Шведска – уз Белорусију – једина у Европи без карантина, чак подстиче младе да иду у кафиће и барове
ЗАТВОРИЛА САМО ФАКЛУТЕТЕ – ШКОЛЕ И ДЕЧИЈЕ ЈАСЛИЦЕ КАО ПРЕ ЕПИДЕМИЈЕ
* Главни епидемиолог Шведске Андерс ТЕГНЕЛ: Затварање школа и јаслица земљу би лишило четвртине медицинског персонала (јер би лекари и медицинске сестре морали да чувају децу), а ако би то препустили својим родитељима – проширили би епидемију међу њима
* Тајна је у томе што Шведска и нема амбицију да зауставља коронавирус.Њене власти су уверене да ће млади лако поднети инфекцију и стећи имунитет, да је довољно да запослени – који се заразе – остану неколико дана код куће и да се врате на радно место чим им буде боље. Ово није случајно. Шведска економија је изводно оријентисана, а прогнозе су да ће због пандемије – и без карантина - имати пад БДП до 8 одсто и скок незапосености на 10 одсто
* Та земља је 1. априла имала око 5.000 инфицираних и 239 умрлих (смртност око 5 одсто). Недељу дана раније имала је два и по пута мање инфицираних и безмало 10 пута мање умрлих, али не одустаје
__________________________________________________________________
Аутор: Геворг МИРЗАЈАН
ЕПИДЕМИЈА коронавируса већ је показала да се централизоване државе против ње боре успешније него либералне демократије.
У већини ових других влада хаос са високим нивоом смртности (Италије – 11,7 одсто, Шпанија – 8,8 одсто, Велика Британија – 8 одсто, Француска – 6,7 одсто). Кина је драконским мерама смањивања мобилности становништва зауставила проценат смртности на 4 одсто.
Изгледа да ће се срушити још један мит о супериорности либералне демократије и одговорном понашању грађана-либерала.
Сада је Шведска једина нада колективног Запада јер једина не уводи ниакав карантин. Зато што верује у самосвест својих грађана и њихову нордијску дисциплинованост. Али, и зато што сматра да се опасност од коронавируса у другим земљама – преувеличава.
Шведска стратегија полази од тога да је довољно заштитити само старије становништво и да нема потребе за „колективним легањем“ на шине којима се крећу вируси.
Шведски премијер Стефан Левен позвао је сународнике да ограниче контакте са старијима и да се – кад их није могуће избећи – придржавају правила.
Шведска је затворила своје универзитете, али није школе и дечије јаслице.
Главни епидемиолог Шведске Андерс Тегнел објаснио је затварање школа и јаслица земљу лишило четвртине медицинског персонала (јер би лекари и медицинске сестре морали да чувају децу), а ако би то препустили својим родитељима – проширили би епидемију међу њима.
Шведске власти нису се одлучиле ни за затварање ресторана и барова.
Нити за „италијанске карантине“.
Тајна је у томе што Шведска и нема амбицију да зауставља коронавирус.
Њене власти су уверене да ће млади лако поднети инфекцију и стећи имунитет, да је довољно да запослени – који се заразе – остану неколико дана код куће и да се врате на радно место чим им буде боље.
Државни функционери апелују да буде „социјално одговорна“, али и да одлази у продавнице, ресторане и кафиће и тиме „обезбеди подршку малом бизнису“.
Ово није случајно. Шведска економија је изводно оријентисана, а прогнозе су да ће због пандемије имати пад БДП до 8 одсто и скок незапосености на 10 одсто.
Државни врх Шведске не крије своју рачуницу: ако уведемо тотални карантин – све ће бити још горе.
Тегнел је додатно објаснио: „Ми смо за добровољне мере јер смо навикли да тако живимо. Наше искуство је потврдило оправданост таквог приступа“.
За нешто слично биле су се определиле и Велика Британија и Холандија, али су се у међувремену окренуле карантинима.
Британски лекари су били категорични: ако не буде оштрих мере – епидемија ће ће `однети` до 250.000 Британаца.
Буне се и неки лекари и вирусолози у Шведској и траже да буду затворени „макар центри за забаву“. Неки чак оптужују власт да се упустила у експеримент над 10 милиона грађана Шведске.
Та земља је 1. априла имала око 5.000 инфицираних и 239 умрлих (смртност око 5 одсто).
Недељу дана раније имала је два и по пута мање инфицираних и безмало 10 пута мање умрлих.
Шведске власти су у међувремену објавиле да ће одсад тестирати 20-30 људи недељно.
Тегнел не искључује ризик да се у његовој земљи у некој форми „понови Италија“, али је и даље на свом положају...
(сажета верзија текста)