ПУТИН: Нови руско-кинески односи имаће колосалан значај

РУСКИ ЛИДЕР ДАО ИНТЕРВЈУ КИНЕСКИМ МЕДИЈИМА УОЧИ ПОСЕТЕ ПЕКИНГУ (20-21)

  • Руски лидер указао да ће 40 приоритетних пословних уговора бити „тешко” 20 милијарди долара и да ће робна размена две земље до 2020. достићи 200 милијарди долара
  • Не помињући ни санкције, ни САД и ЕУ, Владимир Путин је нагласио да руско-кинески оддноси „у условима турбулентности у светској економији” добијају „колосални значај”. Па подвукао: „Морамо сарађивати и у финансијској сфери и осигурати се од колебања курсева освновних светских валута. Зато већ разматрамо и могућности повећавања плаћања у нашим националним валутама”
  • Русија и Кина су јединствене у томе да би ревизија резултата Другог светског рата била недопустива – оценио Путин и подвукао: „Последице би биле крајње опасне, а доказ за то су и садашњи трагични догађаји у Украјини у којој дивљају неонацистичке снаге”

         НЕОНАЦИСТИЧКЕ снаге Украјине воде рат против мирних грађана у сопственој земљи и то је још један разлог да се историја Другог светског рата брани од покушаја да буде написана изнова – рекао је Владимир Путин у интервјуу кинеским медијима уочи пута за Шангај.

         Подсетивши да су Москва и Пекинг пре четири године иступили са заједничком изјавом поводом 65-годишњице завршетка Другог светског рата, руски председник је нагласио: „Ми смо јединствени у томе да би ревизија резултата тог рата била недопустива. Последице би биле крајње опасне, а доказ за то су и садашњи трагични догађаји у Украјини у којој дивљају неонацистичке снаге”.

         Путин је при том подвукао да ће се Русија и надаље супротстављати свим покушајима да се фалсификује тај део историје, да се од фашиста и њихових помагача праве хероји, а да се оцрњују хероји-ослободиоци.

         Руски лидер је са задовољством указао да су само руско-кинески пројекти у 40 приоритетних области „тешки” 20 милијарди долара и изразио увереност да ће размена између две земље до 2020. достићи 200 милијарди долара.

         Прошлу годину су Кина и Русија завршиле са обимом међусобне трговине који се примакао 90 милијарди долара, а две земље имају амбицију да он већ у 2015. достигне 100 милијарди $.

         Путин ће у посети Кини боравити 20. и 21. маја и срести се са кинеским колегом Си Ђинпингом.

         Како је рекао Путинов помоћник за спољну политику Јуриј Ушаков, објавио је да ће за време посете бити потписано чак 30 различитих међудржавних споразума и уговора.

         Између осталих, сви су изгледи да ће Газпром потписати уговор према којем ће Кини – током наредне три деценије – ипоручивати по 38 милијарди кубних метара гаса.

         Путин је, иначе, посебно указао да ће са кинеским лидерима посебно разговарати о томе како да економски односи Москве и Пекинга буду што заштићенији од „спољне конјунктуре”.

         У том контексту је поменуо сарадњу и кооперацију у овим областима и поводом ових заједничких пројеката: нове ИТ, атомска енергетика и космос, широкотрупни далеколетни авион, тешки хеликоптер.

         Не помињући ни санкције, ни САД и ЕУ,  Путин је нагласио да руско-кинески оддноси „у условима турбулентности у светској економији” добијају „колосални значај”. Па подвукао: „Морамо сарађивати и у финансијској сфери и осигурати се од колебања курсева освновних светских валута. Зато већ разматрамо и могућности повећавања плаћања у нашим националним валутама”.

         Путин је у истом контексту поменуо и Газпромов уговор о продаји гаса Кини. Истакао је да је тај уговор пред потписивањем и да ће Русија са њим проширити мрежу гасовода, а Кина добити енергетску сигурност.

         А  такође: и пројекат нафтовода Скороводино-Мохе којим ће Кина добијати руску сирову нафту, а чија је вредност 60 милијарди долара.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари