The Economist: Сједињене Државе и Кина су на корак до – ратне катастрофе
СИМПТОМАТИЧАН РЕДАКЦИЈСКИ УВОДНИК ЛОНДОНСКОГ ЛИСТА КОЈИ КОНТРОЛИШУ РОТШИЛДИ
* У коментару се подсећа на инцидент из априла 2001. године када су се сударили амерички извиђачки авион ЕР-3 и кинески ловац J-8II и наглашава: да је у зони Јужног Кинеског мора, које у Пекингу сматрају својим, све више „ваздушних инцидената“ и да неки сличан може довести до рата
______________________________________________________
СЈЕДИЊЕНЕ Државе и Кина су само на корак од војне катастрофе, наводи The Economist у редакцијском коментару.
Британски лист је првоподсетио на инцидент који се догодио у априлу 2001. године. Тада се амерички извиђачки авион ЕР-3 сударио са ловцем J-8II Народноослободилачке армије Кине.
Тај инцидент се догодио у Јужном Кинеском мору. Авион америчког ваздухопловства био је озбиљно оштећен и без дозволе је слетео на острво Хајнан, где су кинеске снаге безбедности и испитале сва 24 члана посаде тог шпијунског авиона.
После извињења америчког амбасадора у Пекингу Џозефа Пруера, `шпијуни`су били.
За окончање тог сукоба била је потребна и одређена доза среће.
Тадашњи шеф Беле куће, Џорџ Буш, поверио је конфликт државном секретару Колину Пауелу, који је имао изузетан утицај и био у стању да доноси брзе и ефикасне одлуке, наводи се у чланку The Economist.
Овај лист контролишу Ротшилди, а у његовом уводнику се указује да све пристраснији Конгрес САД и амерички либерални медији сигурно неће дозволити Вашингтону да направе компромис са Кином.
Пекинг сада такође није спреман на уступке у случају новог озбиљнијег инцидента – наглашава The Economist.
Према експерту за кризне ситуације, Џангу Туошену, Кина и Сједињене Државе се суштински не слажу око тога како да избегну могуће инциденте у ваздуху.
Пекинг инсистира да САД обуставе летове својих војних авионе уз границе Кине.
У Вашингтону сматрају да их неће бити ако се кинески пилоти – при сусрету са америчким авионима – буду понашали „мирно и предвидљиво“.
Током 2021-ве се догодило неколико опасних инцидената са учешћем америчких и кинеских ратних авиона.
The Economist закључује: „Опасна зближавања авиона две земље у једном тренутку могу довести до катастрофе, а настали проблем биће много теже решити него раније.