Rand Corporation: До сукоба Русије и НАТО може доћи ако Москва процени да ће бити нападнута

АМЕРИЧКИ СТРАТЕШКИ АНАЛИТИЧКИ ЦЕНТАР: ОДМАХ МОЖЕ БИТИ УПОТРЕБЉЕНО ТАКТИЧКО АТОМСКО ОРУЖЈЕ

* Окидач могу бити ограничено учешће НАТО снага у операцијама у Украјини и концентрација трупа у офанзивним конфигурацијама на источној граници Алијансе

* До ескалације и директног сукоба између Руске Федерације и НАТО-а може доћи и због наизглед безначајних ствари, тако да је потребно сваки корак унапред прорачунати. „Спирале ескалације између НАТО-а и Русије подједнако ће вероватно произаћи из акција Сједињених Држава и њихових савезника као и из акција Русије

* Препорука западним владама: „Немојте давати изјаве о промени власти у Русији: „Изјаве лидера који експлицитно позивају на промену режима могу повећати ризик да Кремљ види директан сукоб против НАТО-а као неопходан за опстанак режима

__________________________________________________________

       ПОЗНАТИ амерички аналитички центар Rand Corporation објавио је извештај о вероватноћи директног рата између НАТО-а и Русије.

       Главни закључак је да постоји могућност директног сукоба ако Русија буде сматрала да се Алијанса спрема да нападне Руску Федерацију на територији Украјине.

       „Највећи ризик да Русија одлучи да директно удари на НАТО-а биће ако Москва дође до закључка да су неизбежни велики директни напади НАТО-а на руске војне снаге у Украјини“, наводи се у извештају.

       Окидач могу бити ограничено учешће НАТО снага у операцијама у Украјини и концентрација трупа у офанзивним конфигурацијама на источној граници Алијансе.

Седиште Rand Corporation 

       „У таквим околностима, Москва може одлучити да нема другог избора осим да смањи штету коју НАТО може да изазове тако што ће прва ударити на кључне савезничке снаге“, указује Rand Corporation.

       Према њеним аналитичарима, може одмах доћи до употребе тактичког нуклеарног оружја.

       Американци наводе конкретне знакове по којима ће се моћи закључити да Русија сматра  да ће Алијанса интервенисати:

       1. Политички и медијски позиви на рат против Руске Федерације на Западу.

       Русија може закључити да је директна интервенција НАТО-а постала врло вероватна или чак неизбежна, без обзира на званичне изјаве.

       Ако се, међутим, медијској кампањи дода размештање оружја дугог домета, могући су превентивни удари Руске Федерације по средства подршке НАТО нападима. Наиме, по сателитима и електронским системима ради „ослепљивања“ снага Алијансе.

       2. Ако Русија „погрешно протумачи“ јачање НАТО-а на источном крилу. Мало је вероватно да ће само гомилање трупа изазвати превентивни удар, али ако тамо почне да се границама Русије примиче оружје дугог домета способно да „обеглави војно и политичко руководство Русије“, онда би Москва то могла сматрати директном претњом и одговорити нападом.

       3. Уколико учешће војних добровољаца из земаља НАТО-а на територији Украјине постане претерано, као и снабдевање Кијева новим врстама наоружања.

       Москва би могла сматрати да се Алијанса већ директно умешала у сукоб. Одговор Русије може бити извођење сличних операција на територији земаља НАТО-а или близу њихових граница.

       Уколико се доток наоружања толико повећа да угрози целу специјалну операцију (и под условом да се тај ток унутар Украјине не може прекинути), не искључују се напади на линије снабдевања НАТО-а.

       Rand Corporation рат између Русије и Алијансе ипак не сматра неизбежним, а САД и њиховим савезницима препоручује да пазе на потенцијалне окидаче.

Руска противбродска крстарећа

хиперсонична ракета Циркон

       А сасвим конкретно:

       1. Наставите да говорите да се нећете директно сукобљавати са Руском Федерацијом. И то не само јавно, већ и коришћењем дипломатских канала.

       2. Јачајте одбрамбене капацитете НАТО на истоку, али будите опрезни са распоређивањем оружја дугог домета.

       3. Нове снаге на истоку распоредите постепено, „како се не би стварао лажан утисак о припремама за офанзивне операције“.

       4. Распршите и места тајног складиштења оружја за Украјину како Москва не би имала прилику да их уништи са неколико удара.

       5. Немојте давати изјаве о промени власти у Русији: „Изјаве лидера који експлицитно позивају на промену режима могу повећати ризик да Кремљ види директан сукоб против НАТО-а као неопходан за опстанак режима“.

       6. Продужење сукоба у Украјини носи ризик да се одједном активира неколико описаних сценарија за почетак рата између Русије и НАТО.

       7. До ескалације и директног сукоба између Руске Федерације и НАТО-а може доћи и због наизглед безначајних ствари, тако да је потребно сваки корак унапред прорачунати. „Спирале ескалације између НАТО-а и Русије подједнако ће вероватно произаћи из акција Сједињених Држава и њихових савезника као и из акција Русије“, пишу аутори извештаја.

       У извештају се сугерише да само Русија, која „погрешно разуме” одређене кораке Алијансе, може постати покретач сукоба са НАТО-ом. Чак се не разматра ни теоријска вероватноћа да Запад планира превентивне ударе против Руске Федерације.

        Региструјте се на нашем Telegram   каналу: https://t.me/faktorga

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари