Неки би да бугарско лажно „тровање Новичоком“ повежу са шпијунским скандалом у Београду

У СВЕ СЕ УКЉУЧИЛИ И ВОДЕЋИ АМЕРИЧКИ И НЕМАЧКИ ЛИСТОВИ – NEW YORK TIMES И SPIEGEL

Јемељан Гебрев - хтео главе да му дође

домаћи конкурент у трговини оружјем

* Верзију о тровању бугарског трговца оружјем Јемељана Гебрева Новичоком“, коју је сад подгрејао The Insider а настављају други, још у фебруару 2019-те је одбацио државни тужилац Бугарске Сотир Цацаров. Објавио је: Гебрева су покушали да отрују хлорпирифосом – средством против баштенских штеточина – а не „Новичоком“

* У години тровања – 2015-те – нико поводом Гебрева није помињао „руске шпијуне“. Говорило се о „рату“ између двојице бугарских бизнис-магната – Гебрева и банкара Цветана Василева – за фабрику муниције «Дунарит» в бугарском граду Русе

* Бугарски политиколог и амбасадор Софије у Белорусији - Петко Ганчев - указује да је верзија да је Гебрева „отровао ГРУ“ реанимирана безмало у исто време када је у Србији букнуо „шпијунски скандал“

_______________________________________________________________________

        Аутор: Михаил МОШКИН, "Взгљад" (Москва)

        МЕДИЈИ који су учинили све што су могли да распламсају „случај Скрипаљ“ – лансирали су нову сензацију:  тврде да је нервним паралитичким отровом „Новичок“ отрован и бугарски бизнисмен Јемељан Гебрев.

        Кад погледа изближе – „сензација“ није уопште нова, чак је демантована. А и „жртва“ изазива подозрења.

        Међутим, појава овог раскринкавања синхронизовано са шпијунским скандалом у Србији – разоткрила је неколико циљева оних који су те публикације наручили.

        Портал The Insider, чији је номинални власник либерални активиста Роман Доброхотов, објавио је `материјал` који је пласирао као `плод истраживања`.

        У њему су поменута имена неких „сарадника ГРУ“ који су наводно могли бити умешани у тровање 2015-те бугарског бизнисмена „краља оружја“ Јемељана Гебрева и његовог сина. Уз тврдњу да се радило о покушају тровања „Новичоком“.

        Већ у другом пасусу тог текста се помиње тровање бившег сарадника ГРУ Сергеја Скрипаља и његове кћерке у у британском граду Солзберију.

        О Сергеју и Јулији Скрипаљ, а и „Новичоку“, већ одавно нема вести, ако се изузме информација да је Би-Би-Си решио да о њима сними драму у три чина.

        Текстом се актуелзује верзија о „тровачима из ГРУ“.

        Insider признаје да је своје истраживање о тровању Гебрева обавио заједно са познатим интернет-порталом Bellingcat, који је активно раскарикавао верзију о „руском тргу“ у Солзберију.

        Раније се писало о повезаности „иследника“ из Bellingcat са британским Министарством одбране.

        Трећи учесник актуелене „истраге“ је немачки магазин Der Spiegel који је у августу форсирао сторију о „немачком Скрипаљу“ – неком Зелимхану Хангошвилију, Чечену из Грузије који је 90-их ратовао против Русије.

        Хангошвили је вероватно пао као жртва криминалног обрачуна, али је Der Spiegel (са јасном алузијом на Москву) сугерисао да је то било убиство које је наручила једна специјална страна служба.

        Бугарска штампа Гебрева назива «скандалозним трговцем оружјем».

        Минулог пролећа је Гебрев радио-станици Слободна Европа, коју финансира Конгрес САД, рекао да су њега 2015-те покушали да оттују „Новичоком“.

Дође "Новичок" и до овога

        Тада је Bellingcat објавио име «агента ГРУ», који је, како се тврдило, два пута покушао да отрује бугарског бизнисмена. Упро је прстом у неког „Дениса Сергејева“, који се наводно зове „Сергеј Федотов“. Додао је да је баш он био „трећи учесник атентата у Солзберију“.

        Сада се Сергејев-Федотов нашао на снимцима који треба да потврде тровање ((Гебрева). Он се такође помиње заједно са `целим низом агената`.

        Умешаност тих људи у тровање Гебрева `доказује` се фразама типа: «Федотов је долетео (авионом) заједно са Данилом Степановом (Данилом Капраловом) 23 маја... Случајна подударност или не – тек у мају се стање Гебрева погоршало“.

        Верзију о тровању Гебрева „Новичоком“, коју је сад подгрејао The Insider, још у фебруару је одбацио државни тужилац Бугарске Сотир Цацаров. А он је недавно лансирао „шпијунски случај“ лидера бугарских русофила Николаја Малинова.

        Цацаров је објавио: Гебрева су покушали да отрују хлорпирифосом – средством против баштенских штеточина – а не „Новичоком“.

        Док је све било још „вруће“ – 2015-те – нико поводом Гебрева није помињао „руске шпијуне“.

        Говорило се о „рату“ између двојице бугарских бизнис-магната – Гебрева и банкара Цветана Василева – за фабрику муниције «Дунарит» в бугарском граду Русе.

        Бугарски политиколог и амбасадор Софије у Белорусији Петко Ганчев указује да се верзија да је Гебрева „отровао ГРУ“ појавила безмало у исто време када је у Србији букнуо „шпијунски скандал“.

        Тврдње да агенти ГРУ вршљају по целој Европи лансирају се не само у Бугарској доста често и `редовно`.

        У октобру је The New York Times  поменуо тровање Гебрева у тексту о „тајној војној јединици 29155“, а није прошао ни месец – а те верзије су се дохватили Spiegel и два интернет-портала за раскринкавање.

        Бугарска се тако нашла на истуреним линијама борбе са „руским шпијунима“ (сетимо се само да је у октобру из Софије био протеран прве секретар амбасаде Русије у Бугарској).

Ово им је галерија агената и шпијуна

          Међутим, Ганчев не помиње Србију случајно.

        У тој (Бугарима) суседној земљи се појављују публикације у којима се „шпијунски видео“ доводи у везу са „покушајем војног преврата у Црној Гори“ (иза којег је тобоже такође стајала Русија“) и са случајем Скрипаља.

        У The New York Times атентат на Гебрева и заверу против власти Црне Горе дели само запета.А „учесник неуспелог удара у Црној Гори“ – неки Владимир Попов, који је заправо Мојсејев, нашао се на „списку шпијуна“ који врте Insider, Bellingcat и Spiegel.

        Ређање шпијунских скандала на Балкан личи на  хистерију поводом „мешања“ ГРУ у све што се догађало протеклих месеци у земљама Западне и Централне Европе. Налазили су његове сараднике у Аустрији, Француској, Чешкој и Шпанији.

        По мишљењу Ганчева, оживљавање „случаја Гебрев“ треба да скрене пажњу са критика на рачун власти Бојка Борисова за онемогућавање гасовода Јужни ток. А „шпијунски скандал“ у Србији – уверен је Ганчев – изазван је појачавањем контаката између Београда и Москве и скором посетом Александра Вучића Русији.

        Члан комитета Државне Думе Русије за безбедност Андреј Луговој сматра да се иза свега – у случају и Бугарске и Србије – крије намера да се демонизују руске специјалне службе:

        „То је, уверен је Луговој, координисана акција... Демонизацији служе и `тровање Гебрева`- мада су тврдње о његовом тровању `Новичоком` апсурдне - и шпијунски скандал у Србији и враћање у игру провокација у Црној Гори...“       

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари