Украјина и даље себи копа јаму: ракинула Споразум о пријатељству са Русијом

РАСКИД СТУПА НА СНАГУ 1. АПРИЛА 2019. ИАКО ЈЕ МОСКВА И ДАЉЕ НАЈВЕЋИ ЕКОНОМСКИ ПАРТНЕР КИЈЕВА

Борис јељцин и Леонид Кучма потписују "Велики споразум"

* Русија се Споразумом обавезала да Кијеву за право да њена Црноморска ратна флота остане у својим кримским базама плаћа по 100 милиона долара годишње. Украјина  је имала обавезу да руском језику обезбеди статус официјелног. Прелазак из једне земље у другу гарантован је и на основу личних карата, а  Украјина је имала повлашћени приступ тржишту Русије

*  Иступање из Споразума је Петру Порошенку потребно да би од Русије, уочи председничких избора планираних за 31. март на којима сада има слабе шансе, правио непријатеља, а све који се томе буду противили – да прогласи за „Путинову пету колону“

______________________________________________________________________

         ВРХОВНА рада (парламент) Украјине подржала је предлог шефа државе, Петра Порошенка, да не продужи важење Споразума од пријатељству и сарадњи са Русијом који истиче 1. априла 2019-те.

         „За“ је гласало 277 посланика, а довољно је било и 226,  а Порошенков предлог је имао форму закона.

         Порошенко је имао све разлоге да пође на раскид Споразума у време када је буктио рат у Донбасу, али није. одлучио се за тај потез сада јер га 31. марта чекају председнички избори на којима тренутно нема праву шансу да победи.

         Споразум је био потписан  31. марта 1977-ме, а на снагу је ступио 1. априла 1999-те. Са роком важења – десет година.

         Тим документом се Русија обавезала да Кијеву за право да њена Црноморска ратна флота остане у својим кримским базама плаћа по 100 милиона долара годишње.

         Украјина  је имала обавезу да руском језику обезбеди статус официјелног.

         Прелазак из једне земље у другу гарантован је и на основу личних карата.

         Према Споразуму, Украјина је имала повлашћени приступ тржишту Русије, а обе стране су се њиме обавезале да неће ступати ни укакве „непријатељске пактове“.

         Унапред је јасно да ће од раскида Споразума много више штете имати Украјина.

         Кијев од РФ купује 67 одсто угља који троши и до 35 одсто нафтних деривата. Русија му је – упркос свему – и даље највећи трговински партнер.

         Порошенкова изборна тактика је, по свему судећи, у прављењу непријатеља од Русије, при чему ће сви који се томе буду противили бити проглашавани за „Путинову пету колону“.

           Споразум је Украјини гарантовао и да ће задржати границе совјетске Украјине као своје нове државне границе. Сада је кијевски режим и то сам довео у питање...

         Све је ово на старој пољско-католичкој, а последњих деценија – и америчкој, лини:  Украјина није Русија.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари