Порошенко оптужио Зеленског да коришћењем руског угрожава државност Украјине
ЊЕГОВ НАСЛЕДНИК ОТКАЗАО ПАРАДУ У КИЈЕВУ – УШТЕЂЕНИ НОВАЦ ПОДЕЛИЋЕ ОФИЦИРИМА И ВОЈНИЦИМА
Владимир Зеленски говори на руском у Краматорску
у којем велика већина говори руски
* Изјавио: „Украјини прети опасност од руског језика Зеленског. Док год се председник Украјине и председник наше владе буду служили руским – Украјина ће бити предмет пажње Русије. Језик је фактор националне безбедности“
* Владимир ПУТИН: Руси и Украјинци један народ, у суштини - иста нација. Имамо исту историју и исту религију. Зато ће доћи до нашег поновног зближавања
____________________________________________________________________
ВЛАДИМИР Зеленски отказао је војну параду која је у Кијеву требало да буде одржана и ове године. Поводом Дана независности, 24. августа.
Објавио је да ће уштеђени новац бити подељен припадницима оружаних снага Украјине – од официра до „последњег војника“.
Зеленски је на овја начин ударио на једну од „тековина“ свог претходника Петра Порошенка, а овај је ударио на њега. Само, не поводом параде већ – руског језика.
Изјавио је: „Украјини прети опасност од руског језика Зеленског. Док год се председник Украјине и председник наше владе буду служили руским – Украјина ће бити предмет пажње Русије. Језик је фактор националне безбедности“.
Порошенко је на овај начин одреаговао на то што је Зеленски – док је био у посети граду Краматорску у Донбасу – са његовим становницима разговарао на њиховом руском.
Зеленски је желео да у Краматорску покаже да они који говоре руски у Украјини нису ни дискриминисани ни прогоњени, али то Порошенко није уважио.
„Грађани могу говорити на језику на којем желе, али председник државе, чланови владе и свих локалних руководстава морају говорити на украјинском!“
Председник Русије се у овај спор није умешао, али индиректно – јесте.
У филму америчког режисера Оливера Стоуна („У борби за Украјину“) рекао је да су Руси и Украјинци „један народ, у суштини - иста нација“.
У наставку је додао: „Имамо исту историју и исту религију. Зато ће доћи до нашег поновног зближавања“.
Подсетио је да су се централне области данашње Украјине добровољно прикључиле Русији и да су сви који су у њима тада живели „били православци и себе називали Русима“.
Нагласио је: „Они нису желели да буду део католичког света куда их је мамила Пољска. Данас неки инсистирају на свом украјинском идентитету. Ми у Русији, па ни ја, немамо ништа против тога, али сматрамо да оно што нам је заједничко можемо искористити као своју конкурентну предност при одређеним интеграционим процесима“.