Вучић: Американцима сам већ рекао шта мислим о међусобном признању са Косовом* - Србија не пристаје

БАЈДЕН У ЧЕСТИТЦИ ПРЕДСЕДНИКУ СРБИЈЕ ЗАТРАЖИО ПРИЗНАЊЕ КОСОВА` -  ТРАМП 2020. - НИЈЕ

Кадар са Бајденове посете Београду

у својству потпредседника САД

* “Добио сам честитку Бајдена. Хвала му за честитку. А што се тиче међусобног признања, то не стоји ни у једном акту ниједне светске организације, ни ЕУ, ни у једној резолуцији”

* Вучић је додао и да му различите идеје падају на памет, како би он могао да честита америчком председнику 4. јул, али да је најважније да као председник Србије реагује одговорно и да чува интересе Србије. То је за нас много важнија ствар, него што су албанске и америчке жеље. Немам ништа против да они нешто желе, имамо и ми, не само жеље, већ и другачију реалност, уз слободарску традицију нашег народа“

* "Не мислим да Харадинај лаже када говори о уједињењу са Албанијом. Напротив, иду са померањем граница све време, а само је питање када долазите до зида. Прво су говорили о међусобном признању, а сада се види да то није њихова, већ америчка идеја, коју Американци нису од почетка наметали до тренутка када су покушали да то учине Вашингтонским споразумом. Сада је јасно да је то потпуно америчка идеја, да нису желели разговоре о две Немачке и другим решењима, већ је јасно да хоће потпуно понижење Србије, а на ту врсту понижења све што могу да кажем рекао сам у лице у Белој кући. Нико није очекивао да смете то да кажете, али ћу то поновити на сваком месту“

* Председник САД је, поред осталог, написао председнику Србије: „И даље остајемо непоколебљиви у подршци циљу Србије у погледу европских интеграција и пружамо вам подстицај да и даље предузимате тешке кораке ка постизању тог циља - укључујући увођење неопходних реформи и постизање свеобухватног споразума о нормализацији са Косовом, који је фокусиран на међусобно признање

____________________________________________________

       МЕЂУСОБНО признање Србије и Косова не стоји ни у једном акту ниједне светске организације, указао је данас предсједник Србије Александар Вучић и истакао да разуме да је то нова америчка политика, али да његов одговор неће бити другачији од оног из Беле куће јесенас - да Србија на то не пристаје.

       Вучић је тако одговорио на питање у вези са честитком председника САД Џозефа Бајдена у којој се прво помиње међусобно признање, којег у прошлогодишњој, Трамповој честитки, није било.

       “Добио сам честитку Бајдена. Хвала му за честитку. А што се тиче међусобног признања, то не стоји ни у једном акту ниједне светске организације, ни ЕУ, ни у једној резолуцији”, рекао је Вучић.

       Он је рекао да разуме да је то нова америчка политика, те да је било покушаја да се та синтагма наметне као нешто што је требало да прихватимо као коначно решење и у Вашингтонском споразуму.

       “Већ сам им једном у лице рекао шта мислим о међусобном признању и мој одговор неће бити другачији”, поручио је Вучић.

        Он је рекао да разуме да је то нова америчка политика, те да је било покушаја да се та синтагма наметне као нешто што је требало да прихватимо као коначно решење и у Вашингтонском споразуму.      

       Вучић је додао и да му различите идеје падају на памет, како би он могао да честита америчком председнику 4. јул, али да је најважније да као председник Србије реагује одговорно и да чува интересе Србије.

       Истакао је да је за Србију Сретење црвено слово, важно и као државни и као црквени празник, јер је много тога започето и направљено на Сретење.

       „То је за нас много важнија ствар, него што су албанске и америчке жеље. Немам ништа против да они нешто желе, имамо и ми, не само жеље, већ и другачију реалност, уз слободарску традицију нашег народа“, рекао је Вучић.

       Он је навео да свакако није пријатно када се то спомиње, јер је јасно да ће комплетна америчка спољно-политичка иницијатива ићи у том смеру, у складу са оним што су радили представници Стејт департмана, вршећи притисак да се што пре испуни део Вашингтонског споразума у вези са Приштином и Израелом.

       „Али, не журе да Албанци испуне свој део“, приметио је Вучић.

„Довољно сам велики да не дозволим

понижавање Србије“

       Председник Србије је нагласио да је сувише мали да би могао да се супротстави свима у окружењу који би желели крај и нестанак Србије или највећој светској сили која од нас захтева међусобно признање, али сувише велики да дозволи понижавање сопственог народа и рушење сопствене државе.

       Вучић је, замољен да прокоментарише нове претње Рамуша Харадинаја, који каже и да ће га „склонити“, казао је да се ради о веома опасном човеку, у шта смо имали прилике да се уверимо у сваком смислу.

       "Не мислим да лаже када говори о уједињењу са Албанијом. Напротив, иду са померањем граница све време, а само је питање када долазите до зида“, истакао је он.

Са вежбе "Врх копља"

       Вучић је указао да су прво говорили о међусобном признању, а сада се види да то није њихова, већ америчка идеја, коју Американци нису од почетка наметали до тренутка када су покушали да то учине Вашингтонским споразумом.

       „Сада је јасно да је то потпуно америчка идеја, да нису желели разговоре о две Немачке и другим решењима, већ је јасно да хоће потпуно понижење Србије, а на ту врсту понижења све што могу да кажем рекао сам у лице у Белој кући. Нико није очекивао да смете то да кажете, али ћу то поновити на сваком месту“, рекао је он.

Опет поклон застави Србије

       У Бајденовом писму-честитци Вучићу стоји:

       “У име америчког народа упућујем искрене честитке Вама и Вашим суграђанима поводом Дана државности Србије 15. фебруара. Имајући у виду 140 година партнерства између наших двеју земаља, Сједињене Државе остају трајно посвећене унапређењу економске сарадње, регионалне стабилности и демократских вриједности. И даље остајемо непоколебљиви у подршци циљу Србије у погледу европских интеграција и пружамо вам подстицај да и даље предузимате тешке кораке ка постизању тог циља - укључујући увођење неопходних реформи и постизање свеобухватног споразума о нормализацији са Косовом, који је фокусиран на међусобно признање“.

       „Снага наших односа темељи се на дубокој историји веза између наших народа који су ратовали као савезници у оба светска рата и ми изузетно ценимо велики допринос који су Срби дали америчком друштву у многим областима.Радујем се сарадњи са Вама на продубљивању пријатељских веза између наших земаља и јачању односа између Србије и Сједињених Држава. Вама и народу Србије желим да радосно прославите свој празник”, пише још у честитки.

    

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари