Моралес објавио да се Боливија суочила са покушајем државног преврата

ЈОШ НЕ ОПТУЖУЈЕ ВАШИНГТОН, АЛИ ЈЕ „ПРОТЕСТНИ РУКОПИС“ СЛИЧАН  ВИЂЕНОМ У ВЕНЕЦУЕЛИ

* Полицајци одбили да обезбеђују резиденцију шефа државе. Полијиске јединице у градовима Санта-Крус, Кочабамба и Сукре у петак су отворено отказале послушност власти. Опозиција силом преузела контролу над једном државном телевизијом и државном радио-станицом

* Организација америчких држава, која игра по нотама Вашингтона, спроводи ревизију пребројавања гласова. Врховни изборни суд Боливије прогласио је победником Ева Моралеса, али опозиција и укључени у обојену револуцију то не признају

________________________________________________________________________

        ПОЛИЦАЈЦИ-чувари палате председника Боливије напустили положаје пред њеним улазом, допустивши антивладиним демонстрантима да приђу до врата те зграде.

        Председник Ево Моралес, који је трн у оку Американцима, није био у згради кад се полиција повукла у знак растућег незадовољства снага сигурности након оспорених избора за шефа државе.

        Службеници палате у Ла Пазу су евакуисани, те је тамо остала само председничка војна гарда.

        Демонстранти су мирно дошли до врата резиденције, али су потом отишли.

        Али, само привидно. Убрзо су силом преузели контролу над државном телевизијом Bolivia TV (BTV) и државном радио-станицом Patria Nueva.

        Полицијске јединице у градовима Санта-Крус, Кочабамба и Сукре у петак су отворено отказале послушност власти.

        Министар одбране Хавијер Забалета рекао је да је "полицијска побуна избила у неколико региона", али да је ситуација у земљи под контролом.

        Званични захтеви полиције су бољи услови рада, оставке њихових команданата и гаранције да неће бити политички "инструмент било које владе".

        Спор о исходу председничких избора покренуо је протесте широм земље, уз три погибије и више од 300 повређених.

        Опозиција тврди да је било преваре на изборима, што Моралес назива покушајем рушења законите власти Боливије.

Маскирани - сигуран знак да се ради

о покушају обојене револуције

        Моралес још не оптужује САД да стоје иза свега, иако `протестни рукопис` све више личи на виђено у Венецуели, али је упозорио сународнике да се демократско уређење Боливије суочило са покушајем државног преврата:

        «Браћо и сестре, наша демократија је у опасности јер групе спремне на насиље покушавају да сруше наш уставни поредак».

        Врховни изборни суд Боливије објавио је да је на председничким изборима одржаним 20. октобра Моралес победио већ у првом кругу, али је његов главни ривал – бивши шеф државе Карлос Меса – одбио да то призна.

        Уследиле су демонстрације, чак и побуне мањих полицијских јединица.

Једна од побуњених полицијских јединица

        Моралес је објавио ванредно стање.

        Организација америчких држава, која игра по нотама Вашингтона, спроводи ревизију пребројавања гласова о чему се налаз очекује у понедељак или уторак. Опозиција међутим каже да ни то неће прихватити, јер није била консултована о томе како ће се спровести та ревизија.

        Моралес, који је председник још од 2006. године, раније је одбио да прихвати резултат референдума о ограничењу овлашћења шефа државе.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари