ПУТИН: Украјина је у пуном смислу наш стратешки партнер и савезник

ПРЕДСЕДНИЦИ РУСИЈЕ И УКРАЈИНЕ РАЗГОВАРАЛИ УОЧИ ЗАСЕДАЊА

РУСКО-УКРАЈИНСКЕ МЕЂУДРЖАВНЕ КОМИСИЈЕ

Путин и Јанукович

  • Путин обећао Јануковичу да ће Кијев привремено руски природни гас осетно јефтиније него досад - по 268,5 долара за хиљаду кубних метара
  • ПУТИН: Дошло је време да предузмемо енергичне мере не само да трговинску размену вратимо на ниво из претходне године, већ и да створимо услове за кретање унапред
  • ЈАНУКОВИЧ: Мислим да ћемо у најскорије време морати да направимо координацију не само између наших држава, Русије и Украјине, већ и са другим државама ЗНД - да би  у пуној мери ипак профункционисала зона слободне трговине

         ПРЕДСЕДНИК Руске Федерације Владимир Путин примио је у Кремљу украјинског колегу Виктора Јануковича.

         До сусрета шефова две државе дошло је уочи заседања Руско-украјинске међудржавне комисије.

         Факти у целини објављују стенограма отвореног дела разговора двојице председника објављен на сајту председника Русије.

         В. Путин: Поштовани Викторе Фјодоровичу,

         Дозволите ми да вас срдачно поздравим у Москви. Ово је наш планирани сусрет везан за међувладине консултације, зато рачунам да ћемо моћи да кренемо у решавање питања која су за нас најосетљивија.

         Украјина је ван сваке сумње, у пуном смислу те речи, наш стратешки партнер и савезник. На жалост, а о томе смо већ говорили приликом нашег недавног сусрета у Сочију, током последње две године бележимо одређено снижење робне размене. У прошлој години је то смањење износило 11 одсто, а ове још 14,5 одсто. Дакле, дошло је време да предузмемо енергичне мере не само да размену вратимо на ниво из претходне године, већ и да створимо услове за кретање унапред.

         Протеклих година су наше колеге из владе, председници влада и министри, добро радили на осетљивим правцима. То су: енергетика, машиноградња, космос, авијација и бродоградња.

         Знам да су и вама реферисали о резултатима свог рада. Данас имамо шансу да ојачамо нашу споразумно-правну базу и да створимо неопходне услове да трговинско-економске везе између Русије и Украјине крену напред.

         Срећан сам што вас видим. Добро дошли!

         В. Јанукович: Хвала.

         Дубоко поштовани Владимире Владимировичу,

         Желим такође да истакнем да су на нивоу влада била прилично детаљно одрађена питања која су за нас у економији веома осетљива. Тачно сте указали да је дошло до пада узајамне трговине у две протекле године, о чему смо ви и ја много говорили у Минску, затим и у Сочију, што захтева да се умешају експерти.

         Мислим да ћемо у најскорије време морати да направимо координацију не само између наших држава, Русије и Украјине, већ и са другим државама ЗНД да би  у пуној мери ипак профункционисала зона слободне трговине.

         Знамо да дубоки ниво кооперације који постоји између Украјине и Русије, привлачи и друге земље ЗНД. И Украјина ће, као земља председавајућа у 2014. години, учинити све да координира тај посао.

         Имали смо прилику да исправимо ситуацију, јер се предузећа која су почела да губе обиме трговине, наравно, налазе у тешком економском стању.

         И техничке могућности се налазе тамо где је сачуван технолошки циклус, а није исплативо производити робу у малим серијама. Због тога је то наш заједнички задатак.

         Знам да сте упознати са послом који су одрадиле наше колеге из влада. Припремљени споразуми и мере које ћемо донети у најскоријем времену, омогућиће нам да у највећој могућој мери побољшамо ситуацију.

         У неким гранама, наравно, морамо ићи кардинална решења. Можемо заједно производити читав низ производа, нових производа, са новим квалитетом. То је за нас обострано исплативо.

         Морам дотаћи и наше традиционално питање - питање гаса.

         Надам се да ће бити реализован програм који је предложио Газпром Украјини, да ће и наш Нефтогаз видети своје могућности. У сваком случају, ви и ја нећемо спречавати њихове договоре, да ћемо помоћи да ова питања буду регулисана на принципима узајамне користи. То украјински робни произвођачи очекују са нестрпљењем.

         Желео бих да дотакнем, наравно, и осетљива питања као што су енергетска машиноградња, саобраћајна машиноградња, бродоградња, авио-индустрија и космос. Сви ови програми су или дорађени, или ће убрзо бити завршени, мислим, ове године.

         Уколико данас нешто и не потпишемо, онда треба то треба да потпишемо у наредном периоду и да на томе даље радимо. Наш данашњи сусрет у извесној мери - имајући у виду колико је одлука припремљено, посебно из области билатералне трговине - представља, у извесној мери, стратешки сусрет.

         Због тога не треба да се на овоме заустављамо, треба да и даље развијамо наше стратешко партнерство. Наравно, када је реч о прекограничној трговини, ради се о међурегионалној сарадњи. Ми обавезно морамо развијати те правце, правце који су људима битни приликом преласка границе и превоза робе.

         То су она питања којима, сматрам, треба да посветимо потребну пажњу када организујемо заједничке бизнис форуме. Региони много тога могу учинити, њима је веома важно да се створе услови. Боље речено - да им се не смета. Они ће се увек брзо договорити, посебно погранични региони. Зато мислим да овај задатак треба стално да буде у центру нашег рада.

         Не могу, а да не поменем прославу 200-годишњице Тараса Григорјевича Шевченка. Имамо програм који сте ви, како су ми рекли, прегледали и одобрили, јер је 2014. година јубиларна година. То је песник који наше народе обједињује. То је прозорљив човек који је много шта видео и завештао.

         Хвала вам, Владимире Владимировичу на обављеном послу. Мислим, да ће резултати обављеног посла бити основа наших даљих дејстава.

         В. Путин: Говорили сте и о хуманитарној компоненти и о 200 година Тараса Григорјевича Шевченка. Наше колеге из те области такође су радиле и већ имамо конкретне предлоге за развој хуманитарне сарадње. Она је веома важно за људе који не само што имају рођаке, а таквих породица је у Русији и у Украјини веома веома много, већ и за оне који данас раде у Русији.

         Само званични подаци говоре да код нас, из Украјине, ради око милион и по људи, док други подаци говоре да је реч о пет милиона. То је огроман број људи којима, наравно, треба стварати повољне услове да би овде могли да слободно живе и раде, дапрелазе границу и помажу својим породицама које од њих очекују подршку. О свему овоме данас ћемо разговарати.

         По завршетку разговора, Путин је објавио да ће украјинска државна компанија Нафтогаз одсад добијати руски природни гас осетно јефтиније него досад - по 268,5 долара за хиљаду кубних метара.

         Нагласио је притом да се ради о „привременој одлуци“ јер ће Москва и Кијев ускоро „разрадити ефикасну дугорочну шему сарадње у области гаса“.

         Ово је реално снижење цене гаса и реална помоћ Украјини која је досад руски гас плаћала по 400 долара за хиљаду кубних метара.

         Иначе, Путин је изјавио да са Јануковичем није разговарао о приступању Украјине Царинској унији РФ, Белорусије и Казахстана.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари