Трампа противници оптужују да руши долар у колаборацији са Путином и Сијем

АМЕРИЧКИ ЛИДЕР ИМА ШАНСУ АКО НЕ БУДЕ ЗАУСТАВЉЕН ИМПИЧМЕНТОМ ИЛИ „МЕТКОМ ИЗ ДАЛАСА“

* Трампа настоје да зауставе одмах и без обазирања на штету коју ће то нанети америчкој државности, политичком систему и међународној репутацији САД. Али, зашто?

* Америчког председника оптужују да спрема испланирано убиство долара. Претходних месеци је Трамп био оптуживан да се упушта у претеране ризике који штете националној валути, а сада – да припрема смишљени злочин против долара

* Колумниста британске новинске агенције Reuters пише: „Амерички изолационизам доводи у питање статус долара као светске резервне валуте“. „Амерички изолационизам“ је у том тексту само еуфемизам за „политику садашњег председника САД“

* Амерички магазин „Forbes“ иде још даље у коментару Чарлса Волеса: „Министар иностраних послова Русије рекао је да земље које су суочене са санкцијама (САД) – то јест, Иран, Турска и Русија – могу почети да користе своје националне валуте у међународној трговини. Било је у томе и алузије да се примиче крај долару као међународној резервној валути. Вероватно нико не би био срећнији ако се то догоди од председника Доналда Трампа“

* Кошмар Трампа и његових присталица је у страховању да ће на крају од економије САД остати само огромна машина за штампање долара, а цео амерички људски капитал се претворити у псеудостартапере, риелтере, пиар менаџере и професионалне борце за права мањина. Да би осујетили овакву апокалипсу, Трамп и његови кључни сарадници за почетак желе једно: да сваки увоз у САД постане скуп, а сваки амерички извоз – јефтин. Отуда трговински ратови са целим светом... А за ово последње је Трампу потребан слаб долар

____________________________________________________________________________

         Пише: Иван ДАНИЛОВ, аутор блога Crimson Alter

         АКО се прагматично погледа на страсти које букте унутар значајног сегмента америчке политичке елите који жели да уништи политичку каријеру Доналда Трампа,  намеће се и питање: откуд такве и толике емоције?

         Трампа настоје да зауставе одмах и без обазирања на штету коју ће то нанети америчкој државности, политичком систему и међународној репутацији САД. Али, зашто? Зар Америка није већ имала председнике које је део елите мрзио? Имала је, па није (изузетак је Кенеди) проитив њеих предузимала крајње мере.

         Ако се одбаци пропагандистичка плева, преостаје једна теорија која идеално објашава напоре који се предузимају за Трампову елиминацију. Медији који `одрађују` Трампов медијски одстрел мотив чак и не скривају нарочито. Све је на површини.

         Америчког председника оптужују да спрема испланирано убиство долара. Претходних месеци је Трамп био оптуживан да се упушта у претеране ризике који штете националној валути, а сада – да припрема смишљени злочин против долара.

         Најсмелији аутори чак тврде да су му помоћници у томе Владимир Путин и Си Ђинпинг.

         Колумниста британске новинске агенције Reuters пише:

         „Амерички изолационизам доводи у питање статус долара као светске резервне валуте“.

          „Амерички изолационизам“ је у том тексту само еуфемизам за „политику садашњег председника САД“.

         Симптоматично је што један од водећих мејнстрим-медија- планете о ризицима по америчку валуту говори у терминима које користе руски званичници који указују да ће коришћење долара као политичког оружја неминовно поткопати његов посебни статус.

         Ако чак и веома уздржаа влада Немачке преко свог министра спољних послова, Хајка Маса, објављује да је неопходно створити светску финансијску инфраструктуру (укључујући аналог SWIFT-у и ММФ), који би функционисали мимо америчког финансијског система (и долара) – може се смело констатовати да је „процес кренуо“.

         Магазин „Forbes“ иде још даље у коментару Чарлса Волеса са овом основном поруком:

         „Министар иностраних послова Русије рекао да земље које су суочене са санкцијама (САД) – то јест, Иран, Турска и Русија – могу почети да своје националне валуте користе у међународној трговини. Било је у томе и алузије да се примиче крај долару као међународној резервној валути. Вероватно нико не би био срећнији ако се то догоди од председника Доналда Трампа“.

         Ово је донекле засновано на ономе што сам Трамп говори. Јер, како он види ствари, постоје само две категорије држава: губиттнице и победнице.

         Губитнице су оне које туђу робу и услуге купују више него што саме производе и продају другима, па имају негативан трговински салдо. А победнице су оне које производе робу коју масовно купују лузери.

         У овом Трамповом оквиру, САД, Шпанија или Грчка су лузери, а Кина, Немачка и Русија – победнице.

         Трампови критичари, међутим, указују да је управо постојећи систем за САД повољан јер земљама извозницама плаћају доларима које могу штампати безмало у неограниченим количинама, а притом понављати другима бесмртне речи свог министра финансија Џона Конолија: „Долар је наш новац а ваш проблем“.

         Трамп и многе његове присталице сматрају да је управо то неопростива глупост јер води ка томе да у САД има смисла производити само доларе, па из земље беже радна места и индустија, а паметне земље-победнице за `зелене папириће` купују важне технологије и ресурсе.

         Кошмар Трампа и његових присталица је у страховању да ће на крају од економије САД остати само једна огромна машина за штампање долара, а цео амерички људски капитал се претворити у псеудостартаптере, риелтере, пиар менаџере и професионалне борце за права мањина.

         Да би осујетили овакву апокалипсу, Трамп и његови кључни сарадници за почетак желе једно: да сваки увоз у САД постане скуп, а сваки амерички извоз – јефтин. Отуда трговински ратови са целим светом... А за ово последње је Трампу потребан слаб долар.

         Он без слабог долара нпросто неће моћи да амерички трговински салдо изведе из минуса...

         Трамп и његов тим верују да су у стању и да препороде америчку индустрију, и да све победе у трговинским ратовима. А и да ће им то поћи за руком пре него што Кина, Русија и ЕУ успеју да створе алтернативни финансијски систем који ће функционисати.

         Велико је питање хоће ли Трамп бити политички у стању да обезбеди слабљенње долара које му је потребно, али он у тој амбицији није усамљен. На његовој страни су амерички индустријски капитал и део финансијских  `ајкула` које се надају да ће зарадити огроман новац на реиндустријализацији САД  и расту америчког извоза.

         Примера ради, финансијски конгломерат „БлекРок“,  под чијом управом су активе у вредности 6,288 трилиона долара, већ је прогласио да би слаб долар био добар за америчко финансијско тржиште.

         Ако Трампово председниковање не буде прекинуто  импичментом, пучем,  уставном кризом или метком каквог „усамљеног стрелца из Даласа“ – он и његови савезници имају шансу да остваре што су наумили.

         Тачније, постоје озбиљне сумње поводом Трамповог обећања бирачима да ће Америку опет учинити великом, али ће вероватно успети са планом „слаби долар“...

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари