Кремљ: NATO поново потврђује да је продукт конфронтације и да постоји ради конфронтације

ГРУШКО: АЛИЈАНСА НЕ МОЖЕ ДА ПОСТОЈИ БЕЗ ВЕЛИКОГ ГЕОПОЛИТИЧКОГ ПРОТИВНИКА

  • ПЕСКОВ: Са жаљењем констатујемо да се NATO и даље држи курса свог ширења, односно експанзије према границама Русије. То у Москви изазива забринутост и може изазвати само предвидљиве, испланиране и доследне кораке срачунате на осигуравање својих интереса и безбедности

        ГЕНЕРАЛНИ секретар NATO Јенс Столтенберг објавио је да ће јулски самит алијансе у Варшави бити „преломни“.

        Притом је прецизирао: „Морамо ојачати своје присуство на истоку Европе. Морамо тамо обезбедити своје мултинационално присуство. На тај начин ћемо послати сигнал да ће напад на једну земљу чланицу бити напад на цео NATO“.

        Кремљ је на ово одреаговао очекивано брзо и на очекиван начин, оценивши да се ради о експанзији западне војне алијансе поред граница Русије.

        Портпарол председника РФ, Дмитриј Песков, у име свог државног врха је изјавио:

        „NATO је продукт времена конфронтације. То је инструмент створен за конфронтацију. Зато је дискутабилно колико он уопште може доприносити општеевропској стабилности и безбедности. Са жаљењем констатујемо да се NATO и даље држи курса свог ширења, односно експанзије према границама Русије“.

        Песков је нагласио да то у Москви изазива забринутост и да може изазвати само „предвидљиве, испланиране и доследне кораке срачунате на осигуравање својих интереса и безбедности“.

        Посебно је указао: „Реторика NATO све је више у складу са временом хладног рата. Судећи по реторици, алијанса се великом брзином враћа у та времена, за која смо мислили да су остала далеко у прошлости. Изгледа да је NATO ту реторику чувао ту реторику у својим недрима“.

        Стални представник Русије при NATO, Александар Грушко, оценио је да се алијанса креће ка „обуздавању Русије“ јер није у стању да постоји „без великог геополитичког противника“.

        Грушко је навео да се алијанса, по свему судећи, враћа доктрини министра спољних послова Белгије, Пјера Армела, који је још 1966 предлагао да NATO споји политички дијалог (са СССР) са формирањем „моћних војних потенцијала“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари