Антић: Давање Палама статуса престонице је "не" страном диктату и понижавању нашег народа

ИСТОЧНО САРАЈЕВО: НАУЧНА ТРИБИНА „ПАЛЕ – ПРИЈЕСТОНИЦА СРПСКЕ“

* Милорад ДОДИК: Пале имају значајну улогу у формирању идентитета и снаге Републике Српске

* Дамјан ШКИПИНА: Пале су кућа Републике Српске, место где су се у најважнијим временима доносиле одлуке које су осигурале опстанак и развој Српске

* Историчар Чедомир АНТИЋ, аутор (заједно са Ненадом КЕЦМАНОВИЋЕМ) књиге „Историја Републике Српске“: Српска је бастион српске независности, државности и нације. Срби су народ са дубоким корењем... Показали смо да су наше традиције, државне и слободарске, дубоке

* Руски академик Јелена ГУСКОВА: Нисте издали Русију, нисте погнули главе, показали сте да нико не може да купи вас и председника Српске Милорада Додика

* Директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драго МАСТИЛОВИЋ: Једино институционални оквир Републике Српске штити српски народ западно од реке Дрине. Ако га не би било, за веома кратко време, за неких 50 или 100 година, сигурно је да не би било Срба западно од реке Дрине

________________________________________________________

          ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик учествовао је на научној трибини "Пале - престоница Српске" која се одржава на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву.

          Рекао је да Пале имају значајну улогу у формирању идентитета и снаге Републике Српске и да престоница значи дати почаст, а то је и обавеза Републике Српске.

          - Ми који памтимо и знамо, морамо то да вратимо на прави начин. Ми не требамо да радимо ништа да бисмо правили анимозитет, него да јачамо кроз различите ствари. Пале су данас град и треба га наставити градити. Изградили смо зграде факултета, Универзитет. Важно је дефинисати појам престонице и дати то у процедуру. Престоница значи дати почаст, а то је и обавеза Републике Српске - рекао је Додик.

          Председника РС су дочекали министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, министар без портфеља у Влади Србије Ненад Поповић, председник Надзорног одбора Олимпијског центра "Јахорина" Недељко Елек, руководство општине Пале и града Источно Сарајево.

          Иницијатор идеје да Пале добију статус престонице је посланик у Народној скупштини Републике Српске Дамјан Шкипина, који се обратиo окупљенима.

          Оценио је да Пале по свом историјском националном и културном значају за Српску заслужују да им се да статус престонице Републике Српске.

          - Пале су кућа Републике Српске, место где су се у најважнијим временима доносиле одлуке које су осигурале опстанак и развој Српске - рекао је Шкипина у уводном излагању на научној трибини "Пале – пријестоница Српске".

          Шкипина је изразио наду да ће данашњи скуп истаћи аргументе да Република Српска општини Пале укаже оно што Пале у историјском, националном и културном погледу заслужују - да носе име престонице Српске.

          Република Српска је бастион српске независности, државности и нације, рекао је на Палама историчар и аутор (заједно са Ненадом Кецмановићем) књиге "Историја Републике Српске" Чедомир Антић.

          Антић је истакао да су Срби народ са дубоким корењем и да су показали 90-их година да су стари народ, те да су преци настојали да створе државу која ће одговорити на вековне тежње српског народа.

          - Показали смо да су наше традиције, државне и слободарске дубоке. Давање Палама статуса престонице значи и рехабилитацију од онога што нам се догодило страним диктатом и понижавањем нашег народа - рекао је Антић на трибини "Пале – престоница Српске".

          Директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драго Мастиловић изјавио је данас на Палама да једино институционални оквир Републике Српске штити српски народ западно од реке Дрине.

          - Ако не би било тог институционалног оквира, за веома кратко време, за неких 50 или 100 година, сигурно је да не би било Срба западно од реке Дрине - истакао је Мастиловић на трибини "Пале - престоница Српске".

          Према његовим речима, насртаји на Републику Српску и њене институције у ствари су врх леденог брега и свега онога што се Србима западно од Дрине дешава од половине 19. века, па кроз читав 20. век.

          Руски академик и историчар Јелена Гускова подржала је иницијативу да се Палама да статус престонице Републике Српске, подсећајући да су Пале главни град из ратног периода који ће заувек остати у историји као победнички.

          Гускова је рекла да је српски народ херојски јер је одбранио Српску, а данас држи фронт од напада на Србе, Русију и Словене.

          - Нисте издали Русију, нисте погнули главе, показали сте да нико не може да купи вас и председника Српске Милорада Додика - истакла је Гускова.

          Министар без портфеља у Влади Србије Ненад Поповић изјавио је данас на Палама да то место види као симбол целокупног отпора српског народа у одбрани традиције, а у будућости као престоницу Републике Српске.

          Поповић, који је учествовао на научној трибини "Пале пријестоница Српске", подсетио је да у претходних 12 година од када је на челу Србије председник Александар Вучић односи Републике Српске немају само братску конотацију, већ и значајну економску компоненту.

          - Србија много ради да помогне Републици Српској, а односи председника Србије Александра Вучића и Републике Српске Милорада Додика у томе су кључни - рекао је Поповић.

          Према његовим речима, Пале имају невиђен туристички потенцијал, посебно Јахорина.

           https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=568885

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари