Земље БРИКС ће 2028. давати 35-40 одсто светског БДП, а земље G7 – 27,8 одсто

РУСИЈА ЈЕ – УПРКОС САНКЦИЈАМА – ЕНЕРГЕТСКА И ПРЕХРАМБЕНА СУПЕРСИЛА, А ЧЕКАЈУ ЈЕ НОВЕ ТИТУЛЕ

* Ако се из рачуница искључе лепи "папирни" активи попут вредности светских брендова и ауторских права, руски БДП је прилично упоредив са немачким БДП-ом (једна од десет економски најразвијенијих земаља на свету): Русија има 4,81 трилиона долара наспрам немачких 4,85 трилиона долара за 2021-ву

* У ери криза, производња физичких добара је на првом месту, а на том плану је руска привреда не само јача од немачке, већ и више него двоструко већа од француске

___________________________________________________________

         Аутор: Кирил СТРЕЉНИКОВ

         КАКО то често бива у западном медијском простору, најсрамније чињенице о „златној милијарди“ изнесу се у јавност тек када их више није могуће сакрити.

         Међународни монетарни фонд је објавио свој извештај у којем признаје да је - под све већим притиском земаља БРИКС-а - дошло до брзог смањења економске хегемоније водећих западних земаља које представља G7.

         Западни експерти су 2007. објавили умирујући извештај према којем ће се укупан удео БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) светској економији моћи упоредити са уделом G7 не пре 2032. године...

         А испоставило се да су земље БРИКС-а сустигле G7 по доприносу светском економском расту већ 2020. године, а управо сада бројке, чак и креативно обрађене од стране посебних људи, тврдоглаво показују да ће до 2028. године БРИКС давати најмање 35 одсто (у неким изворима - око 40) светског БДП (у поређењу са 27,8 одсто земаља G7).

         У сличну замку су упали и западни аналитичари, који заправо оглашавају жеље светске „дубоке државе“, проценом руских перспектива и утицаја на глобалну економију.

         Против Русије је за годину дана трајања специјалне војне операције уведено више санкција него било којој другој земљи у историји, а главне говореће главе Запада су са насладом најављивале да ће се руска економија ускоро претворити у прах, у комадиће и атоме са српом и чекићем.

         Западно самопоуздање је било толико (па, не може бити да ће нека бензинска пумпа са ракетама моћи да се супротстави уједињеној економској моћи просвећеног Запада!) да се њихови аналитичари нису много ни замарали бројкама. Постојала је само једна прогноза: Русија ће бити брзо и неповратно уништена – прво економски...

         Током неколико година је лансирано поређење економија Русије и Италије, са тврдњом да је економија највеће земље на свету (Русије) толико смешна да не превазилази економију домовине пице и макарона.

         Међутим, нешто им је пошло наопако.

         Русија не само да није клекнула, већ није ни главу погнула. Још једном је потврђена позиција Русије као светске енергетске суперсиле, а томе је додата и титула светске прехрамбене суперсиле.

         А још неколико титула је на путу.

         Западни прогностичари су већ почели да признају да су погрешили.

         Угледнни амерички лист The National Interest објавио је чланак чији је главни закључак: поређење привреда Русије и Италије одаје еклатантну неспособност западних стручњака који су израчунали номинални БДП Русије био је око 2,29 билиона долара, док је италијански био 2,14 билиона долара.

         Али, према ауторима чланка, постојала је суштинска грешка у самом приступу: ни курс, ни паритет куповне моћи нису прилагођени животном стандарду и продуктивности рада, благостању по глави становника и, што је најважније, присуству у имовини живих материјалних ресурса и добара.

         За разлику од лепих "папирних" средстава попут вредности светских брендова, ауторских права и тако даље.

         Узимајући у обзир само овај амандман, руски БДП је прилично упоредив са немачким БДП-ом (једна од десет економски најразвијенијих земаља на свету): Русија има 4,81 трилиона долара наспрам немачких 4,85 трилиона долара за 2021-ву.

          Али, чак и овакве ревидиране процене не одражавају стварно стање ствари. У ери криза, производња физичких добара је на првом месту, а на том плану је руска привреда не само јача од немачке, већ и више него двоструко већа од француске.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари