Велики конфликт на Блиском истоку за Американце би био `рудник злата`

ВАШИНГТОН СЕ НАШАО ПРЕД ИЗБОРОМ: ИЛИ ИЗНОВА ОСВАЈАТИ ИРАК ИЛИ ОДЛАЗИТИ      

* Доналд Трамп је дошао на власт нудећи две максиме. Прву сви памте до данас: „Учинимо Америку опет великом!“ А другу су масе позаборавиле: „Мир помоћу силе“

* Ова друга крилатица, коју је био пригрлио Роналд Реган, вуче корен од римског императора Хадријана који је говорио: „Мир помоћу силе, а ако то не прође, онда – мир преко рата“. Њен смисао у америчкој политичкој култури је овај: Америка мора да ради на стању у свету које ће њој погодовати – ослањајући се на демонстрацију силе или примену силе. Фактички, ово подразумева да Америка треба да све себи потчини силом или да их разбије силом. Управо је то основа Трампове политике

* Да је Иран, светећи се за убиство Касема Сулејманија,  ударио моћно – САД би региону приредиле рат који би нанео огромну штету и Кини и Ирану, и ЕУ, а Америку би позлатио...

* На губитку би, упркос поскупљењу нафте, била и Русија јер би је слабљење Кине суочило са САД – један на један. И, не са овим Сједињеним Државама већ са САД које би постале и енергетска суперсила и глобални извозник нафте, са економијом која на томе бурно расте

_________________________________________________________________

        Аутор: Александар ТИМОХИН

        ПЕТОГ јануара 2020-те на улице иранских градова је изашло безмало шест милиона људи. Сви су желели да тог дана одају пошту који је за живота био легенда иранских специјалних операција и тајног ратовања.

         Човеку који би – да је то желео – глатко потукао сваког противкандидата на председничким изборима.

        Историјску личност такве величине и такве популарности да су га у Ирану сви звали само „Командантом“. Без презимена.

        Касем Сулејмани је био херој рата са Ираком. Са 27 година је командовао бригадом, а са 30 – дивизијом.

        Деведесетих је био организаторе специјалне операције против Талибана.

        Створио је ирански систем асиметричног ратовања.

        Због чега је Трамп наредио да се Сулејмани ликвидира?

        Доналд Трамп је дошао на власт нудећи две максиме. Прву сви памте до данас: „Учинимо Америку опет великом!“ А другу су масе позаборавиле: „Мир помоћу силе“.

        Ова друга крилатица вуче корен од римског императора Хадријана који је говорио: „Мир помоћу силе, а ако то не прође, онда – мир преко рата“.

        Ову крилатицу је у своје време био пригрлио Роналд Реган. Њен смисао у америчкој политичкој култури је овај: Америка мора да ради на стању у свету које ће њој погодовати – ослањајући се на демонстрацију силе или примену силе.  

        Фактички, ово је значило да Америка треба да све себи потчини силом или да их разбије силом. Управо ово је основа Трампове политике.

        Он још ни једном није био миротворац,  а `добри односи` са неком земљом подразумевају њену капитулацију поводом свих питања, као услов за све.

        Трамп је био присталица Регана, а сада себе, очито, сматра настављачем његовог дела.   

        У новембру ће у САД бити одржани председнички избори. Трамп је својим бирачима много шта био обећао и много шта је и реализовао.

        Обећао им је економски раст и – добили су га. Али, нису добили повлачење америчких трупа из Авганистана, Ирака и Сирије. Због отпора дубоке државе.

        Зато је у врху његове администрације могла бити смишљена игра са више потеза. Игра после које би останак америчких војних контигената у тим земљама постао немогућ.

        Убиство Сулејманија могло би одиграти ту улогу. Уосталом, парламент Ирака је већ затражио да Американци напусте ту земљу.

        То је Вашингтон довело пред избор: или изнова освајати Ирак или одлазити.

        Зато Трамп све заводи у слепу улицу, па тражи од Ирака неприхватљиво - да му плати за војне аеродроме које су САД изградиле.

        Трампову сложену игру могао је осујетити једино несразмерни контраудар Ирана. Међутим, и у том случају би повукао војску из Сирије и Ирака и тако испунио предизборно обећање.

        А са Ираном би ионако ратовао дистанционо, ракетама и авијацијом, а не копненим снагама. И такав рат би му обезбедио подршку Израела и америчког јеврејског лобија.

        Иран не би имао чиме да туче територију САД, па би му преостало да удара по савезницима САД у свом региону.

        Ирански удар по Саудијској Арабији имао би драматичан утицај на светско тржиште нафте. Само, и то би било повољно по САД.

        Саудијци нису само основни савезник САД међу Арапима, него и Кине која им испоручује балистичке ракете.

        Кина је некада могла да се задовољава само својом нафтом, али је то одавно прошлост.

        Ако нафта осетно поскупи – то ће бити јак ударац кинеској економији, а ако је уопште не буде...

        То би било феноменално повољно по САД. Велико и нагло поскупљење нафте учинило би профитабилном њихову нафту добијену из шкриљаца...

        Да је Иран ударио моћно – САД би региону приредиле рат који би нанео огромну штету и Кини и Ирану, а Америку би позлатио...

        Све у свему, Трампова победа је гарантована. При сваком развоју догађаја.

        На губитку би, упркос поскупљењу нафте, била и Русија јер би је слабљење Кине суочило са САД – један на један. И, не са овим Сједињеним Државама већ САД које би постале и енергетска суперсила и глобални извозник нафте, са економијом која на томе бурно расте.

        Скупа нафта би, наравно, и Европску унију повукла надоле...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари