Заев: Спреман сам за национални консензус поводом „Северне Македоније“

ПРЕТХОДНО ЏАФЕРИ НИЈЕ ДОЗВОЛИО ДА ЛИДЕР ВМРО-ДПМНЕ МИЦКОСКИ НАСТУПИ У СОБРАЊУ

* Амерички премијер у Скопљу рекао посланицима опозиције: „Као први у Влади, позивам вас да заједно седнемо да правимо амандмане. Један је да испред `Македонија` додамо `Северна`. Други је да истакнемо одлуке Аснома - да не би било иредентистичких позива. Да поктврдимо да смо за европска начела неповредивости граница и без територијалних претензија

* Вашингтон се отворено умешао у расправу о уставним променама у Македонији. Помоћник државног секретара за Европу и Евроазију Вес Мичел упутио је писмо врху ВМРО-ДПМНЕ у којем, поред осталог, наглашава да је Договор са Грчком за Македонију и њену „светлију будућност“ прилика каква јој се неће указати деценијама

* Мичел је Христијану Мицкоском и руководству главне опозиционе партије и највеће партије етничких Македонаца предложио – верујући да би то омогућило да посланици опозиције подрже све што намећу САД и ЕУ – ВМРО-ДПМНЕ својима дозволи да о уставним амандманима гласају ослобођени обавезе да се држе партијског курса и политике

_____________________________________________________________________________

          АМЕРИЧКИ премијер у Макдонији Зоран Заев изјавио је да је спреман да седне са свима, укључујући и лидера опозиције Христијана Мицкоског, како би се постигао национални консензус око уставних промена.

         „Апелујем, ово је дебата само за потребе уставних измена. То је преозбиљан посао. Спреман сам да седнем са свима, укључујући и лидера опозиције, да бисмо изградили национални консензус", рекао је Заев у парламенту, где посланици други дан расправљају о изменама устава везаним за промену имена државе у складу са Договором са Грчком.

         Заев је притом позвао опозицију да учествује у изради амандмана, које Влада Македоније треба да припреми у року од 15 дана, ако посланици двотрећинском већином одлуче да прихвате предлог да се приступи уставним променама.

         "Ја, као први у Влади, позивам вас да заједно седнемо да правимо амандмане. Један је да пред Македонија додамо Северна. Други је да истакнемо одлуке Аснома - да не би било иредентистичких позива. Да потврдимо да смо за европска начела неповредивости граница и без територијалних претензија", рекао је Заев.

         Македонски премијер се у расправу укључио на захтев посланика опозиције да буду упознати са садржајем амандмана, истичући да и власт и опозиција треба да учествују у изради амандмана.

         Заев је поновио да Договор са Грчком о решавању спора око имена Македонија води ка пријатељству и изразио спремност за додатни амандман, ако се сматра да је потребан, којим би додатно био потврђен (македонски) идентитет.


         У послеподневној расправи посланица ВМРО ДПМНЕ Елизабета Канчевска-Милевска је позвала на разум и национални консензус, али се у десетоминитном говору није изјаснила да ли ће гласати за уставне измене.

         „Лидери политичких партија треба да седну за заједнички сто, треба нам консензус и дијалог, уместо наметања", рекла је она.

         У парламенту Македоније је јуче почела вишедневна пленарна седница о предлогу за приступање уставним променама и промени назива државе у складу са договором са Грчком у којој премијер Заев и посланици владајуће коалиције, за сада, неуспешно убеђују опозиционе колеге да подрже тај предлог.

         Предлог сада има подршку 72 посланика владајуће коалиције СДСМ и ДУИ и мањих албанских партија, али је за усвајање потребна двотрећинска већина од 80 гласова, што значи да је потребна подршка и најмање осам посланика ВМРО ДПМНЕ.

         Понуда Заева – коај је дошла вероватно на иницијативу америчке амбасаде – уследила је након што је Шиптар Талат Џафери – који је уз кршење процедуре и наметање изабран за председника Собрања - није данас дозволио лидеру опзиционе ВМРО ДПМНЕ Христијану Мицкоском, који није посланик, да говори на пленарној седници о предлогу за измене македонског устава.

        Џафери је рекао да му Пословник не допушта да Мицкоском дозволи да, као лидер опозиције, говори на пленарној седници, јер је та могућност предвиђена само за државне фунционере.

         "То није моја воља. Не постоје услови по којима бих позвао Христијана Мицкоског да учествује у раду (парламента)", рекао је Џафери.

         Шеф посланичке групе ВМРО ДПМНЕ Драган Данев претходно је саопштио да је та странка поднела захтев да њихов лидер говори на пленарној седници о предлогу Владе Македоније за уставне измене у складу са договором с Грчком о промени имена државе.

         Након што је Џафери то одбио, Данев је са говорнице истакао да би Мицкоском требало дозволити да се обрати као лидер опозиције због, како је рекао, "сензитивне актуелне политичке ситуације".

         Председник парламента је додао да захтев није ни добио, јер га је посланичка група ВМРО ДПМНЕ адресирала на "господин Џафери", а не "председник палрмента Џафери", јер не признају његов легитимитет.

         "Писмо са захтевом сте можда послали у село Форино, где живи господин Џафери. Овде постоји Џафери који је председник парламента”, рекао је Талат Џафери посланику ВМРО ДПМНЕ Даневу.

         Другог дана пленарне расправе посланици владајуће већине СДСМ и ДУИ како за сада изгледа безуспешно покушавају да убеде опозиционе колеге из ВМРО ДПМНЕ да гласају за уставне измене које предлаже Влада Македоније, чија је реализација услов за евроатлантске интеграције земље.

         Пленарна расправа, према проценама, могла би да траје до четвртка. У случају да владајућа коалиција обезбеди подршку опозиције за потребну двотрећинску већину за подршку предлогу за уставне измене, Влада предлаже нацрт амандмана и парламент наставља расправу о изменама македонског Устава.

        На страни Заева и своје власти у Скопљу – Вашингтон се данас укључио и јавно.

        Помоћник државног секретара за Европу и Евроазију Вес Мичел упутио је писмо врху ВМРО-ДПМНЕ у којем, поред осталог, наглашава да је Договор са Грчком за Македонију и њену „светлију будућност“ прилика каква јој се неће указати деценијама.

        Мичел је Мицкоском и руководству главне опозиционе партије и највеће партије етничких Македонаца предложио – верујући да би то омогућило да о уставним амандманима гласају ослобођени обавезе да се држе партијског курса и политике.

        Јасно је да су и "заједничка израда уставних амандмана" и Мичелово слободно гласање посланика у истој функцији - сламања отпора ВМРО-ДПМНЕ и њених бирача промени имена земље.

        Ако Мицкоски и његова партија на то пристану - њихове шансе на наредним изборима знатно ће се смањити.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари