последњу пошту и испратимо краља Петра Другог, краљицу Александру, краљицу Марију, и краљевића Андреја, чија је судбина кроз историју била тесно повезана са судбином целог народа, али и са настанком модерне српске државе„, рекао је принц Александар.

         Према његовим речима, њихови животи су одраз онога што се у то време догађало њиховом народу и отаџбини. Он је у обраћању испред цркве Светог Ђорђа на Опленцу оценио да је предуго трајало њихово лутање и изгнанство и додао да су живели и умирали на различитим странама света.

         Председник Владе Србије Ивица Дачић апеловао је на национално јединство и помирење.

         „Овим је залепљен последњи део мозаика који говори о историји нашег народа и државе. Прошлост се не може изменити, али грешке се данас исправљају. Зато је важно да српски народ у будућности буде јединствен, да не прави грешке”, рекао је премијер, обраћајући се грађанима испред задужбине породице Карађорђевић.

         „Идеологија је много, а Србија је једна”, подсетио је Дачић.

         Он је истакао да је и његово присуство сахрани допринос националном помирењу између оних који су у прошлости били на једној или другој страни.

         Тај позив није наишао на разумевање једног дела окупљених грађана, којих је било обучених у народне ношње из разних делова Србије, али и других делова бивше Југославије, који су носили заставе Србије и монархистичких удружења, који су звиждали и добацивали, а неки и узвикивали „Хоћемо краља”.

         Они се нису стишали док им се председник Србије, који је говорио након премијера, није обратио речима: „Стишајте се, пред црквом смо”.

         Сахрани су присуствовали и председник Генералне скупштине УН Вук јеремић, министри у Влади Србије Славица Ђукић Дејановић и Велимир Илић, генерални секретар Владе Вељко Одаловић, краљ Јордана Абдулах Други, емир од Кувајта, изасланик јапанског цара, начелник генералштаба генерал-потпуковник Љубиша Диковић, редитељ Емир Кустурица, академик Матија Бећковић, књижевник и лидер СПО Вук Драшковић.

         У цркви има 39 гробних места, а грађани поштоваоци круне моћи ће до касних вечерњих сати да одају пошту Карађорђевићима.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари