Русија пред широком амнестијом поводом две деценије Устава земље

ШЕФ ДРЖАВЕ САГЛАСАН ДА БУДУ ОСЛОБОЂЕНИ СВИ ОСУЂЕНИЦИ

КОЈИ НИСУ ПОЧИНИЛИ ТЕШКА КРИВИЧНА ДЕЛА

Путин на састанку са Владимиром Лукином и Михаилом Федотовом

  • ПУТИН: „Амнестија треба да подвуче хуманост наше државе, али, ни у ком случају не треба да води рецидивизму и да подстиче на нова кривична дела, односно да ствара утисак да се данас може извршити кривично дело или прекршај, а сутра рачунати на опроштај државе и да се може чинити било шта“
  • Предлог је да се амнестирају и лица која су осуђена због учешћа у јавним акцијама у којима није било тежих последица по живот или здравље људи или веће материјалне штете
  • Такође, и лица која су се добровољно одрекла чланства у незаконитим оружаним формацијама на територији Русије, под условом да су „предузела радње у циљу предаје оружја, муниције и војне технике, као и у извршењу законитих државних захтева“

        ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин подржао је иницијативу да изведе широку амнестију поводом 20 година од доношења Устава РФ.

        Притом је истакао да амнестија треба да има смирујући карактер, да истакне хуманост државе и да обухвати све осуђенике који нису починили тешка кривична дела.

        Руски председник намерава да поднесе овакав предлог закона Државној думи РФ, наводи ИТАР-ТАСС.

        „Амнестија се може односити само на лица која нису починила тешка кривична дела и кривична дела насилног понашања према представницима власти, пре свега органима за заштиту правног поретка“ - истакао је Путин на састанку са заштитником грађана Русије Владимиром Лукином и руководиоцем Савета за људска права Михаилом Федотовом.

        Путин поновио да амнестија треба да појача грађанско помирење у руском друштву.

        „Она треба да подвуче хуманост наше државе, али, ни у ком случају не треба да води рецидивизму и да подстиче на нова кривична дела, да код неког ствара утисак да се данас може извршити кривично дело или прекршај, а сутра рачунати на опроштај државе и да се може чинити било шта“ - додао је он.

        Шеф руске државе наложио је да се законски предлог доради у сарадњи с посланицима Државне Думе. Он је замолио Лукина и Федотова „да се сами што активније укључе у тај рад“. По његовим речима, решење мора бити избалансирано, али, усмерено на хуманизацију.

        „Чекам завршни документ који ћете припремити у сарадњи с парламентом“ - резимирао је руски лидер.

        Његов прес-секретар Дмитриј Песков је изјавио да ће Путин сам поднети Думи законски предлог о амнестији.

        Претходно је Савет за развој цивилног друштва и људска права (Савет за људска права) при председнику Русије формулисао своје предлоге о спровођењу амнестије поводом 20-годишњице доношења Устава, које ће се обележити 12. децембра.

        Конкретно, Савет за људска права предлаже опраштање казне осуђеницима којима је потребна друштвена подршка - то су малолетници, жене, пензионери, инвалиди, учесници борбених дејстава и неизлечиви болесници. Предлог је да се амнестирају лица која су учествовала или су осуђена због учешћа у јавним акцијама у којима није било тежих последица по живот или здравље људи или веће материјалне штете.

        Такође, Савет за људска права сматра да би амнестија требало да обухвати и лица која су се добровољно одрекла чланства у незаконитим оружаним формацијама на територији Русије, под условом да су та лица „предузела радње у циљу предаје оружја, муниције и војне технике, као и у извршењу законитих државних захтева“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари