Немачка и Француска не желе више да буду само млађи партнер Америке

ДВЕ КЉУЧНЕ ЗЕМЉЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ЖЕЛЕ ДА ПРОМЕНЕ ЊЕН ОДНОС СА ВАШИНГТОНОМ

* Берлин и Париз сувереност у спољној политици коју су изгубили 1945-те. Не траже распуштање NATO, али унутар њега траже једнака права. А то је – револуција, макар засад и на речима

* Крах глобализације, у виду у којем су је форсирали Англосакси, сада је већ свима видљив

* Уосталом, и сам феномен Трампа је покушај спасавања САД као националне државе од пропасти под рушевинама `вавилонске куле` глобализације     

_______________________________________________________________________________  

         Пише: Петар АКОПОВ

         ЕВРОПА мора на себе преузети одговорност за властиту безбедност, а то значи – и суверенитет.

         Овакве изјаве су фактички истовремено дошле из Берлина и Париза. Другим речима: две кључне земље ЕУ желе да промене однос целе Европе са Сједињеним Државама.

         Али, шта стоји иза ових уистину револуционарних изјава?

         Можда је истовремена појава и случајна, али подударност порука нимало не изненађује. А ни то што су они који су их обнародовали – Емануел макрон и Хајко Мас – за то искористили наступе пред дипломатама својих земаља.

         Макрон је, да подсетимо, својима рекао: „Европа више не може поверавати своју безбедност само Сједињеним Државама. Данас ми сами морамо преузимати ту одговорности гарантовати безбедност, што значи и суверенитет Европе“.

         Потом је – преко Твитера – указао да нови импулс треба дати и „пројекту европске одбране“, а да у дискусијама о томе треба да учествују и Русија и Турска, ради чега је потребно и стратешко партнерство са њима.

         Мас је био блажи на речима, али је говорио о истом.

         Назвавши САД „најближим партнером“ ЕУ, нагласио је да је Европи потребно „ново, избалансирано партнерство са САД“.

         Још је додао: „Јачањем европског сегмента  трансатлантског партнерства створићемо услове да се ЕУ и САД могу ослонити једна на другу“.

         У ауторском тексту који је уследио, Мас је на исту тему написао:

         „Давно је било време да `вагнемо` трансатлантско партнерство трезвено и критички, чак самокритички... Ми предлажемо идеју избалансираног партнерства... Када САД буду прелазиле црвене линије ми Европљани треба да иступамо са контратеговима... Ми морамо ојачати европски стубСеверноатлантске алијансе... Треба да створимо Европски савез за одбрану и безбедност... као саставни део трансатлантског безбедносног поретка и као свој европски пројекат... Само под овим условом има смисла повећавање расхода за одбрану и безбедност“.

Берлин и Париз желе европски стуб у NATO

         Све што су рекли и Макрон и Мас своди се на исто: Европа хоће да постане самостална војно-политичка сила.

         Фактички: да поврати суверенитет који јој је био ограничен након 1945-те.

         Разлика у тоналности није случајна. Француска је нуиклеарна сила и стална чланица Савета безбедности, а немачка – иако је економскимоћнија – окупирана од стране Англосаксонаца и земља са `дресираном` елитом.

         Макрон и Мас као разлог за промене ипак наводе исто – америчку спољну политику.

         Француски председник је посебно указао: „Партнер, са којим се Европа заједно после Другог светског рата борила за мултилатерализам, одлучио је да окрене леђа заједничкој историји. Француска је увек била прва против таквих потеза... И ја настављам ту линију“.

         Немачки министар спољних послова је нагласио да је Трампов избор за шефа држав е показао да да у Европи не познају онолико добро Америку колико су мислили да познају, али није покушао да све сведе на Трампа. Чак је нагласио да су се путеви ЕУ и Сједињених Држава почели разилазити пре њега.

         У наставку је указао: „Данас се баланс у односима са САД може обезбедити само путем тесне сарадње Немачке са  Француском и другим Европљанима у оквирима суверене и моћне Европе. Европска унија мора постати основа међународног поретка и партнер свима који су му привржени“.

         Ово је уистину декларација Немачке и Француске које желе да измене односе Европе и Сједињених Држава.

         „Млађи партнер“ жели да постане равноправни партнер у питањима рата и мира, глобалне политике и глобалне економије.

         Не траже распуштање NATO, али унутар њега траже једнака права.

         А све ово је – револуција. Макар и на речима, засад.

         Крах глобализације, у виду у којем су је форсирали Англосакси, сада је већ свима видљив.

         Уосталом, и сам феномен Трампа је покушај спасавања САД као националне државе од пропасти под рушевинама `вавилонске куле` глобализације.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари