Брисел северу Косова нуди статус Јужног Тирола?

мост на Ибру

СТЕФАНОВИЋ ИЗЈАВИО ДА БЕОГРАД НЕ ВОДИ РАЗГОВОРЕ О АУТОНОМИЈИ СЕВЕРА, АЛИ... 

  • Међународна заједница је почела да схвата да је интеграција севера Косова „немогућа мисија” па као најприхватљивији излаз - да би се избегао оружани сукоб - види у давању посебног статуса српским општинама под називом "Регионални савет за север" – објавио приштински лист Коха диторе

  •    Борко Стефановић: „Ниједног момента нисмо разговарали о томе, та тема није отворена. Србија је увек била спремна да разговара о свим темама како би се проблем Косова решио, под условом да је решење у складу са Уставом Србије“ 

     ШЕФ преговарачког тима Београда у разговорима са Приштином Борислав Стефановић тврди да нико из Европске уније није наговестио да се припрема план о аутономији севера Косова, већ да се ради о медијским спекулацијама. 

     „Ниједног момента нисмо разговарали о томе, та тема није отворена. Србија је увек била спремна да разговара о свим темама како би се проблем Косова решио, под условом да је решење у складу са Уставом Србије. И раније смо рекли да можемо да разговарамо о свим стварима држећи се Устава", изјавио је Стефановић и навео да се идеје „тог типа“ стално шире по медијима и да их зато неће коментарисати.

     Косовски медији наводе, да би тако биле сачуване границе Косова, а истовремено Београд задовољен давањем специјалног статуса, северним општинама, додајући да је Београд информисан око тог питања „и да се очекују реакције обе стране“. 

     Стефановић је, заправо, реаговао на писање приштинског листа Коха диторе који је, позивајући се на неимоновани извор из Европске уније, објавио: „Међународна заједница би могла ускоро да предложи посебан мезанизам за српске општине на северу Косова, под називом „Регионални савет за север“, креиран на основу Ахтисаријевог плана, са посебним буџетом, који не би био под контролом Приштине.“

     Српске општине би директно добијале део прихода од царина на Косову, и на тај начин имале финансијску аутономију од Владе Косова, наводи лист.

     „Тако би се добила суштинска аутономија за север Косова. Такав аранжман, за који је бољи израз „посебан“ него „специјални“ статус, требало би да олакша живот грађана и функционисање тог дела Косова“, нагласио је саговорник Коха диторе.

     Лист је истовремено подсетио да Ахтисаријев план општинама на Косову омогућава стварање удружења и регионалних савета. Према извору Коха диторе „све се може постићи средином наредне године“.

     Он додаје да би аранжман за север Косова био „у духу европске перспективе и европских модела“, и као пример наводи јужни Тирол у Италији, који има „посебан аранжман рада“.

     „Међународна заједница почела је да схвата да је интеграција севера Косова „немогућа мисија“. Како би се избегао оружани сукоб, као најприхватљивији излаз виде у давању посебног статуса за тај део Косова“, цитира Коха диторе.

     Фонет

     ЛИДЕР КОСМЕТСКОГ СПО РАНЂЕЛ НОЈКИЋ:
     А шта Србима јужно од Ибра?

     ГРАЧАНИЦА - Нереално је да север Косова добије специјални статус, сма- тра председник покрајинског одбора Српског покрета обнове (СПО) за Косово и Метохију Ранђел Нојкић.

     „Могу Срби на северу да добију веома широку аутономију или независност, али ће то бити погубно за Србе јужно од Ибра. Ми већ сада осећамо последице таквих идеја“, рекао је Нојкић КиМ радију.


     Он је као неприхватљиву и неоствариву одбацио и идеју о подели Косова.

     Представницима Београда Нојкић замера што су кроз нереална обећања и охрабрења код Срба на северу створили такву атмосферу да они схватају да су нешто посебно и да практично њихов проблем треба да се решава мимо осталих Срба. „Садашња стуација и иницијативе Срба који у глави имају поделу су практично решења којим би Срби са севера добили све, а Срби јужно од Ибра изгубили све“, упозорио је Нојкић.

     Он сматра да север Косова није другачији од остатка Косова и Метохије и да решење треба да се налази у оквиру решавања проблема целе покрајине.

     „Северни део има своје специфичности, али и Срби у осталим деловима покрајине имају проблеме и ту не треба правити разлику, већ их решавати исто. На такав начин је могуће наћи оптимално и рационално решење, све друго ће имати негативнепоследице“, рекао је Нојкић. 

     Фонет

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари