Москва задовољна што се не одричу Женеве

ПУТИН СА ОБАМОМ (ТЕЛЕФОНСКИ) И ЕРДОГАНОМ (У КРЕМЉУ) РАЗГОВАРАО О СИТУАЦИЈИ У СИРИЈИ

         РУСКИ лидер Владимир Путин разговарао је о ситуацији у Сирији са председником САД Бараком Обамом и турским премијером Реџепом Таипом Ердоганом.

         Са америчким колегом - телефонски и на иницијативу Беле куће.

         Прес секретар председника Русије Дмитриј Песков пренео је да се оцена ситуације двојице лидера у целини подудара, али да су остале разлике у практичном приступу рашавању проблема.

         Песков је додао да су у контексту дискусија које се воде у Савету безбедности УН Путин и Обама „исцрпно размотрили ситуацију у Сирији, констатујући тенденцију заоштравања”.

         „Размена мишљења је показала да се подударају генералне оцене о ситуацији у Сирији и коначни циљеви решавања... Ипак, остале су разлике у приступу које се тичу практичних средстава за остварење таквог решења” - рекао је Песков.

         Путин и Ердоган после разговора одржали су заједничку конференцију за штампу. И одговорили на питања руских и страних новинара који су се нашли у Кремљу.

         ПИТАЊЕ (Ердогану): „Турска, као што је познато, веома оштро критикује режим господина Асада и спремна је за његову смену. А Русија и Турска су, можда и више него друге земље, заинтересоване за стабилност у региону. Сматрате ли да би после смене режима Башара Асада Сирија могла да упадне у тотални хаос и да то може дотаћи суседне земље?

         ЕРДОГАН: Пре свега, ми делимо једне те исте ставове о стабилности на територији Сирије. Категорички смо против нарушавања територијалне целовитости Сирије.

         Такође вам је познато да је због дејстава аутократског режима у Сирији до данас погинуло око 18 хиљада људи. То је режим који без милости убија своје људе. На територији Турске се налази 40 хиљада избеглица из Сирије, 150 хиљада је на територији Јордана, а 20 хиљада на територији Либана.  

         Сматрамо да у Сирији треба да победи воља народа и желимо да судбину Сирије после Асада одреди сам народ Сирије, а не друге стране силе. Нека сиријски народ донесе своју одлуку.

         У таквој ситуацији важан задатак се налази пред Саветом Безбедности УН, а посебно пред сталним члановима Савета Безбедности. Саветовање које је одржано у Женеви, у суштини, представља важну „мапу пута”. Верујемо да се резултат може постићи управо у оквиру одлука које су донете у Женеви. Међутим, одлагање процеса повлачи за собом људске жртве: дешавају се убиства, исто као и за време владавине оца Башара Асада.

         Турска жели прекид масовних убистава, нека завлада мир у Сирији, нека победи воља сиријског народа и нека Сирија буде спашена.

         В.ПУТИН: Могу само да додам да Русија поздравља подршку Турске одлукама женевске „Групе за дејства”. То је добра основа за усаглашавање ставова у будућности.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари