ПУТИН: Русија неће допустити ничију војну надмоћ

НАЈАВИО „ОДЛУЧУЈУЋУ ФАЗУ У ФОРМИРАЊУ ЕВРОАЗИЈСКОГ ЕКОНОМСКОГ САВЕЗА” (1)

  • Нама је потпуно јасно да је систем противракетне одбране само по називу одбрамбени, а заправо његов суштински део има стратешки офанзивни потенцијал. Забринуост изазива и рад на новом оружју, као што су нуклеарне експлозивне направе мале разорне снаге, стратешке ненуклеарне ракете, хиперсонични ненуклеарни високопрецизни системи предвиђени за наношење тренутних удара и на великим растојањима
  • Пажљиво пратимо развој такозваног концепта „разоружавајућег тренутног глобалног напада”. Реализација тих планова може имати врло негативне последице за регионалну и глобалну стабилност
  • Нама је то потпуно јасно. И знамо шта треба да радимо у вези с тим. (Аплауз) Нико не треба да има илузије да може имати војну надмоћ над Русијом. Ми то никад нећемо дозволити. Русија ће одговорити на све те изазове: и политичке, и технолошке. Имамо сав потребан потенцијал за то
  • Ми смо се увек поносили нашом земљом. Али, ми не претендујемо на титулу некакве супердржаве, у смислу претензија на светску или регионалну хегемонију, не угрожавамо ничије интересе, никоме не намећемо наш патронат, никог не покушавамо да учимо како ће да живи. Међутим, ми ћемо се трудити да будемо лидери, штитећи међународно право, обезбеђујући поштовање националног суверенитета, самосталности и посебности народа
  • Сад улазимо у одлучујућу фазу израде Споразума о Евроазијском економском савезу. Рачунамо да ће текст Споразума бити завршен до 1. маја 2014. да ће бити достављен парламентима Русије, Белорусије и Казахстана. Молим вас, поштоване колеге, да разматрању и усвајању тог документа дате приоритет

         У СВОМ годишњем обраћању доњем (Државној Думи) и горњем дому националног парламента (Савету Федерације), председник РФ Владимир Путин је нагласио да његова земља жели да буде лидер штитећи међународно право и упозорио да нико у свету не треба да има илузију о војној најдмоћи над Русијом, јер Русија то неће допустити.

         Факти преносе (у два наставка) најважније делове Путинове посланице:

         „РАЗВОЈ света постаје све контрадикторнији и динамичнији. У таквим условима, повећава се историјска одговорност Русије. Не само као једног од кључних гараната стабилности, већ као државе која доследно брани своје вредности. Између осталог, у међународним односима.

         Војно-политичка, економска и информациона конкуренција у свету не само да се не смањује, већ се повећава. Други центри моћи пажљиво прате јачање Русије.

         Ми смо се увек поносили нашом земљом. Али, ми не претендујемо на титулу некакве супердржаве, у смислу претензија на светску или регионалну хегемонију, не угрожавамо ничије интересе, никоме не намећемо наш патронат, никог не покушавамо да учимо како ће да живи. Међутим, ми ћемо се трудити да будемо лидери, штитећи међународно право, обезбеђујући поштовање националног суверенитета, самосталности и посебности народа.

         То је апсолутно објективно и разумљиво за државу као што је Русија, с њеном великом историјом и културом, с вишевековним искуством не такозване толеранције, бесполне и бесплодне, већ управо заједничког живота различитих народа, с међусобним прожимањем у оквиру једне државе.

Валентина Матвијенко председница савета

         Данас се у многим земљама ревидирају моралне норме, бришу националне традиције и различитости нација и култура. Од друштва се сада захтева не само да призна право сваког на слободу савести, политичких ставова и приватног живота, већ и да обавезно призна једнакост, ма колико то чудно звучало, добра и зла, супротних по свом значењу. То рушење традиционалних вредности „одозго” не само да повлачи негативне последице по друштва, већ је у корену антидемократско, пошто се спроводи полазећи од апстрактних идеја, далеких од стварности, упркос вољи народне већине, која не прихвата предложене промене и ревизију.

         Ми знамо да је у свету све више људи који подржавају наш став о одбрани традиционалних вредности, које су хиљадама година чинили духовну, моралну основу цивилизације и сваког народа: вредности традиционалне породице, правог људског живота, укључујући верски живот, живот који није само материјалан, већ и духовни, вредности хуманизма и разноликости света.

         Наравно, то је конзервативни став. Али, говорећи речима Николаја Берђајева, смисао конзервативизма није у томе што он не дозвољава кретање напред и нагоре, већ у томе што он спречава кретање уназад и надоле, ка хаотичној тами, враћању у првобитно стање.

         Последњих година смо видели како су се покушаји да се другим земљама наметне наводно прогресивнији модел развоја у пракси претварали у назадовање, варварство, крвопролиће. Тако је било у целом низу земаља Блиског истока и Северне Африке. Таква драматична ситуација се стварала и око Сирије.

         На сиријском питању међународна заједница је морала да учини судбоносни избор: или да настави да клизи ка даљем урешавању светског поретка, ка владавини права силе, праву песнице, ка увећању хаоса, или да колективно доноси одговорне одлуке .

         Сматрам да је заједнички успех то што је избор учињен управо на основу фундаменталних принципа међународног права, здравог разума и логике мира. Успели смо да избегнемо, бар у овом тренутку, страно војно мешање у сиријска питања и ширење таласа конфликта далеко ван граница региона.

         Русија је томе дала суштински допринос. Деловали смо одлучно, промишљено и трезвено. Ниједном нисмо угрозили ни сопствене интересе и безбедност, нити глобалну стабилност. Сматрам да тако и треба да поступа зрела и одговорна држава.

         Као резултат тога, заједно с нашим партнерима смо успели да преокренемо ток догађаја од рата ка регулисању сиријског политичког просеца и постизања сагласности. Сиријски хемијски арсенал стављен је под међународну контролу. Његово уништење је важан корак у правцу неширења оружја за масовно уништавање.

         Сиријски преседан је потврдио централну улогу Уједињених нација у светској политици.

         Како је показао случај Сирије, а сад већ и Ирана, сваки међународни проблем и треба да се решава искључиво политичким средствима, без прибегавања војним акцијама, које немају перспективу и које одбацује већина земаља света.

         О иранском нуклеарном програму ове године направљен је важан, али тек први корак. Потребно је и даље стрпљиво тражити шире решење, које гарантује Ирану право да развија свој цивилни нуклеарни програм, као и безбедност, то желим да нагласим, свих земаља у региону, укључујући Израел.

         Међутим, управо је ирански нуклеарни програм био главни аргумент за постављање противракетне одбране (то ћу онако, узгред, да кажем). Шта сад испада? Ирански нуклеарни проблем нестаје, али систем ПРО остаје. И не само да остаје, већ се даље развија. Али, о томе ћу нешто касније

         Још једном желим да нагласим: Русија је спремна на сарадњу са свим партнерима у циљу гарантовања заједничке и једнаке безбедности за све.

         Наше председавање „осморком” следеће године биће усмерено на решавање горућих светских проблема, неширење и борбу с међународним тероризмом и трговином дрогом. Такође, водићемо се истим принципима приликом припреме самита БРИКС и ШОС, који ће бити одржани у Русији.

         Сад улазимо у одлучујућу фазу израде Споразума о Евроазијском економском савезу. Рачунамо да ће текст Споразума бити завршен до 1. маја 2014. да ће бити достављен парламентима Русије, Белорусије и Казахстана. Молим вас, поштоване колеге, да разматрању и усвајању тог документа дате приоритет.

         Да додам да већ раде радне групе које припремају акционе планове за прикључење Киргистана и Јерменије Царинској унији. Уверен сам да ће реални успеси евроазијских интеграција само повећати интересовање за њих код наших других суседа, укључујући украјинске партнере.

         Још пре свих догађаја које ових дана гледамо у Кијеву, а ја се надам да ће све политичке снаге у земљи у интересу украјинског народа успети да се договоре и реше све нагомилане проблеме, још пре свих тих проблема, почевши од маја текуће године, Украјина је изразила жељу и присуствује свим састанцима „тројке” као посматрач, да учествује у дискусијама и више пута је изјављивала да је заинтересована да потпише поједине споразуме Царинске уније.

         Ми никоме ништа не намећемо. Али, ако наши пријатељи желе да сарађују, ми смо спремни да наставимо да радимо на стручном нивоу.

         Наш интеграциони пројекат је заснован на равноправности, на реалним економским интересима. Ми ћемо постепено да унапређујемо евроазијски процес, не супротстављајући га другим интеграционим просецима, укључујући, наравно, такав зрео интеграциони пројекат као што је европски, полазићемо од узајамног допуњавања и, наравно, наставићемо рад с нашим европским пријатељима на изради новог основног споразума.

         Поштоване колеге, неколико речи о нашим напорима на даљем јачању Оружаних снага.

         Већ сам малопре поменуо питање ПРО, ево шта бих хтео о томе да кажем. Нама је потпуно јасно да је систем противракетне одбране само по називу одбрамбени, а заправо његов суштински део има стратешки офанзивни потенцијал. Забринуост изазива и рад на новом оружју, као што су нуклеарне експлозивне направе мале разорне снаге, стратешке ненуклеарне ракете, хиперзвучни ненуклеарни високопрецизни системи предвиђени за наношење удара у кратком временском периоду и на великим растојањима.

         Пажљиво пратимо развој такозваног концепта „разоружавајућег муњевитог глобалног напада”, постоји такав концепт,који се активно развија у неким земљама. Реализација тих планова може имати врло негативне последице за регионалну и глобалну стабилност.

         Јачање потенцијала стратешких ненуклеарних високопрецизних система од стране појединих земаља, у комбинацији с повећањем могућности система ПРО, може да поништи све постигнуте споразуме о ограничењу стратешког нуклеарног наоружања, да доведе до нарушавања такозване стратешке равнотеже снага.

         Нама је то потпуно јасно. И знамо шта треба да радимо у вези с тим. (Аплауз) Нико не треба да има илузије да може имати војну надмоћ над Русијом. Ми то никад нећемо дозволити. Русија ће одговорити на све те изазове: и политичке, и технолошке. Имамо сав потребан потенцијал за то.

         Наша војна доктрина и нови модели оружја, којима располаже и које ће тек добити наша војска, омогућавају нам да осигурамо безбедност руске државе.

         Још много тога морамо да урадимо у вези развоја високопрецизних борбених система. У исто време, већ сада по низу квалитативних параметара модерних стратешких снага за одвраћање ми успешно и по плану постављамо нове границе, и неки наши партнери ће морати да нас сустижу.

         У циљу даљег јачања наше нуклеарне тријаде, ради се на новим ракетним стратешким системима – копненим, поморским и ваздушним. Наставићемо јачање Ракетних стратешких снага, изградњу флоте нуклеарних подморница. Почињемо и с радом на модерном комплексу стратешке авијације.

         На реду је стварање глобалног система за извиђање. Изузетно је важно стварање глобалног система за извиђање и навођење на циљ, који ће се користити у јединственом информационом простору и реалном времену за потребе Оружаних снага Руске Федерације. То је везано за јачање нашег сателитског присуства у свемиру.

         Настављамо да развијамо снаге опште намене: авијације, флоте, Копнених снага. Ове године је по плану на 220 хиљада  повећан број редова и наредника-професионалаца. Треба да размишљамо како да створимо припремљену резерву за мобилизацију.

         Имам предлог с тим у вези: не укидајући одлагање војног рока за студенте, променити систем војне обуке на факултетима; пружити могућност свим студентима да током студирања и каснијих војних курсева прођу војну обуку и добију војничко звање.

         Овај механизам ће омогућити да се добије довољан број резервиста за најтраженије, пре свега, за техничке армијске специјалности, не позивајући их у Оружане снаге. Молим Владу и Савет безбедности Русије да доставе конкретне предлоге за организацију таквог система.

         Средства која издвајамо за опремање војске и флоте новим оружјем, за модернизацију војне индустрије су, као што знате, без преседана. Износе 23 билиона триллиона рубаља.

         У наредној деценији војна предузећа радиће „пуним гасом”. Моћи ће да обнове своју производну базу, да отворе квалитетна радна места. Напомињем да у предузећима војне индустрије ради око два милиона људи. С њиховим члановима породице то чини готово седам милиона. Стручњаци у тој области ће имати стабилан, добро плаћен посао.

Већ сад треба да размишљамо какв ће обим посла имати војна предузећа после 2020. године. Не смемо допустити да та предузећа постану превелика и непотребна.

         Треба јачати наше позиције на светском тржишту. Молим Војно-индустријску комисију да достави предлоге о томе, како би наша предузеча на време могла да се пребаце на производњу цивилних производа, тражених на нашем и страном тржишту.

         Још нешто бих хтео посебно да нагласим. Ми смо говорили да ће сви војници Министарства одбране, који су дошли на ред до 1. јануара 2012. године, до краја ове године добити сталне стамбене просторије. У најскорије време тај задатак мора бити у потпуности решен. Тако ће и бити. Указујем на то министру одбране, и молим га да се позабави сваким конкретним случајем, да помогне људима да изаберу најпогоднију варијанту.

         Осећај одговорности за зељму је лајтмотив, то је жила куцавица и основа Устава Русије, то је дужност свакога од нас.

         Стратешки план развоја земље је познат, у Посланици су конкретизовани основни правци рада, путеви и методи за постизање постављених циљева.

         Све што је обећано мора се испунити без икаквих изговора, позивања и тумачења. У томе је главни, најтежи задатак власти.

         Наша обавеза је да јачамо поверење људи. Само у том случају ће расти активност грађана, појавиће се тежња да се да сопствени допринос развоју земље.

         Понављам, ако је одлука донета, она мора бити извршена. Такав приступ сматрам концентрисаним изразом одговорности и предлажем да он постане девиза у долазећој години, девиза за све: за власт, за друштво, за грађане.

         Апсолутно сам убеђен да ћемо, ослањајући се на најбоље традиције нашег народа, користећи најсавременије идеје и моделе развоја, решити све задатке који су пред нама и сигурно остварити успех”.

         (крај првог дела)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари