Зеленски предлаже да америчка војска на територији ЕУ буде замењена - украјинском

ПРЕДСТАВИО НАЦИОНАЛНОМ ПАРЛАМЕНТУ „ПЛАН ПОБЕДЕ“ ОД 5 ТАЧАКА СА ТРИ ТАЈНА АНЕКСА

* На првом месту је пријем Украјине у НАТО „одмах“. Истовремено, Зеленски позива на укидање ограничења на употребу ракета дугог домета за нападе на руску територију. Такође: ширење украјинских војних операција на руској територији

* Четврта тачка Зеленског садржи позив за јачање санкција Русији и развој економског потенцијала Украјине. Навео је да његова земља има стратешке природне ресурсе вредне трилионе долара – уранијум, титанијум, литијум, графит и друге минерале, који ће „ојачати или Русију и њене савезнике, или Украјину и демократски свет у глобалној конкуренцији“. У овом контексту је предложио Западу да те ресурсе заједнички бране и на њима зараде

* Кремљ је план Зеленског већ назвао маском за наставак америчке политике усмерене на рат до последњег Украјинца

________________________________________________________________________

           УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски представио je свој „план победе“ у националном парламенту, који је претходно изнео америчком председнику Џооу Бајдену и другим савезницима.

           Тај план има пет тачака и три тајна анекса.

           Западни лидери су протеклих дана хладно реаговали на „план победе“.

           На првом месту је пријем Украјине у НАТО „одмах“. Истовремено, Зеленски позива на укидање ограничења на употребу ракета дугог домета за нападе на руску територију.

           Такође предлаже ширење украјинских војних операција на руској територији.

           У трећој тачки је захтев-иницијатива Зеленског да Запад у Украјини постави „свеобухватни ненуклеарни пакет стратешког одвраћања“, који ће бити довољан да је заштити од било какве војне претње.

           Очигледно је реч о војним базама земаља НАТО-а и ракетним системима различитог домета.

           Четврта тачка садржи позив за јачање санкција Русији и развој економског потенцијала Украјине.

           Према Зеленском, његова земља има стратешке природне ресурсе вредне трилионе долара – уранијум, титанијум, литијум, графит и друге минерале, који ће „ојачати или Русију и њене савезнике, или Украјину и демократски свет у глобалној конкуренцији“.

           У овом контексту је предложио Западу да те ресурсе заједнички бране и на њима зараде.

           Пета тачка описује послератно устројство Украјине и коришћење њеног стеченог војног искуства за заштиту Европе.

           Зеленски предлаже да се америчка војска на територији ЕУ замени војним особљем Оружаних снага Украјине.

           Кремљ је план Зеленског већ назвао маском за наставак америчке политике усмерене на рат до последњег Украјинца.

           Четврта тачка Зеленског је од посебног интереса.

           Амерички републикански сенатор Линдзи Грејем (у Русији се третира као терориста и екстремиста) рекао је у септембру да би украјински ресурси били корисни за америчку економију.

           „Они имају минерале вредне трилион долара који могу бити од користи нашој економији“, нагласио је.

           Имајући на уму процењену укупну вредност рудних ресурса Украјине, рекао је да „седи на 10–12 билиона долара“.

           Московски економиста Иван Лизан, оценио је:

           „У суштини, Зеленски је спреман да преда Украјину Западу као колонију у замену за учешће западних трупа у ​​непријатељствима.

           Лизан тврди: „Ти ресурси не вреде трилионе долара,  а и нису Западу претерано потребни јер већ у потпуности контролише Украјину и извози из ње све ресурсе који су му потребни“.

           „Такав договор нема економског смисла. Зеленски нуди Западу да купи оно што већ контролише. Запад нема проблема са приступом природним ресурсима у Украјини. Контрола над рударским предузећима нам омогућава да добијемо сировине по повлашћеним ценама у било ком обиму ако су потребне“, објаснио је Лизан.

           Према његовим речима, главна лежишта природних ресурса у Украјини истражио је Совјетски Савез. Међу минералима које Зеленски наводи, највећи финансијски интерес може бити литијум који се користи за производњу батерија.

           „Цена литијума, наравно, може да порасте због његове потражње. А титанијум, који је пре једног века копао у малим количинама, сада се производи у огромним количинама и постаје јефтинији захваљујући совјетској индустрији. Дакле, оно што данас вреди трилионе долара сутра може коштати милијарде, па чак и милионе“, напомиње Алексеј Анпилогов, стручњак за енергетски сектор.

           Истовремено, географски положај лежишта још увек може да игра улогу у непријатељствима и линијама разграничења. „На пример, главна налазишта титанијума налазе се у Дњепропетровској области, у региону Кривог Рога. Украјина је могла Западу да понуди производњу титанијумског „сунђера“, али је практично изгубила тај посао“, додао је Лизан.

           Резерве титанијума постоје и у Житомирској области, напомиње Анпилогов:

            „Уколико непријатељства дођу у Дњепропетровску област, Украјина може изгубити и та налазишта титанијума. А налазишта уранијума, поред Дњепропетровске области, налазе се и у Кировоградској области. Средина земље је огроман такозвани кристални масив“.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари